Piękne widoki

Lubisz ładne widoczki?

  • Tak

  • Wolę brzydkie

  • Nie mam czasu na lubienie czegokolwiek i kogokolwiek


Wyniki ankiety widoczne po oddaniu głosu.

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 626

Jest takie miejsce na świecie, gdzie na zielonej, malowniczej wyspie na oceanie, znajduje się tylko jeden, biały budynek. W jego poszukiwaniu należy się udać na Islandię. Odkryjemy tam najbardziej samotny dom świata. Czy ktoś tam mieszka?
Arkadiusz Płachta
Najbardziej samotny dom świata znajduje się na Islandii, na wyspie Ellidaey
Najbardziej samotny dom świata znajduje się na Islandii, na wyspie Ellidaey - Oleg Breslavtsev / Shutterstock
To niezwykłe miejsce można odnaleźć na archipelagu Vestmannaeyjar, 9 km od południowych brzegów Islandii. W jego skład wchodzi łącznie 14 wulkanicznych wysp. Najbardziej zachwycić może trzecia największa wyspa Ellidaey.

Jeden dom, a dookoła soczysta trawa i ocean. Kto tam mieszka?

Na wyspie na stałe teraz nie mieszka nikt. Służy ona jedynie do wypasu owiec i polowań. Mimo to, od XVIII w. na wyspie na co dzień przebywali ludzie. W związku z jej odizolowaniem od świata zewnętrznego i bardzo trudnymi warunkami do życia, w tym niekorzystną pogodą, w 1930 r. została opuszczona przez wszystkich mieszkańców, którzy postanowili przenieść się w inne, przyjaźniejsze miejsca.
  • Wyspa Ellidaey
    Wyspa Ellidaey - TRphotos / Shutterstock
W 1953 r. Związek Łowiecki Ellidaey zbudował na wyspie dom myśliwski, który stoi tam do dzisiaj i w którym łowczy zamieszkują w czasie polowań. Budynek nie posiada kanalizacji, ale za to wyposażony jest w saunę. Woda, której używa się do zaspokajania potrzeb, pochodzi z naturalnego systemu zbierania opadów deszczu. Cały dom odgradza płot, a wokół wypasają się owce.
Na wyspę Ellidaey nie może dostać się każdy o każdej porze dnia i nocy, gdyż jest ona wpisana na listę rezerwatów przyrody oraz obszarów chronionych. Przybyć mogą tam tylko członkowie towarzystwa łowieckiego, którzy w czasie najcieplejszych dni polują na liczne tam maskonury – charakterystyczne, średniej wielkości ptaki wodne.

Maskonur
Maskonur - Blue Planet Studio / Shutterstock
Wyspa Ellidaey
Wyspa Ellidaey - Nejron Photo / Shutterstock

Pogłoski o powstaniu budynku

Jest wiele teorii dotyczących powstania tego domu. Jedna z nich, traktowana jedynie jako legenda, mówi o tym, że dom wybudował milioner, który zapragnął izolacji i zarazem chciał ukryć się przed inwazją zombie. Pojawiła się też koncepcja dotycząca islandzkiej piosenkarki Björk, która miałaby otrzymać wyspę w dowód wdzięczności za jej karierę. Na wyspie miałoby nawet znajdować się jej studio nagraniowe. I rzeczywiście, taki pomysł przez chwilę istniał, ale dotyczył innej wyspy, ulokowanej w zachodniej części Islandii. Ponadto, nie spodobał się on społeczeństwu i szybko się z niego wycofano. Najwięksi sceptycy twierdzili nawet, że taki dom w ogóle nie istnieje.
Wyspa Ellidaey
Wyspa Ellidaey - TRphotos / Shutterstock
Źródło: The Vintage News/Wikipedia
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 626
Fort Bahla to rzeczywiście malownicza miejscówka.

 

ckl78

Well-Known Member
1 881
1 965
R1280x0

Jezioro Kawaguchi, Fudżi, Japonia - drugie co do wielkości z Pięciu Jezior Fudżi (pod względem powierzchni) i najniżej ze wszystkich położone.
Z jego północnego brzegu roztaczają się najlepsze widoki na górę Fudżi.
 

hrab

Well-Known Member
246
407
Kompleks architektoniczno-etnograficzny Etara w Bułgarii.


1645902725469.png

 

ckl78

Well-Known Member
1 881
1 965
Kornwalia, Anglia. Kopalnie cyny odgrywają ważną rolę w gospodarce Kornwalii. Wiele z nich zostało już zamkniętych, a opuszczone domy oferują możliwość poznania historii regionu. Szkodzi temu cofające się klifowe wybrzeże.

1647278314318.png
 

ckl78

Well-Known Member
1 881
1 965
Dorzecze Mackenzie, Nowa Zelandia. Brak łuny świetlnej przyczynił się do okrzyknięcia dorzecza Mackenzie "Międzynarodowym Rezerwatem Ciemnego Nieba". Najlepiej pojechać tam latem lub jesienią, gdy niebo jest krystalicznie czyste.

1647278665031.png
 
Do góry Bottom