Ostateczne rozwiązanie kwestii sztucznych ogni

Zbyszek_Z

Well-Known Member
1 021
2 463
Przechodząc obok stoiska z petardami i fajerwerkami naszła mnie taka oto myśl:

Dlaczego państwo nie zabrało się jeszcze za te niebezpieczne narzędzia? Oto 4 najważniejsze problemy związane z nimi i propozycje rozwiązań.

1. Są w rękach mas bez żadnych kwalifikacji. Nieprzeszkoleni ludzie nie wiedzą jak ich używać przez co notorycznie dochodzi do uszkodzeń ciała i śmierci.
Rozwiązanie: całkowity zakaz kupna petard i fajerwerk bez stosownego pozwolenia wydawanego przez urząd pirotechniczny.
2. Bardzo łatwy dostęp sprawia, że każdy głupi może kupić tyle ile jest w stanie unieść! Nikt do imprezowanie nie potrzebuje więcej niż kilku fajerwerków a jednak nie ma żadnego limitu - to jest proszenie się o kłopoty. I nie potrzebuje na to żadnego papierka, skandal! Co jakiemuś dzieciakowi z petardą może przyjść do głowy? Pomyślcie sobie, pierwsze lepsza impreza, ludzie piją jeden pokłóci się z drugim i zamiast rzucić się z pięśćmi, weźmie garść petard i rzuci komuś pod nogi!
Organizacje terrorystyczne mogą bez problemu zbierać materiały i dokonać zamachu.
Rozwiązanie: limit 1 petardy na osobę, nakaz odpalenia ładunków przed powrotem do domu na oczach wykwalifikowanego pirotechnika.
3. Brak jakiegokolwiek zgrania. Bez systemu zagospodarowania przestrzenią powietrzną, każdy może odpalać petardy i fajerwerki kiedy i gdzie chce. Takie nieskoordynowane wystrzeliwanie zamiast upiększać teren szpeci go kiczem i pstrokacizną! A co z moim prawem do ładnej przestrzeni powietrznej?!
Rozwiązanie: Ściśle ustalone plany odpalania ładunków. Każde odpalenie będzie musiało dostać pozwolenie urzędu estetyki przestrzeni powietrznej, które określi czas i miejsce, a także rodzaj odpalanej petardy.
4. Efekt gapowicza. Nie od dziś wiadomo, że nikt nie kupi petard i fajerwerków za swoje pieniądze, jeżeli będzie mógł oglądać efekt pracy sąsiadów za darmo. W takim wypadku nikt nie kupi ładunków licząc, że zrobi to ktoś inny i okaże się, że ze świętowania nici.
Rozwiązanie: nałożenie podatku "sylwestrowego" z którego sfinansuje się zakup sztucznych ogni.

Oczywiście, są to rozwiązania przejściowe. W ostatecznej wersji należy zakazać jakiegokolwiek posiadania środków pirotechnicznych przez prywatne osoby, a pokazy sztucznych ogni mają być organizowane wyłącznie przez państwo. To zbyt ważne i niebezpieczne by zostawiać w rękach mas.

Jeżeli będziecie dziś imprezować, proszę, wspomnijcie o mej propozycji swym znajomym.

Tutaj mała próbka tego co potrafią te niegroźnie wyglądające petardy zrobić:


CZAS SKOŃCZYĆ Z TYM SZALEŃSTWEM!
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
Z

Zbyszek_Z

Well-Known Member
1 021
2 463
Co to ma być?! Poważne teksty GW przewyższają moje. :( Tak samo jak komentarze:
Tylko całkowity zakaz sprzedaży fajerwerków skutecznie powstrzyma chętnych do kupna. Pokazy powinny być organizowane tylko i wyłącznie przez uprawnione do tego służby i tylko w wyznaczonych miejscach.
 
Ostatnia edycja:

Brehon

Well-Known Member
555
1 483
taa, a u mnie w domu wczoraj była rozmowa na ten temat, wszyscy ze świętym oburzeniem stwierdzili, że "szczelanie powinno być zakazane".
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 912
7 920
We Francji już się zajeli problemem:
W Paryżu tysiące Francuzów i turystów z całego świata powitały Nowy Rok na Polach Elizejskich i w pobliżu wieży Eiffla. O północy wystrzeliły korki od szampanów, zabrakło jednak fajerwerków, których odpalania zakazały władze. Zakaz wprowadzono, gdyż w przeszłości dochodziło przy tym do wielu groźnych wypadków.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/5,114944,15206037,Swiat_wita_Nowy_Rok___2014_.html?i=1
I postępowe komenty:
Wszyscy powinni wziąć przykład z Paryża a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć np. na edukacje zdolnych biednych dzieci.
Bierzmy przykład z Francuzów. Od tygodnia co chwilę jakiś debil odpala ładunki, huk bez przerwy.
 
M

Matrix

Guest
Obrót fajerwerkami, określanymi fachowo jako materiały pirotechniczne widowiskowe, nie jest objęty obowiązkiem uzyskania koncesji (zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji) pod warunkiem, że wyroby te posiadają charakter opisany w przepisach ustawy z dnia 21 czerwca 2002 roku o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego – wyjaśnia Przemysława Kaczor - aplikant radcowski z Kancelarii Prawnej Łatała i Wspólnicy.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20021171007

Zatem SLD. Rząd Leszka Millera
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Szynka

Złota szynka wolnego rynku.
1 209
2 052
I onet: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/trag...onej-nocy-w-pozarach-zginelo-osiem-osob/74sz7
Komentarze:
Powinien byc wprowadzony zakaz sprzedazy i uzywania petard. Powinni to robic specjalisci, raz, czyli o polnocy. Zaden amator nie powinien miec prawa uzywania tego, jak zabawki. I skonczyloby sie strzelanie przez caly dzien albo dwa.Tylko o polnocy, tylko przez uprawnione osoby.
Popieram - całkowity zakaz ! Psy wariują , bo cierpią niesamowicie z powodu tego hałasu. Tylko debile się cieszą ! Podobno bieda większa niż za komuny a miliony wydawane są na takie głupoty .Dlatego nie współczuję tym pokrzywdzonym przez petardy - sami sobie winni ! Żal tylko zwierząt bo niewinnie cierpią !
 

tomislav

libnet- kowidiańska tuba w twojej piwnicy!
4 777
12 985
W filmie "Zawieszeni na drzewie" De Funes - przedsiębiorca/ten wredny kapitalista, stwierdza z całą słusznością, że ludzie uwielbiają być oszukiwani, okłamywani i okradani. Ja tylko dodam, że generalnie uwielbiają również tkwić pod rządowym butem.

Może se zakupie zooma i zacznę zombiaków wypytywać. Tylko po co? Z góry wiem, że każdy będzie za regulowaniem życia 24h. Gdy zapytasz o fajerwerki, usłyszysz: "Tak! Dość tego, hałas i pourywane palce! Ktoś wreszcie musi z tym zrobić porządek!". Tylko odpowiednie służby, odpowiednie miejsca, znormalizowana luminacja i ilość decybeli. Porządek musi być, nie ma lipy!

Już nawet nie ma sensu tego nazywać socjaluchami, to jest społeczeństwo skrajnie gotowe na ekstremalny zamordyzm. Nic bez państwa!
 
D

Deleted member 427

Guest
Ten wątek - a zwłaszcza wstępniak - jest genialny. Przenoszę i przyklejam temat.
 
D

Deleted member 427

Guest
Zbyszek_Z, co byś powiedział, żeby zrobić z tego większy tekst i wrzucić do mnie na bloga jako wpis gościnny? Mógłbyś zacytować GW, komentarze zatroskanych obywateli, no i dać przykład Paryża jako postępu. Nie mam działu humor na blogu, ale zaraz taki stworzę :)
 
OP
OP
Z

Zbyszek_Z

Well-Known Member
1 021
2 463
W sumie to niezbyt mi się chce, co chciałem napisać, zostało napisane. Ot, taki głupkowaty tekst wymyślony na poczekaniu. Nie mam weny na jakieś dłuższe pisanie. No bo co można dodać? 5 punkt, że tak już mają na zachodzie i to europejski standard? W sumie miałem go nawet dać, ale pomyślałem, że nikt nie wpadłby na pomysł aby wszystko zakazać. Jak widać się przeliczyłem.

W sumie, pierwotnie miał mieć nieco inne znaczenie, ale wtedy nie wiedziałem jeszcze, że połowa polaków jak nie lepiej naprawdę jest za całkowitym zakazem puszczania fajerwerków. No cóż, nie zbadałem tematu.
A sam temat po dodaniu prawdziwych artykułów i komentarzy przestał być zabawny.
 
A

Antoni Wiech

Guest
"350 osób zostało rannych we Włoszech podczas odpalania petard i fajerwerków - poinformowała policja, przedstawiając bilans nocy sylwestrowej. Zwrócono w nim uwagę na to, że w przeciwieństwie do minionych lat nikt nie zginął."

A u nas plują się na różnych onetach, że w Polsce to taki hardcore.. a tam się cieszą, że nie ma ofiar śmiertelnych.

"Najpoważniejszych obrażeń doznały osoby, które odpalały nielegalne, pozbawione atestów i bardzo silne petardy oraz race, stanowiące ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia. We Włoszech są one bardzo popularne."

I wychodzi na to, że ci Włosi to jakoś mało cywilizowani są...bez atestów? I kupują? I państwo tego nie ogarnia? Damn!

"Podczas policyjnych kontroli, przeprowadzonych przed sylwestrem, skonfiskowano we Włoszech ponad 120 ton materiałów pirotechnicznych i 13 sztuk broni palnej. Zatrzymano 281 osób."

Widać, że do sprawy podeszli zawodowo, czyli zamordystycznie. No, ale bezpieczeństwo najważniejsze.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,ti...ech,wid,16295755,wiadomosc.html?ticaid=111f24
 

workingclass

Well-Known Member
2 131
4 151
To jeszcze raz z Włoch i Holandia.
http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/new...palania-fajerwerkow-to-pseudomoda,nId,1080947
Z apelem wystąpiła m.in. organizacja obrony praw konsumentów Codacons używając argumentu, którego wcześniej nie podnosiła w prowadzonej od lat batalii przeciwko petardom - zagrożenia dla środowiska naturalnego i tym samym zdrowia ludzi.


http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/new...ie-uzywania-fajerwerkow-w-nowy-rok,nId,766373
Czy zakazać wystrzeliwania fajerwerków w Nowy Rok? W Holandii trwa wielka narodowa debata na ten temat. Holenderska Partia Zielonych (GroenLinks) zebrała prawie 20 tysięcy skarg na zakłócających spokój miłośników petard. Żąda zakazu ich używania przez osoby prywatne.
 
Do góry Bottom