Odpowiedzi dla "świeżaka"

Szymonn

New Member
8
0
Witam
Jako, że dopiero zaczynam moją przygodę ze środowiskami wolnościowymi mam kilka pytań.
1. Co stało za rozwojem krajów skandynawskich i czy tam socjalizm zadziałał?
2. Jakie rozwiązania ekonomiczne, czy społeczne pomogłyby krajom afrykańskim rozwinąć się? Czy należy tam ingerować? Czy jesteśmy (jako Europa) winni biedy w Afryce?
3. Dobra wspólne np powietrze, jak mają być "kontrolowane" żeby nikt nie był stratny
4. Walka z globalnym ociepleniem. Czy można ją wygrać bez regulacji? Proszę o konkretne przykłady.
5. New Deal w USA. Czy był dobry i potrzebny?
Dziękuję z góry za pomoc.
 

noniewiem

Well-Known Member
611
969
1. Co stało za rozwojem krajów skandynawskich i czy tam socjalizm zadziałał?


View: https://youtu.be/RWzbD9Kz9WE


Jakie rozwiązania ekonomiczne, czy społeczne pomogłyby krajom afrykańskim rozwinąć się?
wolny rynek

Czy należy tam ingerować?
niech jednostki ingeruja jak chca

Czy jesteśmy (jako Europa) winni biedy w Afryce?
nie
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
1. Co stało za rozwojem krajów skandynawskich i czy tam socjalizm zadziałał?
Tam nie było socjalizmu tylko mniejze lub większe podatki.
2. Jakie rozwiązania ekonomiczne, czy społeczne pomogłyby krajom afrykańskim rozwinąć się? Czy należy tam ingerować?
Pytasz w czyim imieniu? Kto miałby tam "ingerować" i jak?

3. Dobra wspólne np powietrze, jak mają być "kontrolowane" żeby nikt nie był stratny
Osobiście jestem zwolennikiem zasady subsydiarności. Tak więc, w przypadku atmosfery, nieuniknione są jakieś formy wielostronnych układów międzynarodowych. Czy do ich egzekwowania potrzebne będą jakieś instytucje, tego nie wiadomo.

4. Walka z globalnym ociepleniem. Czy można ją wygrać bez regulacji? Proszę o konkretne przykłady.
Prędzej czy później paradygmat zostanie zmieniony z "ochrony klimatu" na "zarządzanie klimatem", analogicznie jak z lowiectwa przeszliśmy do hodowli, ze zbieractwa do rolnictwa, z mieszkania w jaskiniach do budowania domów i tak dalej.

5. New Deal w USA. Czy był dobry i potrzebny?
Napisano na ten temat mnóstwo artykułów, wyprodukowano na ten temat mnóstwo filmików na youtube i tak dalej.



View: https://www.youtube.com/watch?v=iLIa5X5q29A



Dziękuję z góry za pomoc.
Wiele z tych tematów ma długie wątki na forum.
 
OP
OP
S

Szymonn

New Member
8
0
W punkcie 2 miałem na myśli tą lewicową gadkę o tym, że byli kolonizatorzy powinni wspierać byle kolonie np. te w Afryce za te wszystkie lata ucisku.

Zapomniałem o jeszcze jednym pytaniu. Czym jest ten ukochany przez lewicę zrównoważony rozwój?
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
W punkcie 2 miałem na myśli tą lewicową gadkę o tym, że byli kolonizatorzy powinni wspierać byle kolonie np. te w Afryce za te wszystkie lata ucisku.

Zapomniałem o jeszcze jednym pytaniu. Czym jest ten ukochany przez lewicę zrównoważony rozwój?
To jakiej odpowiedzi oczekujesz na forum libertarian?

Zresztą Afryka w dużej części podnosi się z upadku dzięki rekolonizacji, przez Chiny.

Nie wiem, co się kryje pod sloganem "zrównowazony rozwój" - pytaj tych którzy go używają. My nie używamy.
 
OP
OP
S

Szymonn

New Member
8
0
Prędzej czy później paradygmat zostanie zmieniony z "ochrony klimatu" na "zarządzanie klimatem", analogicznie jak z lowiectwa przeszliśmy do hodowli, ze zbieractwa do rolnictwa, z mieszkania w jaskiniach do budowania domów i tak dalej.
Czyli mogę to rozumieć tak, że powinniśmy dążyć do takiego poziomu rozwoju technologii, gdzie będziemy już zarządzać klimatem?
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Czyli mogę to rozumieć tak, że powinniśmy
Jacy my? Jesteś szefem ludzkości? Postęp techniczny nie dokonuje się w taki sposob, że ktoś sobie postanawia, że "powinniśmy" dążyć do czegoś a reszta go słucha i dąży. Nikt nie powiedział "powinniśmy wynieść się z jaskiń".

Człowiek po prostu wykorzystuje swoje zdolności umysłowe by dostosowywać swoje otoczenie do własnych potyrzeb i własnej wygody.
 
OP
OP
S

Szymonn

New Member
8
0
Jacy my? Jesteś szefem ludzkości? Postęp techniczny nie dokonuje się w taki sposob, że ktoś sobie postanawia, że "powinniśmy" dążyć do czegoś a reszta go słucha i dąży. Nikt nie powiedział "powinniśmy wynieść się z jaskiń".

Człowiek po prostu wykorzystuje swoje zdolności umysłowe by dostosowywać swoje otoczenie do własnych potyrzeb i własnej wygody.
Źle się wyraziłem. Poprawka, chodziło mi o to, że wraz z rozwojem technologii (która moim zdaniem szybciej się rozwinie bez regulacji) odejdziemy od ochrony klimatu na rzecz zarządzania klimatem.
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 912
7 920
1. Szwecja była jednym z najbogatszych państw świata przy minimalnym udziale rządu.
Sweden GDp.png
Rozrost państwa w latach 70-tych przyniósł stagnację i regres.
20060908_economist_sweden_chart1.gif

Późniejsze radykalne odchudzanie i prywatyzacja przyniosły powrót do niezłych wyników gospodarczych.

2. Afryka po dekadach naśladowania najgorszych wzorców z Europy ma szansę rozwijać się w niezłym tempie. Niedawno zawarto umowę o strefie bez cłowej obejmującej prawie cały kontynent.
Byłe kraje kolonialne ingerują w życie państw afrykańskich zwykle z opłakanymi skutkami.

3. Dbanie o dobra wspólne jest trudne w praktyce. Były i są objęte dobrowolnymi umowami międzypaństwowymi. Bogatsze i bardziej cywilizowane społeczeństwa to respektują, reszta udaje.

4. Postęp techniczny i nacisk opinii publicznej zapewni poprawę sytuacji bez rządowej gigantomanii.

5. Poza likwidacją prohibicji same szkody.

Zrównoważony rozwój to typowy etatystyczny slogan do tworzenia biurokracji, planowania i interwencjonizmu.
 
OP
OP
S

Szymonn

New Member
8
0
1. Szwecja była jednym z najbogatszych państw świata przy minimalnym udziale rządu.
View attachment 8247
Rozrost państwa w latach 70-tych przyniósł stagnację i regres.
20060908_economist_sweden_chart1.gif

Późniejsze radykalne odchudzanie i prywatyzacja przyniosły powrót do niezłych wyników gospodarczych.

2. Afryka po dekadach naśladowania najgorszych wzorców z Europy ma szansę rozwijać się w niezłym tempie. Niedawno zawarto umowę o strefie bez cłowej obejmującej prawie cały kontynent.
Byłe kraje kolonialne ingerują w życie państw afrykańskich zwykle z opłakanymi skutkami.

3. Dbanie o dobra wspólne jest trudne w praktyce. Były i są objęte dobrowolnymi umowami międzypaństwowymi. Bogatsze i bardziej cywilizowane społeczeństwa to respektują, reszta udaje.

4. Postęp techniczny i nacisk opinii publicznej zapewni poprawę sytuacji bez rządowej gigantomanii.

5. Poza likwidacją prohibicji same szkody.

Zrównoważony rozwój to typowy etatystyczny slogan do tworzenia biurokracji, planowania i interwencjonizmu.
Dzięki za pomoc
 
Do góry Bottom