1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Norwegia

Temat na forum 'Nierząd' rozpoczęty przez military, 7 Wrzesień 2012.

 1. military

  military FNG

  Posty:
  1 771
  Polubienia:
  4 554
  Cześć.

  Choć czytuję prace Misesa, Rothbarda i reszty od miesięcy, czuję, że jestem nadal na poziomie początkującym, jeśli chodzi o techniczną stronę libertarianizmu. W dyskusjach jedna rzecz zabija mi ćwieka: Norwegia. Kiedy staram się wykazać szkodliwość socjalizmu, zawsze ktoś wyskakuje z pieprzoną Norwegią i twierdzi, że przy dobrym centralnym planowaniu możemy mieć raj.

  Szukałem na ten temat tekstów w necie, ale nie znalazłem niczego, co udzieliłoby mi zadowalającej odpowiedzi na pytanie: o co chodzi z Norwegią (i generalnie Skandynawią)? Dlaczego konkretnie, mimo rozwiniętego socjalu, radzą sobie tak dobrze? Czy chodzi o duże bogactwa naturalne i małą liczbę ludności? Socjal sprawdza się w małych grupach? Czy jednak ich socjal wygląda inaczej?

  Jeśli możecie - odpowiedzcie albo zarzućcie jakieś źródła. Te, które znalazłem, są ewidentnie lewicowe i nie ufam im właśnie z tego powodu.
   
  sabat i Hitch lubią to.
 2. friter

  friter Active Member

  Posty:
  213
  Polubienia:
  46
  Mało ludzi, dużo ropy, znajduje się całkiem wysoko w indeksie wolności gospodarczej. Wyżej niż Polska.
   
 3. pampalini

  pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

  Posty:
  3 575
  Polubienia:
  6 171
 4. military

  military FNG

  Posty:
  1 771
  Polubienia:
  4 554
  Dzięki za odpowiedź.
   
 5. Mad.lock

  Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

  Posty:
  5 149
  Polubienia:
  4 577
  Nie wykazuj szkodliwości socjalu tylko regulacji w gospodarce i podatków. A w tych kwestiach Polska bije Norwegię w negatywnym sensie.
  Jak zniesiesz w Polsce socjal, a zostawisz regulacje i podatki, to nic się nie zmieni, wbrew temu co bredzi Korwin, Balcerowicz i inni dyżurni lyberałowie. A nawet się pogorszy.
   
 6. military

  military FNG

  Posty:
  1 771
  Polubienia:
  4 554
  Tematyką tej konkretnej dyskusji były akurat publiczne szkoły, publiczna służba zdrowia, wodociągi itp. Według lewicowców "nie da się" bez państwa, bo ludzie będą chodzić obdarci, brudni, głupi i zabijać się na ulicy. Bo rynek nie jest w stanie zapewnić szkolnictwa w małych wsiach, a dzieci musiałyby dojeżdżać do szkół, na które ich rodziców i tak nie byłoby stać. I nieważne, że muszą dojeżdżać nawet w modelu socjalistycznym, nieważne że zawsze są inne rozwiązania niż po prostu nieefektywne postawienie budynku szkoły w 20-osobowej wsi. Odpowiedzią na wszystkie argumenty przeciw lewicy jest "Norwegia" - tam socjal działa, tam jest raj na ziemi.
   
 7. pampalini

  pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

  Posty:
  3 575
  Polubienia:
  6 171
  No i zajebiście. To niech się wyprowadzą i pozwolą nam w innej części Europy zbudować swój raj na ziemi.
   
 8. friter

  friter Active Member

  Posty:
  213
  Polubienia:
  46
  Odwrócony "argumentum ad Somalium", heh, to lubię. :)
   
 9. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 249
  Polubienia:
  19 663
  Pestek i military lubią to.
 10. pampalini

  pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

  Posty:
  3 575
  Polubienia:
  6 171

  A tak offtopicowo - masz ode mnie piątkę za Remain in Light. :)
   
  military lubi to.
 11. hanys

  hanys Active Member

  Posty:
  175
  Polubienia:
  134
  Rozpasany liberalizm już niedługo może zagościć w Norwegii:
   
 12. workingclass

  workingclass Well-Known Member

  Posty:
  1 740
  Polubienia:
  2 746
  http://www.mojanorwegia.pl/zycie_w_norwegii/norweski_rzad_chce_karac_za_pomoc_zebrakom-9345.html
  Bardzo się to mi podoba, policjanci będą mogli się przebierać za żebraków i ciach kajdanki na łapę, która wrzuca grosika do kubeczka :)
   
  Ostatnia edycja: 4 Luty 2015
 13. Tralalala

  Tralalala Guest

  Kolejny monopol państwa, zakazać ludziom pomagania innym, tylko państwo może "pomóc".
   
  wah, sabat, Jaranek oraz 1 użytkownik lubi to.
 14. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 139
  Polubienia:
  18 302
  Monika Pianowska
  13 maja 2017
  Zwierzęce głowy zawieszone na drzewach i martwe owce w lesie w Vestfold. Policja: „To mógł być obrządek złożenia ofiary”

  10 maja funkcjonariusze policji z Vestfold otrzymali zgłoszenia o dwóch nietypowych znaleziskach, czym podzielili się za pośrednictwem Twittera. W Tjøme ktoś zawiesił na gałęziach dwanaście owczych i kozich głów połączonych sznurkiem, z kolei w Kodal na ziemi leżały dwie martwe owce przywiązane do pala.
  W przypadku Tjøme policjanci podejrzewają, że ktoś mógł złożyć ze zwierząt ofiarę. Z komisariatem skontaktował się jednak mężczyzna, który przyznał się do rozwieszenia głów na drzewach. Wszczęto dochodzenie w obydwu sprawach.

  „Jak scena z makabrycznego przedstawienia”
  Zdaniem funkcjonariuszy z Vestfold scena, jaką zastali w Tjøme, przypominała pozostałości po swego rodzaju obrzędzie, być może złożenia ofiary. Na gałęziach drzew wisiało dwanaście kozich i owczych głów, tworzących krąg. W okolicy leżały ponadto trzy ciała martwych zwierząt.

  – Cała sceneria wyglądała jak rodem z makabrycznego przedstawienia albo gry fabularnej – tłumaczył w rozmowie z TV2 Johs Nysæter z komisariatu policji w Vestfold.
  [​IMG]
  Na drzewach wisiało 12 kozich głów. vg.no/screenshot

  Zwierzęce szczątki nie zostały w żaden sposób oznaczone przez hodowcę, co funkcjonariusze uznali za spore utrudnienie w poszukiwaniu sprawcy. Kozie i owcze głowy znaleziono w pobliżu dawnej twierdzy Torås, gdzie domostw jest mało i są one raczej od siebie oddalone. Policjanci nie byli również w stanie ocenić, jak długo pozostałości po zwierzętach się tam znajdowały.

  Po kilku godzinach policja zaktualizowała stan informacji dotyczących sprawy. Z komisariatem w Vestfold skontaktował się bowiem mężczyzna odpowiedzialny rzekomo za powieszenie zwierzęcych głów na drzewach w Tjøme. Stwierdził, że jest to jego coroczna praktyka mająca na celu ususzenie zwierzęcych łbów.

  Podejrzanie podobne zgłoszenie
  Tego samego wieczora funkcjonariusze zostali wezwani w podobnej sprawie do Kodal. Na miejscu znaleziono dwie martwe owce przywiązane do drewnianego pala. W pobliżu leżały też pióra.

  W drugim przypadku policjanci również nie byli w stanie ocenić okoliczności śmierci zwierząt, jednak owce z Kodal okazały się oznaczone przez hodowcę, co umożliwia zweryfikowanie historii ich rejestracji.
  [​IMG]
  Nie wiadomo, czy owce pozostawiono w lesie już martwe. tv2.no/screenshot
  Mogło dojść do przestępstwa
  Funkcjonariusze nie wykluczają, że zarówno Tjøme, jak i Kodal mogą się okazać scenami zbrodni. Wszystko zależy jednak sposobu, w jakie zginęłykozy i owce, oraz celu, dla którego zostały zabite lub pozostawione na pewną śmierć. Policja z Vestfold podejrzewa też znęcanie się nad zwierzętami.

  Wykorzystywanie zwierząt hodowlanych czy domowych jako przynęty, np. na wilki, jest niedozwolone. Nawet jeśli kozie głowy wywieszono tylko po to, żeby odstraszały ludzi, to i tak taki czyn podlega karze poinformował Johs Nysæter.

  Drastyczny zbieg okoliczności?
  Chociaż policjanci zaznaczają, że dwóch znalezisk z 10 maja nie należy ignorować, nie widzą między nimi wyraźnych powiązań. Pracuję od dobrych trzydziestu lat i nigdy przedtem czegoś takiego nie widziałem. Te sprawy są jednak prawdopodobnie niezależne od siebie – powiedział Johs Nysæter z komisariatu policji w Vestfold.

  Makabryczne znaleziska zgłosili policji przypadkowi spacerowicze i osoby, które zatrzymały się w okolicy. W obydwu przypadkach rozpoczęło się dochodzenie.

  Źródła: dagbladet.no, tv2.no, vg.no

  Najpierw fajny klimat jak z popapranego skandynawskiego horroru, ale tak naprawdę, to dopiero później człowieka groza przejmuje, gdy widzi, że do całej sprawy wpieprza się ta biurokracja a i sam sprawca od razu wyskakuje, do wszystkiego się przyznając, zamiast czerpać epicką energię z niedopowiedzenia oraz tajemnicy... Ech...
   
  wah, sabat i pawlis lubią to.
 15. workingclass

  workingclass Well-Known Member

  Posty:
  1 740
  Polubienia:
  2 746
  https://www.mojanorwegia.pl/aktualn...y-namawia-studentki-do-sponsoringu-13367.html

  "W ostatnich dniach po Oslo krąży przyczepa z reklamą, która zachęca młode studentki w nienajlepszej sytuacji finansowej do spotkań z tzw. sugar daddies za pośrednictwem serwisu randkowego. Billboard wzbudza ogromne kontrowersje w norweskich mediach. Właściciel serwisu ma jednak czyste sumienie: – Jestem bardzo proekologiczny i większe wyrzuty sumienia mam, gdy prowadzę samochód na benzynę.
  Po Oslo krąży przyczepa z kontrowersyjną reklamą, jako pierwszy podał portal universitas. Plakat przedstawia roznegliżowaną młodą kobietę. Reklama skierowana jest do studentek, które mają „zero” pożyczki studenckiej. „Spotkaj się z sugar daddy!” – zachęca napis na plakacie.

  Plakat reklamuje nowy serwis randkowy Rich Meet Beautiful, który oferuje nawiązywanie kontaktów pomiędzy sugar babies a ich sponsorami."
   
 16. workingclass

  workingclass Well-Known Member

  Posty:
  1 740
  Polubienia:
  2 746
  https://m.mojanorwegia.pl/polityka/...ister-zdrowia-wstrzasnela-norwegia-15758.html

  "Sylvi Listhaug nie należy do osób, które przywiązują największą wagę do zdrowego trybu życia, a w internecie krążą zdjęcia minister palącej papierosy i pijącej gazowane napoje – mimo to od tego miesiąca objęła funkcję w rządzie odpowiedzialną za dbanie o kwestie zdrowotne reszty społeczeństwa. Wielu Norwegów zastanawia się więc, czy taka osoba powinna pełnić obowiązki ministra zdrowia oraz jaki wpływ może mieć to na resztę mieszkańców kraju fiordów. Niektórych niepokoją też słowa samej Listhaug, która zapowiada, że jej praca będzie ograniczać się do informowania – a nie do zabraniania.

  – Uważam, że ludzie powinni mieć prawo palić, pić i jeść tyle czerwonego mięsa, ile tylko chcą. Władze mogą informować, ale wierzę, że ludzie w głównej mierze wiedzą, co jest zdrowe, a co niezdrowe. To nie jest zadanie polityczne, żeby mówić ludziom, co mogą, a czego nie – powiedziała Listhaug."
   
 17. pawlis

  pawlis Samotny wilk

  Posty:
  2 145
  Polubienia:
  7 476
  [​IMG]
   
 18. Hanki

  Hanki Secessionist

  Posty:
  1 223
  Polubienia:
  3 331

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.