Muzyka poważna

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 152
22 899
W XIX wieku o sztuce dyskutowano inaczej. Miałeś gorące spory na temat tego, jakie cele powinna ona osiągać, tego jakie dzieła są potrzebne, a jakie nie. Wagner w swoich pamfletach narzekał na żydostwo w światku muzycznym, niezdolne do godnego oddania niemieckiego ducha. Nietzsche raz popierał wyżej wspomnianego, bo uznawał, że jego muzyka wspiera jego własną filozofię, później się od niego odżegnał, gdy Wagner zawiódł jego oczekiwania. Po Wiośnie Ludów miałeś w ogóle szerzej podniesiony temat wytwarzania tożsamościowej sztuki narodowej i podejmowane próby określania jej estetycznych ram a w związku z tym także spory.
O wilku mowa:

View: https://www.youtube.com/watch?v=5yZ4vtpxQXw
 

erte

Well-Known Member
746
2 699
“There’s a wonderful cellist called Beatrice Harrison,” Peggy says. “In the summer evenings she used to practise in the garden. One night she was playing a scale and a nightingale joined in. At first she couldn’t believe it, so she started playing a sonata, and the nightingale accompanied her.”


View: https://www.youtube.com/watch?v=iOUb48W1_90
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 152
22 899
Solti, Furtwängler, Toscanini, Kubelik, Knappertsbusch, to chyba mój top 5 dyrygentów jeśli chodzi o Wagnera. A potem reszta łajz w stylu Bouleza, któremu nie wybaczę nigdy Parsifala disneyowsko-holywódzkiego (WTF w ogóle?!).
Solti to nie tylko Wagner. Użyczał też ognia Mozartowi a od "Wesela Figara" zaczynał swoją przygodę z batutą.

View: https://www.youtube.com/watch?v=nT42BdpejOg


A w ogóle teraz się dowiedziałem, że Solti był uczniem Toscaniniego. No to już się nie dziwię, czemu wydawali mi się dosyć podobni w stylu.


View: https://www.youtube.com/watch?v=2O-ClNBcZF0

Wagner "Lohengrin" Wiener Philharmoniker Sir Georg Solti.
A tutaj próba z "Tannhäusera".

View: https://youtu.be/2L85eTSWrmg
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom