Libertarianizm na wikipedii

pampalini

krzewiciel słuszności, Rousseaufob
Członek Załogi
3 585
6 850

Xynoslav

Paleoagentarianin, Transferysta
229
403
@kr2y510 Zgadzam się w 100%. Najbardziej nienawidzę w lewactwie tego, że jedna rzecz ciągle się inaczej nazywa i ciągle podpinają się jak jakieś pijawki do każdej możliwej ideologii.

Kto by się nabrał na palikota-libertarianina? Przecież on jest największym komunistą w Polsce.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Spośród pozostałych przedstawicieli tego kierunku, Konkin wyróżniał się tym, że libertarianizm widział raczej jako krok w lewo. Był założycielem Instytutu Agoryzmu (Agorist Institute) i Ruchu Lewicowych Libertarian (Movement of the Libertarian Left).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Samuel_Edward_Konkin
Tylko, że Konkin nie był wrogiem własności prywatnej, więc dla całej anarchistycznej lewicy, która sobie rości prawa do terminu "libertarianizm", był zawszonym prawakiem.
 

Gie

Libnetarianin
219
490
@pampalini
Tu nie chodzi o nasze pojmowanie libowej lewicy i prawicy. Człowiek, który wydzielił "prawicowy libertarianizm" i stworzył ten nowy artykuł umieścił w nim oryginalnie taką frazę:
"Część libertarian jest zwolennikami kapitalizmu laissez-faire i prywatnej własności, część zaś odrzuca kapitalizm i prywatną własność środków produkcji proponując własność oraz zarządzenia społeczne. (Zobacz [[Wolnościowy socjalizm|libertariański socjalizm]])."
Dla niego pewnie cały współczesny libertarianizm, ten z drugiej połowy XX wieku, jest prawicowy.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Spośród pozostałych przedstawicieli tego kierunku, Konkin wyróżniał się tym, że libertarianizm widział raczej jako krok w lewo. Był założycielem Instytutu Agoryzmu (Agorist Institute) i Ruchu Lewicowych Libertarian (Movement of the Libertarian Left).
He heee, ja w różnych kwestiach które różnią Rothbarda i Konkina, częściej jestem po stronie Konkina, co nie czyni mnie bardziej lewicowym. Lewakom w tej kampanii chodzi o coś innego, o prywatną własność oraz o bzdurę totalną, o tak zwaną "wolność pozytywną".
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Pampalini, no przecież napisałem - anarchiści. Termin libertarianizm był używany wymiennie z anarchizmem na długo zanim powstał anarcho-kapitalizm.
 
Ostatnia edycja:

dataskin

Well-Known Member
2 059
6 141
Dla mnie sprawa jest prosta. Jeżeli już mamy rozróżniać na siłę libertarianizm na "prawicowy" i "lewicowy", to ja to widzę tak:

-"skrajny, lewicowy" libertarianizm to libertarianizm (w klasycznym rozumieniu lewicowości) rewolucyjny, oddolny (agoryzm Konkina)
Czyli: dzień sznura, nabijanie komuchów na pal, CKMy na jeepach, kontrekonomia, kryptowaluty, "zagłodzenie" państwa przez uchylanie się od podatków, uchylanie się od udziału w wyborach, itd. Antylegitymizm. Punktem granicznym jest anarchokapitalizm.

-"skrajny, prawicowy" libertarianizm - to dekonstrukcja i wprowadzanie zmian tylko i wyłącznie w ramach istniejącego systemu, czyli np. demokracji. Legitymizm.
Punktem granicznym "prawicowego libertarianizmu" jest, przy takim podziale - minarchizm.

Przy czym - minarchizm może przejść w anarchokapitalizm (albo - odwrotnie)
Zasadność libertariańskich aksjomatów - jest wspólna dla obu ww..

Pomiędzy dwoma ww. - występuje cała masa różnego rodzaju "libertarianizmów pośrednich", które charakteryzują się np. różnym stosunkiem do praw autorskich czy patentowych, itp.

Natomiast - komuszy system "libertariański" w którym ja i sąsiad chodzimy w tych samych majtkach na zmianę, albo korzystamy z tej samej szczoteczki do zębów, bo żaden z nas nie ma praw własności, a majtki czy szczoteczka, są "wspólnotowe" - nie jest żadnym libertarianizmem, tylko lewacką anarchokomuną i urojeniem jakiegoś prymitywnego zasrańca.
 
Ostatnia edycja:
N

nowy.świt

Guest
Już jakiś czas zrobiłem tam porządek - bo w propozycjach był zamiast minarchizmu i anarchokapitalizmu (jakiś prawicowy Libertarianizm czy coś w tym stylu)

Wykreśliłem też wzmiankę o Socjalistach libertariańskich którzy postulują zniesienie prywatnej własności ale nie zdążyłem w pełni uzasadnić tej zmiany w historii edycji bo mi obcięło tekst (są ograniczenia znaków) - patroluje Wikipedię co jakiś czas.

Nie wiem co się stało z tekstem z Wikipedii który użyłem w ulotce:

ulotkatyl.jpg
 

Gie

Libnetarianin
219
490
Odkopuję trupa, bo właśnie zauważyłem, że po dwóch i pół roku Marek Mazurkiewicz stworzył (w dużej mierze przywracając starą wersję) rigczowy wpis o libertarianizmie na polskiej wiki. Może nie jest to jakiś ważny news, ale pamiętam, że byłem w 2014 oburzony zepsuciem tego hasła. Poprawił mi się humor na koniec dnia :)
 

Hanki

Secessionist
1 525
5 088
Generalnie trwają prace nad edycją istniejących i stworzeniem nowych haseł dot. libertarianizmu. W Stowarzyszeniu Libertariańskim staramy się znaleźć osoby czujące się na siłach podjąć się takiego zadania, zatem jeśli chciałbyś w tym pomóc, to skontaktuj się właśnie z Markiem Mazurkiewiczem. Wszystkie ręce na pokład!
 

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 407
komuszy system "libertariański" w którym ja i sąsiad chodzimy w tych samych majtkach na zmianę, albo korzystamy z tej samej szczoteczki do zębów, bo żaden z nas nie ma praw własności, a majtki czy szczoteczka, są "wspólnotowe"
to jest coś bardziej komunistycznego od anarchokomunizmu (aka. komunistycznego libertarianizmu wg wikipedii) który jednak szanuje własność osobistą? co takiego?
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
@up rozumiałbym to, gdyby to była jakaś wspólnota typu społem czy coś w ten deseń, w inny sposób nie ma to prawa działać.
 
Do góry Bottom