Latynoskie dziadostwo

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 140
O kurcze, a miałem propozycję na wyjazd do Argentyny we wrześniu. Dobrze, że odrzuciłem ze względu na zlot.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Dobrze, że odrzuciłem ze względu na zlot.
Dobrze?!?
Dla mnie to by było źle.
Przecież w czasach inflacji i zaburzeń na rynku nasz pieniądz miałby większą wartość. Więc więcej przyjemności za mniejszą kasę.
Natomiast jeśli to miał być wyjazd biznesowy, to w takich okolicznościach robi się najłatwiejszą kasę.
 

nuri

Well-Known Member
301
2 168
Tak się kończy legitymizowanie. Idziesz na wybory - i już gospodarkę wyjebuje w kosmos inflacja. :) A to dopiero prawybory były. Najlepsze jeszcze przed nimi.

Buenos Aires 1959, koloryzowane, Argentyńczycy słuchają wykładu Misesa.

HxbF60D.jpg
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
"Czy rezerwy złota, zdeponowane przez Wenezuelę w Banku Anglii, trafią w ręce uzurpatora Juana Guaido? Sąd Najwyższy w Londynie zrobił właśnie krok w tym kierunku."
 

Sorasil

Well-Known Member
160
487
Ciekawy materiał, lecz mam wrażenie, że trochę sobie dobiera argumenty pod tezę. Nie sposób nie zauważyć na przykład, że oprócz tych kolonii hiszpańskich była taka jeeeeeedna tyci kolonia portugalska jak Brazylia i ta w czasach Cesarstwa Brazylii miała dekady świetnego wzrostu gospodarczego i rozwoju, choć to była jak na owe czasy nowoczesna monarchia parlamentarna. No i nie sposób zauważyć, że tak samo USA przecież gnębiło rdzenną ludność, zamykało ją w rezerwatach, rabowało jej skarby i wykorzystywało pracę niewolników.
 
OP
OP
Król Julian

Król Julian

Well-Known Member
962
2 123
Ciekawy materiał, lecz mam wrażenie, że trochę sobie dobiera argumenty pod tezę. Nie sposób nie zauważyć na przykład, że oprócz tych kolonii hiszpańskich była taka jeeeeeedna tyci kolonia portugalska jak Brazylia i ta w czasach Cesarstwa Brazylii miała dekady świetnego wzrostu gospodarczego i rozwoju, choć to była jak na owe czasy nowoczesna monarchia parlamentarna. No i nie sposób zauważyć, że tak samo USA przecież gnębiło rdzenną ludność, zamykało ją w rezerwatach, rabowało jej skarby i wykorzystywało pracę niewolników.
Brazylia reprezentowała taki sam model gospodarczy jak byłe kolonie hiszpańskie, albo nawet gorszy - to był ostatni kraj na Półkuli Zachodniej, który zniósł niewolnictwo (dopiero w 1888 r.). USA owszem, gnębiło i wykorzystywało tubylców, ale tych było liczebnie na terenach które objęło znacznie mnie niż w Latynoameryce, a niewolnictwo istniało w XIX w. już tylko w stanach południowych, a nie najbardziej rozwiniętych północnych.
 

Frosty2

Gdzie się kończy normalne, a zaczyna nienormalne?
383
220
Może dlatego, że te kraje są mocno zadłużone i obsługa długu jest droga, spirala zadłużenia.
 

myname

Active Member
307
218
Może dlatego, że te kraje są mocno zadłużone i obsługa długu jest droga, spirala zadłużenia.
Może dlatego, że Ameryka Południowa chłonęła komunizm jak gąbka wodę.Komunizm się rozprzestszeniał w mega ilości z importu od Sowietów.Poczytaj o partiach komunistycznych i socjalizmie w tamtym regionie świata.
 

Hanki

Secessionist
1 525
5 088
Zdesperowani biedni ludzie w wielu krajach częściej popierają socjalizm i coraz większe, bardziej rozrośnięte państwo lub prawicowych radykałów. Nie ma zbyt wielu krajów takich jak Argentyna, gdzie biedni domagaliby się większej dawki kapitalizmu.

Podczas gdy wielu młodych ludzi w krajach zachodnich uważa, że fajnie jest być lewicowcem, w Argentynie fajnie jest być libertarianinem.

Więcej w tekście Rainera Zitelmanna, który przetłumaczyłem na stronę internetową Stowarzyszenia Libertariańskiego.

 
Do góry Bottom