Kościół Katolicki kontroluje Polskę

Absolut

New Member
27
4
Mam pytanie. Czy biskup albo ksiądz katolicki z polskim obywatelstwem może kandydować w wyborach prezydenckich?
Jeżeli tak, to czy nie jest to wsadzanie na fotel głowy państwa agenta obcego kraju (Watykanu)?
 

Albert

Active Member
135
94
Kanon 285 § 3. Prawa Kanonicznego: "Duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej."
 

Absolut

New Member
27
4
Czyli prawo kanoniczne stoi ponad prawem państwowym? Prawo państwowe zezwala na kandydowanie polskim obywatelom. Ale jak ktoś chce być księdzem to sam rezygnuje z tego prawa. Jego sprawa.

PS. Podobno w USA są kongresmeni pastorzy, ale to inna religia.
 

Albert

Active Member
135
94
Chyba nie masz wątpliwości, że dla każdego porządnego duchownego prawo kanoniczne stoi ponad prawem państwowym? A pastorzy (i inni duchowni, np. Godson w Polsce) to inna sprawa.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Czyli popierasz Unię Europejską, bo inaczej byłaby anarchia złożona z kilku państw europejskich i możliwe, że wybuchałyby wojny między nimi?
 

Absolut

New Member
27
4
Czyli popierasz Unię Europejską, bo inaczej byłaby anarchia złożona z kilku państw Europejskich i możliwe, że wybuchałyby wojny między nimi?
W ogóle nie rozumiem co Ty do mnie piszesz.
Zawsze musi ktoś rządzić. Nawet w komunie gdzie wszyscy podobno mają być równi była "grupa trzymająca władzę".
I nie wiem co ma do tego UE. Popierałbym UE tylko wówczas, gdyby była monarchią federalną z prawdziwym wolnym rynkiem.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Jakbyś napisał, że nie może istnieć szczęście bez władzy (edit: i mnie do tego przekonał), albo dobrobyt bez władzy, to wtedy bym zaczął popierać władzę.
 

Absolut

New Member
27
4
Szczęście i dobrobyt mogą istnieć bez władzy, ale państwo nie może bez niej istnieć. Władza jest jednym z atrybutów państwa jak naród czy terytorium.
Państwo jest aparatem przymusu.
 

Lancaster

Kapłan Pustki
1 148
1 113
A po chuj komu państwo?

Edit: poczytaj o libertarianizmie, szczególnie o anarchokapitalizmie, bo nie wiesz gdzie trafiłeś.
 

Denis

Well-Known Member
3 825
8 510
Absolut - to jest forum libertarian i nauki o państwie jako aparacie przymusu zachowaj na inne fora, bo to tak jakbyś poszedł do szewca i uczył jak robić buty.
Co do KK to jeszcze nie widziałem biskupa w danej partii, więc nie wiem do czego plujesz.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Nie no, dobrze wiedzieć jak działa państwo i dlaczego wzrost jego potęgi jest szkodliwy dla ludzi.
 
Do góry Bottom