Jakbym chciał zostać programistą...

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Wiem, że to może tylko mały kawałek wiedzy, ale który system kontroli wersji polecalibyście początkującemu do zaznajomienia się? Git?
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 981
15 142
Git i SVN. To da ci pojęcie generalne o systemach kontroli wersji w wersjach scentralizowanych i rozproszonych.
 
C

Cngelx

Guest
Wiem, że to może tylko mały kawałek wiedzy, ale który system kontroli wersji polecalibyście początkującemu do zaznajomienia się? Git?
Jak już wspomniał tosiabunio: git, jest po prostu najlepszy
Dobrze też coś poczytać o mercurialu, jest on dość podobny do git, warto cokolwiek o nim wiedzieć.

svn to zupełnie inna zasada działania niż git i mercurial. Coraz rzadziej się go wykorzystuje i sam go raczej nie polecam. Jeżeli jednak myślisz o pracy to być może firma będzie wymagała jego znajomości.
 
P

Przemysław Pintal

Guest
Ja również z chęcią posłucham rad. Studiuję mechatronikę i chciałbym iść potem w stronę programowania lub elektroniki. Zastanawiam się nad programowaniem systemów wbudowanych, ale jeśli większy sens (pieniądze)

Tutaj tylko i wyłącznie C. Znam a raczej znałem gościa z Francji, jest w podobnym wieku co ja, skończył informatykę i elektronikę. Często projektuje jakieś płytki albo pisze sterownik, programuje całe urządzenie wbudowane. Jest freelancerem. Ciągle się go pytają w nowych firmach, czemu tak często zmienia pracodawców. Adrien woli pracować za mniej przy Haiku (opłacony przez społeczność, robi przy tym już ponad rok). Ale podatki go tam zżerają...

Wiem, że to może tylko mały kawałek wiedzy, ale który system kontroli wersji polecalibyście początkującemu do zaznajomienia się? Git?

Git. Z SVN masa projektów open source pouciekała. Oprócz GitHuba bardzo fajne jest jeszcze Bitbucket.

@ernestbugaj

Znam świetnego specjalistę z Opola\Wrocławia. Jeśli szukasz kogoś od Unixów, hackowania kerneli, optymalizowania systemów, znajomości różnych architektur np. Sparc, sieci. Facet jest studentem ale ma już 3 GSOC na koncie. Kilka kontraktów dla społeczności. Jest strasznie kumaty.

http://osworld.pl/wywiad-z-pawlem-dziepakiem-deweloperem-haiku/ - mój wywiad z nim. Co prawda nie rozmawiałem z nim parę miesięcy, więc nie wiem czy czegoś szuka.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 981
15 142
Napisałem SVN, bo używa się go często w projektach, które są ciężkie w binaria (patrz gry), gdzie systemy rozproszone się albo nie nadają, albo sprawiają słabo, albo wymagają specjalnych tricków. Inna sprawa, że w grach używa się głównie Perforce'a, ale to też scentralizowany VCS, więc taka wiedza się przydaje. DVCS dobre są do zarządzania czystym kodem, z możliwością merge'a dowolnych rzeczy (i tu preferuję Mercuriala akurat), ale gdy mamy mnóstwo danych niemergowalnych, to trzeba przeprosić się z SVNem.

Ja akurat teraz używam SVNa, bo jest w moim przypadku znacznie wygodniejszy od Perforce'a. Do drobnych projektów używam Mercuriala.
 

raiden00

megazord
160
278
@Szynka
Jak chcesz zacząć z systemami wbudowanymi to polecam kupić któryś z zestawów STM Discovery. Różne modele, z różnymi peryferiami zamontowanymi na płytce. Większość pinów mikrokontrolera wyprowadzona na zewnątrz i najważniejsze: wbudowany w płytkę programator. Podłączasz tylko przez USB do kompa, odpalasz openOCD, telnet i programujesz.
Programy pisane oczywiście w C plus czasem jakiś asembler. Dobrze zapoznać się z asemblerem pod dany mikrokontroler, bo często trzeba podglądać co wypluł z siebie kompilator. Nie zawsze wychodzi to czego oczekujemy :)

Jak już ogarniesz biblioteki do sterowania peryferiów następnym krokiem jest obczajenie jakiegoś RTOS. Najpopularniejszym z darmowych jest chyba FreeRTOS, dokumentacja w PDFach gdzieś krąży po torrentach.

Do tego warto znać Pythona , SciPy i OpenCV. Dla inżyniera świetne narzędzia :)
 

MartinX

Well-Known Member
345
1 184
Witam

Mam pytanie odnośnie programowania w NI Kontakt 5, jest to sampler do bibliotek muzycznych. I chciałbym tworzyć własnie tak owe. Szukam materiałów, wszelkiej pomocy naukowej, tutoriali, etc. etc. do tworzenia takich bibliotek, w tym interfejsu graficznego, przy okazji dowiedzieć się jaki to język lub jego pochodna. Pomogłoby mi to nauczyć się tego języka biegle... ;>. Tutaj jest jego próbka:


//Microphone Groups}

declare $count := 0
declare $FONTTYPE := 14 {23} {14} {21}

declare $i := 0
declare $i_2 := 0
declare $i_3 := 0

declare $TITLE_FADE := 40000

declare const $ROOT_X := 66
declare const $ROOT_Y := 2
declare const $GRID_X := 92
declare const $GRID_Y := 21

declare ui_slider $Title(0,100)
set_control_par(get_ui_id($Title),$CONTROL_PAR_WIDTH,300)
set_control_par(get_ui_id($Title),$CONTROL_PAR_HEIGHT,130)
move_control_px($Title,190,305)
pgs_create_key(OneTime,1)
pgs_set_key_val(OneTime,0,1)
set_control_par_str(get_ui_id($Title), $CONTROL_PAR_PICTURE,"null")



declare ui_switch $Release
$Release := 0
set_text($Release,"")
make_persistent($Release)
read_persistent_var($Release)
move_control_px($Release,160,152)
{move_control($Release,0,0)}
set_control_par(get_ui_id($Release),$CONTROL_PAR_WIDTH,100)
set_control_par(get_ui_id($Release),$CONTROL_PAR_HEIGHT,65)
set_control_par_str(get_ui_id($Release), $CONTROL_PAR_PICTURE,"Button")

if($Release = 0)
make_persistent($Release)
_read_persistent_var($Release)
else
make_persistent($Release)
_read_persistent_var($Release)
end if

 
Ostatnia edycja:

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 981
15 142
Ale to jest generalnie wszystko, czego potrzebujesz. No i Kontakt i pomysł, po co to masz robić.
 

MartinX

Well-Known Member
345
1 184
Pomysł już jest, teraz kwestia realizacji stąd poszukiwanie, tutoriali i materiałów do skryptów. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Pozdrawiam Serdecznie
 

pampalini

krzewiciel słuszności, Rousseaufob
Członek Załogi
3 585
6 850
BTW - Native Instruments szukali ostatnio deweloperów do pracy w Berlinie (może jeszcze szukają). Zbierałem się nawet, żeby wysłać im CV, ale się nie zebrałem ostatecznie.
 
A

Artur Nowak

Guest
NI ostatnio psuje programy swoje bardziej niż je łata - spierdolili ostatnio osobne panele w Absyncie 5 jak masz otwarty osobny panel z Obwiedniami i wytyczasz nowa obwiednie z parametru w panelu "Patch" to nie pokazuje się nic - wiedzą o tym a już od dwóch łatek i nic nie naprawili.

A okno zaawansowanej edycji waveformów laguje tak, że idzie kurwicy dostać (a to pewnie jakiś banał bo to nie może tyle zajmować zasobów procka i nie było tego wcześniej)

Massive znowu ma problemy z Glidem w sekcji Steppera (też tego nie było wcześniej) włącza się glide na połowę na moje ucho pomiędzy notacjami mimo iż jest wyłączony - jak skaczesz po presetach szybko.

W ogóle to odkąd odkryli, że na czarnuchach i produktach dla nich można zrobić kasę dobrą ich poziom drastycznie spada na łeb i wypuszczają co chwile jakieś gnioty dla hip hopowych małp i niechlujne łatki.

pampalini jedź tam i zrób porządek z tym.

Dobrze że jest alternatywa w postaci u-he - średnia juz Niemiecka Firma i wypuszcza fajne wirtualne syntezatory: https://www.facebook.com/uheplugins?ref=ts&fref=ts
 

tomky

Well-Known Member
790
2 036
Od siebie na początek z programowaniem i Pythonem polecam https://www.edx.org/course/introduction-computer-science-python-mitx-6-00-1x . Fajnie zrobiony kurs, jak robiłem kiedyś to trochę roboty kosztował.
Zapisałem się, ale startuje dopiero od 7.01. Trochę słabo, że nie można w dowolnym momencie rozpocząć

Do Pythona polecam korzystać z www.udacity.com (np świetny kurs webdeva prowadzony przez co-foundera reddita),

Który konkretnie kurs polecasz (jest ich dużo na udacity), zacząłem ten z basic Pythonem: https://www.udacity.com/course/cs101 , ale akcja się ciągnie tam zbyt wolno.

edit. A już widzę, chyba chodziło o https://www.udacity.com/course/cs253
 

deith

Active Member
230
169
@tomky
Właśnie o ten chodziło, co prawda tam jest napisane czas trwania ~3 miesiące ale można go przycisnąć i zrobić w tydzień/dwa. Dodatkowo ja odpuściłem ichniejszy projekt gdzieś tak w połowie i robiłem swój a to co było omawiane adaptowałem zależnie od potrzeb. Jak dobrze pamiętam to frontend był tam potraktowany bardzo po macoszemu i w międzyczasie dokształcałem się z innych źródeł.

Ten kurs wymaga już jakiejś tam wiedzy o Pythonie, jak byś chciał załapać podstawy to jednak polecam książki - może są trochę nudniejsze ale pozwalają na szybsze przyswojenie materiału.
 
Do góry Bottom