Jak wygląda kryptoanarchia w praktyce?

261
216
Witam, witam

Mam nadzieje że dobry dział.

O kryptoanarchizmie zbyt wiele nie wiem.
Wiem że w przestrzeni internetowej próbuje się wykreować narzędzia które umożliwiłyby aktywność poza kontrolą i wiedzą państwa. Oczywiście wszystko w dark necie.
Przykładem mogą być np. kryptowaluty, szaro i czarno rynkowe sklepy internetowe (np. Silk Road), giełdy kryptowalut etc.
Przez to zazębia się to z agoryzmem (próba wykreowania agory konkinowskiej) choć i anarchiści kolektywistyczni lubią się do kryptoanarchiji odwoływać.

Może by mi ktoś lepiej objaśnił temat pod względem teoretycznym jak i praktycznym.
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Cześć libkowy Lachu!

W Złotym Wieku Libnetu, epoce internetu gładzonego, mieliśmy cały poddział forum poświęcony kryptoanarchizmowi. Można było znaleźć tam sporo porad praktycznych, tudzież innych materiałów edukacyjnych. Podobnie zresztą jak około-kryptoanarchistycznych dyskusji.

Niestety, w pewnym momencie doszło do jego outsourcingu i powstałe, odrębne już forum kryptoanarchistyczne funkcjonowało poza nadzorem Libnetu. Natomiast po kilku latach "na swoim", jego admin zaniedbał sprawę i wypracowany kontent zniknął z sieci. Ostatnia widoczna migawka w Wayback Machine jest sprzed roku.

Jak to z rozbiorami bywa, zostało u nas trochę pamiątek po kryptoanarchizmie, w postaci tematów o Bitcoinie, oraz kryptowalutach ogólnie, o inwigilacji czy mordowaniu polityków w ramach gry u bukmachera. Cała reszta z konstruktywnymi pro-tipami niestety poszła się... paść.

W praktyce kryptoanarchia więc... nie wygląda, przynajmniej na naszym podwórku, skoro nawet jej główny polski hub informacyjno-społecznościowy się zdematerializował i pozostaje informacji szukać rozproszonych gdzieś indziej, po Niebezpiecznikach czy Zaufanych Trzecich Stronach.

W zasadzie, to nie sądzę, że o kryptoanarchizmie jest co wiedzieć, poza samym know-how jak się nie zdradzać w internecie czy konfigurować narzędzia zapewniające anonimowość. To przecież nie jest żadne samodzielne stanowisko polityczne, trudno zatem o jakieś manifesty czy konkretyzowane plany działania. Jedyna polityczna manifestacja kryptoanarchizmu, jaka przychodzi mi do głowy to protesty na ulicach przeciw ACTA czy SOPA, być może też ogólna działalność Partii Piratów, Electronic Frontier Foundation czy Fundacji Panoptykon.

Żadna z tych inicjatyw nie jest agorystyczna, dlatego tym bardziej szkoda, że kryptoanarchizm nawet wizerunkowo odpadł w naszych realiach od klimatów anarchokapitalistycznych.
 

noniewiem

Well-Known Member
611
969
Cześć libkowy Lachu!

W Złotym Wieku Libnetu, epoce internetu gładzonego, mieliśmy cały poddział forum poświęcony kryptoanarchizmowi. Można było znaleźć tam sporo porad praktycznych, tudzież innych materiałów edukacyjnych. Podobnie zresztą jak około-kryptoanarchistycznych dyskusji.

Niestety, w pewnym momencie doszło do jego outsourcingu i powstałe, odrębne już forum kryptoanarchistyczne funkcjonowało poza nadzorem Libnetu. Natomiast po kilku latach "na swoim", jego admin zaniedbał sprawę i wypracowany kontent zniknął z sieci. Ostatnia widoczna migawka w Wayback Machine jest sprzed roku.

Jak to z rozbiorami bywa, zostało u nas trochę pamiątek po kryptoanarchizmie, w postaci tematów o Bitcoinie, oraz kryptowalutach ogólnie, o inwigilacji czy mordowaniu polityków w ramach gry u bukmachera. Cała reszta z konstruktywnymi pro-tipami niestety poszła się... paść.

W praktyce kryptoanarchia więc... nie wygląda, przynajmniej na naszym podwórku, skoro nawet jej główny polski hub informacyjno-społecznościowy się zdematerializował i pozostaje informacji szukać rozproszonych gdzieś indziej, po Niebezpiecznikach czy Zaufanych Trzecich Stronach.

W zasadzie, to nie sądzę, że o kryptoanarchizmie jest co wiedzieć, poza samym know-how jak się nie zdradzać w internecie czy konfigurować narzędzia zapewniające anonimowość. To przecież nie jest żadne samodzielne stanowisko polityczne, trudno zatem o jakieś manifesty czy konkretyzowane plany działania. Jedyna polityczna manifestacja kryptoanarchizmu, jaka przychodzi mi do głowy to protesty na ulicach przeciw ACTA czy SOPA, być może też ogólna działalność Partii Piratów, Electronic Frontier Foundation czy Fundacji Panoptykon.

Żadna z tych inicjatyw nie jest agorystyczna, dlatego tym bardziej szkoda, że kryptoanarchizm nawet wizerunkowo odpadł w naszych realiach od klimatów anarchokapitalistycznych.
Kryptoanarchizm ma swój manifest- https://www.activism.net/cypherpunk/crypto-anarchy.html
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Można na przykład zacząć od praktycznych i teoretycznych podstaw kryptografii gdyż z mojego doswiadczenia wynika, - a i sam taki byłem - że wielu rozmawiających o kryptoanarchistycznym sofcie w zasadzie nie wie jak on działa, mają jedyne mgliste wyobrażenie Zupełny laik może zacząć od "Księgi szyfrów" Simona Singha - od tego sam zaczynałem, książka nie wymaga peawie żadnej wiedzy matematycznej, baedziej oparta jest o umiejętnosci logiczne i to też tylko pod koniec. W ciekawy sposób wprowadza w przedmiot, choć tylko na poziomie ogólnym, prawie wcale nic nie ma o kryptografii wspólczesnej, jedynie pokazuje jak ta dziedzina rozwijała sie od czasów najdawniejszych do dziś.
Jedna z książek używanych w koledżach w Usa, jako wprowadzenie do tematu Jonathan Katz, Yehuda Lindell " "Introduction to modern cryptography", polecam wtdanie 2, a teraz w grudniu wyjdzie trzecie, pewnie poprawione. Jest na libgenie, torrentach, i wszedzie. Wymaga minimalnie wiedzy maturalnej, a wraz z postępem tekstu stopień trudnosci rośnie, jednak jest to wsztystko tłumaczone. Polecam też sciągnąć errate ze strony autora w pdf, bo są niekiedy błedy w zadaniu. Ja nie przerobilem calej, została mi około 1/3, ale obiecalem sobie, że kiedyś dokończe.
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
prawie wcale nic nie ma o kryptografii wspólczesnej, jedynie pokazuje jak ta dziedzina rozwijała sie od czasów najdawniejszych do dziś.
oczywiście że jest, sam mam, polecam - Marcin Karbowski - Podstawy kryptografii. Wydanie III

Evi Nemeth - UNIX and Linux System Administration Handbook 5th Edition - ale to bardziej dla ogłady niż stricte o bezpieczeństwie

dokumentacja whonix też jest na wysokim poziomie zaawansowania, omawia nawet tak drobiazkowe rzeczy jak stylografia

inne o SecOps:

Lance Henderson - TOR DARKNET BUNDLE (5 in 1) Master the ART OF INVISIBILITY (Bitcoins, Hacking, Kali Linux) Kindle Edition

Kevin Mitnick - The Art of Invisibility: The World's Most Famous Hacker Teaches You How to Be Safe in the Age of Big Brother and Big Data

Wiem że w przestrzeni internetowej próbuje się wykreować narzędzia które umożliwiłyby aktywność poza kontrolą i wiedzą państwa. Oczywiście wszystko w dark necie.
Dark net to też nie wszystko. Jeszcze jest krótkofalarstwo. Nie można tam używać legalnie szyfrowania co prawda ale istnieją inne metody, takie jak chaffing and winnowing. Działając jako APRS jest praktycznie niezniszczalny.



View: https://www.youtube.com/watch?v=8-9_8HVkvgc&t=528s
 
Ostatnia edycja:

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Wiecie, ze Stanford ma juz 10 lat w produkcji calkiem obszerny (obecnie 900 stron pdf!) otwarty podrecznik do kryptografii? Zapomnialem o nim, a kiedys dawno sobie obiecalem, że go przeczytam jak bedzie gotowy - zajrzalem no i prosze - 99% tekstu skonczone, zostal chyba tylko nieistotny rozdzial o szyfrach historycznych (rozdz2), to można sobie uzupelnic choćby z Wikipedii
Póki co wg spisu tresci wszystko jest, nie widać brakow.
Autorem jest min Dan Boneh, znany z kursów Mooc na Courserze, z ktorym tez ta książka sie pokrywa.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Ciekawa strona zbierająca darmowe, legitne podręczniki informatyczne i inne techniczne.
Przykład dla kryptografii, których to podręczników jest zadziwiająco dużo. Pierwsza z książek w linku ma nawet wszystkie bebechy na githubie, gdzie jest uaktualniana.
Prawda, że w większości książki już nieco leciwe, ale i dla kryptografii kwantowej - jak ktoś ma zdolności i chęć też coś sie znajdzie.
To wszystko nawet bez dotykania libgena, czy czegoś w tym stylu
 
Do góry Bottom