1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Jak cywile rozmawiają z policją

Temat na forum 'Copwatch' rozpoczęty przez kawador, 10 Kwiecień 2015.

1. kawador

kawador Merchant of Death Członek Załogi

Polubienia:
    19 796
    Z nimi trzeba krótko:

Wrzucajcie tu inne podobne filmiki, w których cywil-obywatel nie dał się przytłoczyć majestatem państwowej blaszki i w bliskim kontakcie ze szkiełami był mocniejszy w ryju.

2. Alu

Alu Well-Known Member

Polubienia:
    7 178
    skurwysyn...

3. Cptkap

Cptkap Well-Known Member

Polubienia:
    2 760
    Aktualnie film promowany na yt więc przynajmniej kilkaset tysięcy wyświetleń będzie miał.

Claude mOnet lubi to.
  4. Tomasz Panczewski

Tomasz Panczewski Well-Known Member

Polubienia:
    2 948
    liveleak.com/view?i=89e_1428631221

Wklejam bez www bo mi filmy z liveleak się nie wyświetlają więc może niektórym tak samo.

5. kawador

Polubienia:
    19 796
    Cywil ucieka przed policją:

simek, Alu, kr2y510 oraz 2 uzytkowników lubi to.
  6. Hitch

Hitch

Polubienia:
    4 360
  7. kr2y510

kr2y510 konfederata targowicki

Polubienia:
    20 343
    Krótka lekcja traktująca o tym, jak należy rozmawiać z psami podczas próby nielegalnego przeszukania. [USA, NY]

8. Sputnik

Sputnik Szalony naukowiec

Polubienia:
    1 903
  9. kawador

Polubienia:
    19 796
    Czytam, że odmowa podania danych osobowych na prośbę szkiełów podpada pod wykroczenie. Pies może wylegitymować cię kiedy chce z dowolnego powodu, który musi jednak podać:

http://maszprawo.org.pl/2013/06/spisywanie-legitymowanie-przez-policje/

Innymi słowy, kolo z tego filmiku mógł zostać zgodnie z prawem zatrzymany na 48 godzin za odmowę okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Hitch i tosiabunio lubią to.
  10. mikioli

mikioli Well-Known Member

Polubienia:
    4 516
    Ale facet nie odmówił... to oni nie potrafili podać podstawy i sami zrezygnowali z podjęcia czynności.

Kompowiec2 lubi to.
  11. kawador

Polubienia:
    19 796
    W sumie racja.

Jedynie w przypadku oczywistego nadużycia przez policjanta jego uprawnień (oczywisty brak podstawy do wylegitymowania), moglibyśmy odmówić okazania dokumentów. Powstaje wtedy jednak problem natury dowodowej, czyli udowodnienie przebiegu czynności policjanta - warto mieć wielu świadków lub nagrywać przebieg czynności.

12. mikioli

mikioli Well-Known Member

Polubienia:
    4 516
    Dla mnie to pieseły powinny mieć kamery... a jak się nie nagrało to moje słowo jest ważniejsze niż słowo funkcjonariusza, bo znaczy, że albo mataczy, albo jest nieprofesjonalny, niechlujny nie zachowuje standardów, więc niewiarygodny. Ponadto powinni podawać artykuły przy takiej rutynie, że ktoś nie ucieka ani nic.

Kelsi lubi to.
  13. Kompowiec2

Kompowiec2 Satatnistyczny libertarianin

Polubienia:
    154
    Ktoś mi kiedyś napisał:
    Dlaczego, dlaczego to nie działa w przypadku milicji, dlaczego... fuuck.

Co do filmu sputnika - pełna orka.

14. father Tucker

father Tucker egoista, marzyciel i czciciel chaosu

Polubienia:
    5 587
    Koleś który to napisał, mija się z prawdą. cytuję art. 15 ustawa o policji:

Uwaga: zwracam uwagę - artykuł 15 odwołuje się do artykułu 14 ww. ustawy, w której mamy następujące smaczki:

Czyli:
    Pies może cię wylegitymować wtedy i tylko wtedy gdy:
    1. Jesteś osobą podejrzaną o popełnienie czynu zabronionego lub jesteś świadkiem takiego czynu; dotyczy to również spraw "na gorącym uczynku"
    2. jesteś osobą poszukiwaną ( lub jest podejrzenie, że taką osobą jesteś )
    3. jesteś osobą zaginioną ( lub jest podejrzenie, że taką osobą jesteś )
    4. Policjant wykonuje czynności zlecone mu przez sąd, prokuraturę (np. doprowadzenie świadka na rozprawę ) bądź organ administracji państwowej/ lokalnej

Nie ma mowy o legitymowaniu z dupy!

Pies musi podać ci powód.
    Dodatkowo:
    Jeżeli jesteś osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa/wykroczenia masz prawo składania wyjaśnień. kodeks postępowania karnego:
    http://prawonadrodze.org.pl/prawa-i-obowiazki-osoby-podejrzewanej-o-popelnienie-wykroczenia/

Kompowiec2, Hitch i kr2y510 lubią to.
  15. simek

simek Well-Known Member

Polubienia:
    1 943
    Niby gość może ci powiedzieć, że wyglądasz podobnie jak jeden obecnie podejrzany/poszukiwany/zaginiony koleś, więc może cię wylegitymować, ale z drugiej strony chyba z każdego takiego kontaktu z policjantem możesz domagać się spisania protokołu i już ciężej mu będzie ściemniać, możliwe, że komuś się będzie musiał wytłumaczyć z tego co zrobił i po co, tylko, że tobie raczej nic z tego nie przyjdzie.

16. tosiabunio

tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

Polubienia:
    12 855
    Protokół to jedynie w przypadku kontroli osobistej (przeszukania), nie wydaje mi się, zby legitymowania wymagało spisania protokołu, może najwyżej notatkę.

17. simek

simek Well-Known Member

Polubienia:
    1 943
    No, to tym bardziej - "legitymowanie z dupy" jest możliwe i nic z tym nie można zrobić.

Tak jeszcze do tematu, to ja ostatnio dostałem stówkę za czerwone światło (jako pieszy), z policjantami nie pogadałem w ogóle, bo wiedziałem, że nie mam argumentów (często przechodzę obok pasów, aby to kwalifikowali jako przechodzenie w niedozwolonym miejscu zamiast niestosowania się do sygnalizacji, ale nie tym razem) do kłótni, więc obrażony w ogóle się do nich nie odzywałem jak pytali co w życiu robię i czy mam prawko.

18. tomky

tomky Well-Known Member

Polubienia:
    1 921
    O ile są mniejsze straty za przechodzenie w niedozwolonym miejscu zamiast niestosowania się do sygnalizacji?

19. simek

simek Well-Known Member

Polubienia:
    1 943
    Podobno 50 zł vs 100 zł

Oczywiście nie wiem, czy taka argumentacja przejdzie, mandatu zawsze można nie przyjąć, a co sędzia wymyśli to cholera wie, może uznać, że 30 cm od pasów to też się zalicza jako pasy, więc ma być stówka, płać pan i spierdalaj.

tomky lubi to.
  20. father Tucker

father Tucker egoista, marzyciel i czciciel chaosu

Polubienia:
    5 587
    Wtedy korzystasz z odmowy składania wyjaśnień. Nie masz obowiązku się sam obciążać. Taki paragraf 22. Dopiero jak powiedzą że jesteś świadkiem, wtedy musisz ( chyba że sprawa dotyczy osoby ci najbliższej )

tomky lubi to.

Poleć forum

1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.