Islandia 930-1262

Obłomow

New Member
82
0
Wstydźcie się, to ja muszę zakładać wam temat o pierwszym akapie w historii :D

Swoją drogą to nie @kapitaliści pierwsi ją na nowo odkryli, pisał o niej już Kropotkin. Średniowiecze to magiczny kącik, w którym ludzie wyzwalają się z samsary ideologicznych podziałów i znajdują coś dla siebie, nieważne czy to jakaś ultrareakcja od Wielomskiego czy taki anarchokomuszek jak wspomniany przeze mnie księciunio :)
 
OP
OP
O

Obłomow

New Member
82
0
Z tego co mi wiadomo, to chyba było coś podobnego w Irlandii, ale nie na taką skalę, i był nominalnie (ale nic poza tym ;)) sprawujący kontrolę nad tymi wszystkimi władykami Wysoki Król?
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106


Anarchia w czasach wikingów. Policentryczny system prawny średniowiecznej Islandii i jego upadek.
Opublikowany 15.03.2015
Wykład dr Włodzimierza Gogłozy dla Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Gdańsku. Spotkanie odbyło się w ramach Koła Naukowego Przyjaciół Wolności im. Adama Heydela, partnerem wydarzenia był gdański oddział Stowarzyszenia KoLiber.

 

T.M.

antyhumanista, anarchista bez flagi
1 410
4 438
Przeczytałem wersję sprzed korekty tego artykułu Gogłozy.

Swoją drogą to nie @kapitaliści pierwsi ją na nowo odkryli, pisał o niej już Kropotkin.

Krytykuje on tradycyjną narrację akapową, ale jeszcze bardziej ankomową. Obie określa jako zbyt uproszczone i robione pod tezę z filozofii polityki, a ignorujące przekaz historyczny. To jest właśnie niebezpieczeństwo opierania akapowej narracji na przykładach historycznych, tym bardziej z odległej przeszłości, kiedy struktura społeczna była zupełnie inna, obowiązywały inne paradygmaty.
 
Do góry Bottom