Historia polskich wolnościowców

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
kr2y510 - a zetknąłeś się gdzie, w FA?
Jak jeszcze Jacek studiował na UŚ, anarchiści jako stowarzyszenie studenckie dostali pokój w jednym z budynków UŚ. To tam się spotykałem z różnymi wolnościowcami. Byli tam i anarcho-komuniści i anarcho-wegetarianie i anarcho-weganie i zwykłe punki zadymiarze, oraz pozostała menadżeryja trudnych do określenia i sklasyfikowania indywiduów.
Z tego co pamiętam, to Jacek i inni mieli założyli stowarzyszenie An-Arché, które potem na zjeździe FA zostało wywalone z FA. Czy jakoś tak. Najlepiej będzie jak dopytasz o to Jacka.

Podobno już w 1980/81 Balcerowicz i jego studenci mieli dyskutować na temat ewentualnego wprowadzenia systemu wolnorynkowego (w rozumieniu naszym, nie "współczesnego liberalizmu")
Nie wierzę.

A ten gość z SD - możesz sprbować sobie przypomnieć kto to mógł być?
To był Janusz Korwin-Mikke (innej odpowiedzi chyba nie ma). Zresztą byłem na jego wykładzie w roku 89, czy 90 na Politechnice w Gliwicach. Nawet coś z nim dyskutowałem.


Co to twojego pytania. Było kiedyś aktywne środowisko wokół Mind Fuck Zine. Skontaktuj się z Włodkiem Gogłozą.
 

alfacentauri

Well-Known Member
1 164
2 172
Coś ilustracji by się przydało.
IMG_2153.jpg

Gazeta An Arche - pełniła funkcję takiego przedpotopowego forum offline. Drukowana na papierze. Czekało się aż listonosz wrzuci ją do skrzynki, by po miesiącu przeczytać polemiczny wpis.
IMG_7154.jpg

Z pewnością nie pierwsze pismo libertariańskie ale możliwe, że pierwsze, które w nazwie miało libertarianizm - "In Vitro - libertarian zine". Nie wiem czy twórcy starczyło sił by wydać więcej niż 2 numery, ale warto mieć w pamięci, że kiedyś była taka inicjatywa.
 
Ostatnia edycja:

carlit

New Member
1
13
Swoje poszukiwania idei libertariańskich rozpoczynałem od sympatyzowania z Federacją Anarchistyczną oraz ogólnie subkulturą punk i punk rockiem. Były to ok. ok. 1998-1999 (początek liceum). Federacja Anarchistyczna mnie nie wciągnęła. To nie było to! Ale pojawiło się światełko w postaci podłączenia domowego komputera do Internetu. Pamiętam z tego okresu, że przeczytałem wtedy wszystkie dostępne już wtedy libertariańskie teksty z pewnością kilka razy. Uczestniczyłem w starych dobrych grupach dyskusyjnych i państwa wirtualnych, które wtedy bardzo dobrze funkcjonowały.
Ok. 2001 roku Dagobert Hill (ktoś go tutaj pamięta?) założył oczywiście wirtualnie Organizację Libertariańską "CANNABIA" http://www.cannabia.prv.pl/ ; Wirtualne quasi - państwo o ustroju libertariańskim. Przy okazji którego zaczął być wydawany Liberator wolnościowy e-zin (liberalizm, wolność, libertarianizm, etatyzm, rząd, prasa, internet) pod stroną: c-liberator.prv.pl który z czasem przekształcił się w portal o tematyce wolnościowej i liberalnej: liberator.org.pl, liberator.lbl.pl [Centrum Informacji Liberalnej].
dAGO (Dagobert Hill) był pomysłodawcą i pierwszym redaktorem naczelnym portalu na którym prezentowane były poglądy libertariańskie, wolnościowe, toczone były dyskusje publicystyczne oraz publikowane teksty aktualne jak i klasyków libertariańskich z Polski i ze świata.
Trzon redakcji stanowili: Dagobert Hill, Grzegorz „Carlit” Lepianka, Krzysztof „Critto” Sobolewski, Kamil Zwolski oraz mnóstwo innych osób których trudno teraz wymieniać z imienia i nazwiska.
Liberator z Internetu zniknął w 2007 roku.
Pozdrawiam Wolnościowców i wszystkich czytelników Liberatora.
Grzegorz Lepianka
 

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 407
macie kontakt z kimkolwiek z yrizony forum? fat Ty na yri przesiadłeś się z frizony? za czasów frizony już był libnet? niech ktoś może rozrysuje geneaologie społeczności wolnościowych
 
Do góry Bottom