1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Historia polskich wolnościowców

Temat na forum 'Inicjatywy wolnościowe' rozpoczęty przez tosiabunio, 30 Grudzień 2010.

 1. kr2y510

  kr2y510 konfederata targowicki

  Posty:
  11 960
  Polubienia:
  19 794
  Libertarianie w UPR w większej ilości byli w Lublinie (dr Szymona też był w UPR) i oddziale opolskim. A w pozostałych oddziałach byli rozproszeni.
   
 2. pampalini

  pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

  Posty:
  3 575
  Polubienia:
  6 172

  84? Ja sądziłem, że Ty już na emeryturze jesteś, skoro masz tyle czasu na to forum. ;)
   
 3. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 249
  Polubienia:
  19 663
  Ja przed kompem spędzam średnio 12-14 godzin na dobę. Taka robota :)
   
 4. tosiabunio

  tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

  Posty:
  6 472
  Polubienia:
  12 685
  Urzędnik jakiś :)
   
 5. Mad.lock

  Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

  Posty:
  5 149
  Polubienia:
  4 577
  Urzędnik spędza góra 8h minus przerwy. Kawador jest pewnie jakąś ofiarą burżuja kapitalisty i powinien zgłosić się do PIPu jako ofiara mobbingu, stalkingu, hikingu i joggingu.
   
 6. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 249
  Polubienia:
  19 663
  Jestem ofiarą kapitalisty, a po godzinach dorabiam jeszcze we własnym zakresie, bo z pensji wypłacanej przez kapitalistów wyżyć się nie da ;) Razem wychodzi jakieś 14 godzin. Następnym razem proszę nie insynuować, że pracuję dla państwa - boję się gniewu Lancastera, który mógłby odjebać szeregowego świniojebcę :) :)
   
 7. Caleb

  Caleb The Chosen

  Posty:
  511
  Polubienia:
  254
  Świetny wątek, zwłaszcza dla kogoś takiego jak ja. Kogoś kto trochę błądził i szukał wolności po omacku. Więc może starzy libertariańscy wyjadacze coś jeszcze napiszą? bump
   
  snajper i (deleted member) lubią to.
 8. Ciek

  Ciek Miejsce na Twoją reklamę Członek Załogi

  Posty:
  4 511
  Polubienia:
  10 496
  Młodzież ma jeszcze siły by tyle postów napierdalać :)
   
 9. tosiabunio

  tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

  Posty:
  6 472
  Polubienia:
  12 685
  No starzy się powykruszali, niestety.
   
 10. Caleb

  Caleb The Chosen

  Posty:
  511
  Polubienia:
  254
  To tym więcej powinni pisać, dla potomnych. Warto też pamiętać, że niektórzy młodzi stażem nie są aż tak młodzi wiekiem :confused:
   
 11. Ja z racji wieku i życia na wsi, nie mogłem udzielać się w internecie od samych początków polskiego libertarianizmu. Prywatnie poznałem tylko jednego anarchistę, Marka Kurzyńca z Krakowa jak miałem 16 lat, byłem nawet na jednej z jego demonstracji z poparciem dla Czeczenii i niosłem z kimś taki rozciągany transparent (płachta) na przedzie. W jego antykwariacie przez pewien czas bywałem regularnie. Nie widziałem się z nim może z 8-7 lat, ciekawe czy mnie jeszcze pamięta.

  Moje poglądy ewoluowały stopniowo, dużo czytałem i rozmyślałem jako nastolatek i doszedłem do wniosku, że ten cały socjalizm nie trzyma się kupy. Nie miałem w swoim otoczeniu nikogo kto by mnie nakierował i wszyscy wokół mnie mają inne poglądy. W kafejkach internetowych wchodziłem na strony anarcholskie, zgrywałem teksty na dyskietki albo płaciłem za wydrukowanie. Odwiedzałem też punkowy sklep Ebola na Floriańskiej w Krakowie, gdzie zaopatrywałem się w ziny (które rozdałem po ludziach) i muzykę. Zamówiłem kilka razy wiele broszur w Trojce i nawet dzwoniłem jako łebek parę razy do Rozbratu :p, żeby sobie pogadać (skserowali mi Stirnera, obecnie mam PeWuNowskie wydanie). Kiedyś pobrałem taki anarchistyczny FAQ i na końcu dowalali w nim anarchokapitalizmowi - wtedy pierwszy raz ujrzałem nazwę dla swoich poglądów.

  Potem jak w 2006 podpięli mi internet w domu, po jakimś czasie odnalazłem forum libertarian gdzie nadano mi ostateczne szlify. I kiedyś nastał przykry moment, w którym mnie tosiabunio zbanował (odchylenie propertariańskie) na krótki okres czasu i poprosiłem o skasowanie konta. Po tym zdarzeniu mało co się interesowałem polityką i niewiele w tematach politycznych wypowiadałem się, zająłem się swoim życiem. Wróciłem bo tęskniłem :) i gdzieś widziałem post Maćka, że się nie obraża. Poza tym tu nie trzeba ustalać pojęć i tłumaczyć rzeczy podstawowych, co na innych forach jest męczące. Sukces KNP, zarejestrowanie Partii Libertariańskiej - podziałały na mnie ożywczo. Szkoda tylko, że Margines nie żyje - czasem zamieniałem z nim prywatne wiadomości, na różne tematy, mieliśmy się spotkać, oferował się, że nawet mnie przewaletuje gdybym potrzebował (praca).

  Gdzieś na półce mam książkę, chyba praca doktorska, o historii polskiego, współczesnego anarchizmu. Są tam jakieś wzmianki o Sierpińskim.

  A pamiętacie niesławne forum anarchistyczne? Kilka razy próbowałem się tam zarejestrować, przed znalezieniem forum libertarian. Niestety nigdy mi nie utworzyli konta - w profilu podałem anarchoindywidualista\anarchokapitalista.

  Dziś jestem pewny swoich poglądów. Często staram się argumentować z pozycji polskiego patrioty, tzn. tłumaczę ludziom, że polską tradycją narodową jest silny republikanizm, społeczeństwo obywatelskie, oddolność, branie spraw we własne ręce, wolnościowość. Że RON funkcjonowało zupełnie inaczej niż powszechnie się sądzi. I trwało to na długo, nim podobny koncept zrodził się w 13-koloniach. Okazało się, że jest trochę osób które myślą podobnie. Gdyby w Polsce odwoływano się do tej tradycji, tak jak w USA odwołuje się do Ojców Założycieli, to mielibyśmy równie silny ruch wolnościowy.
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 22 Lipiec 2014
 12. GAZDA

  GAZDA EL GAZDA

  Posty:
  7 714
  Polubienia:
  9 648
  welcome back...
  tyleś naspamował długich tekstów ze na busa do miasta sie spóźniłem hehe
  dało sie zauważyć w innym temacie ;)
   
  Claude mOnet lubi to.
 13. krii

  krii optymista, wolnościowiec

  Posty:
  6
  Polubienia:
  21
  Drodzy

  Jak w tytule. Dość kontrowersyjne pytanie: na ile niektóre z postaci i ruchów lat 70. i 80. (powiedzmy, że od 1976 do 1991) mogą wpisywać się w szerszy koncept ruchów wolnościowych, utożsamianych z libertarianizmem/klasycznym liberalizmem? Oczywiście rozmawiamy o Polsce.

  Abstrachuję tutaj od ideologicznej przepychanki między akapami, minarchistami czy agorystami; abstrachuję również od późniejszych decyzji/życiorysów. Pytanie czysto naukowe: na ile te grupy mogłyby być utożsamiane z szeroko rozumianymi ruchami libertariańskimi. Załóżmy, że staramy się znaleźć pewien wzorzec zachowań charakterystyczny dla myślicieli wolnościowych (od Misesa po młodszego Friedmana) - czy do takich postaci wpisują się pomysły ekipa gdańskiej? Jak spadkobiercy krakowskiej szkoły ekonomicznej mogli być porównywani do austriackich ekonomistów? (to w Krakowie tłumaczono Hayeka na język polski w podziemnych wydaniach).

  Kontekst historyczny jest o tyle ważny, że dotychczas spotykałem się raczej ze stwierdzeniami, iż libertarianizm w Polsce zaistniał dopiero niedawno. Zastanawia mnie jak dalece przeszłość polska (specyficzne postrzeganie fizjokratyzmu, szkoła krakowska z Heydlem czy Krzyżanowskim) była tożsama z adekwatnym rozwojem myśli na zachodzi i w Stanach.

  Czysta teoretyka :)

  Piszę pod tym kątem pracę, efekty spróbuję przedstawić za jakieś pół roku. Interesują mnie opinie od wewnątrz zarówno pasjonatów myśli wolnościowej jak i samych opozycjonistów.

  Potraktujcie to jak pytanie mocno otwarte: jak, kto, gdzie i do jakiego stopnia mógłby być libertariański.
   
 14. mikioli

  mikioli Well-Known Member

  Posty:
  2 554
  Polubienia:
  4 345
  Jeśli szukasz "świadków historii", to polecam @kr2y510 ;)
   
  krii lubi to.
 15. krii

  krii optymista, wolnościowiec

  Posty:
  6
  Polubienia:
  21
  Jak najbardziej się przyda;-) ale chętnie też posłucham/poczytam opinie. Jak to widzicie, jako - w dużej części - postronni obserwatorzy :)
   
 16. kr2y510

  kr2y510 konfederata targowicki

  Posty:
  11 960
  Polubienia:
  19 794
  Ja się zetknąłem z libertarianizmem na początku lat 90-tych, więc trochę za późno. O tym co było wcześniej nie słyszałem. Z tego co słyszałem, do tamtego momentu to to, że w Polsce był Rothbard i jakiś gość ze Stronnictwa Demokratycznego i Solidarności Rzemieślniczej wydawał Bastiata. Ale nie słyszałem o żadnej organizacji, czy jakiejś nieformalnej grupie.
   
 17. pampalini

  pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

  Posty:
  3 575
  Polubienia:
  6 172
  O Mirosławie Dzielskim się mówi, że był "polskim Hayekiem". Korwin chciał razem z nim namawiać Jaruzelskiego do budowania zamordystycznego kapitalizmu. :)
   
  Luizy lubi to.
 18. krii

  krii optymista, wolnościowiec

  Posty:
  6
  Polubienia:
  21
  kr2y510 - a zetknąłeś się gdzie, w FA? czy prywatnie natknąłeś się na jakieś książki/osoby?

  W latach 80. wiem, że istniały w tworzącej się FA odłamy wolnorynkowe. Wcześniej w podziemiu tłumaczono i kolportowano Misesa i Hayeka, dyskutowano na temat skuteczności rozwiązań wolnorynkowych. Podobno już w 1980/81 Balcerowicz i jego studenci mieli dyskutować na temat ewentualnego wprowadzenia systemu wolnorynkowego (w rozumieniu naszym, nie "współczesnego liberalizmu"), zresztą złapałem nawet z nim wywiad z 1981, gdzie między słowami 'wspomniał' na ten temat. Dzielski to jeszcze inna broszka - jego będę najpewniej szerzej opisywał, szczególnie w kontekście proponowanych modeli ustrojowych.
  A ten gość z SD - możesz sprbować sobie przypomnieć kto to mógł być?

  Też niekoniecznie myślę o zorganizowanych grupach. Staram się rozstrzygnąć na ile niektóre postaci ówczesnej rzeczywistości mogły wyznawać zasady wolnościowe bez znajomości tematu. Innymi słowy do jakiego stopnia wolnościowi byli "liberałowie" opozycji - w każdej formie, od Wolności i Pokoju poprzez Pomarańczową po ROPCiO.
  Czy można mówić o wolnościowym (w rozumieniu: libertariańskim) charakterze części opozycjonistów? Czy gdańscy liberałowie byli liberałami w rozumieniu zachodniego liberalizmu czy bliżej im było do klasyków, tudzież minarchistów, czy WiP nie mogliby być porównywani do ruchów green-libów z początków XXI w. etc.
   
 19. Lancaster

  Lancaster Kapłan Pustki

  Posty:
  1 136
  Polubienia:
  1 027
  Jacek Sierpiński może wiedzieć więcej (pisał w Mać Pariadka itd.), ale on na lib.necie bardzo rzadko przebywa, teraz działa w PL, może na jego blogu kontakt znajdziesz. Na forum jest historia libertarianizmu w polsce, ale nie wiem na ile "stara".
   
 20. krii

  krii optymista, wolnościowiec

  Posty:
  6
  Polubienia:
  21
  Jacka złapię na FB, mam kontakt do niego ;-) zaraz szukam, może mi się uda znaleźć
   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.