Gruzja

OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Saakasz liberalizował kraj w sposób autorytarny, bez konsultacji społecznych, co nie podobało się na Zachodzie:

Gruzja nie była w pełni państwem demokratycznym. Były problemy, jeśli chodzi o pluralizm medialny, o równe warunki działania dla różnych grup politycznych. To wszystko nie zawsze funkcjonowało tak, jakby Zachód sobie tego życzył.

lol

http://www.money.pl/gospodarka/wiad...ozdziem;do;trumny;prezydenta,3,0,1170435.html
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 882
12 269
Niestety, ideały przegrywają z rzeczywistością. Odsunięcie Sakaasza może leżeć w interesie przeciętnego człowieka. Gruzja jest uzależniona od Rosji, a Rosja zamyka swój rynek dla gruzińskich produktów (w szczególności spożywki) bo Sakaasza zwyczajnie nie lubi. Co z tego, że zmniejszono zamordyzm, jak nie mam komu sprzedać ziemniaków ze swojego poletka?
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 915
7 938
To artykuł z przed 2 lat:
http://nczas.com/publicystyka/cukiernik-finanse-publiczne-eksploduja/
"Zmniejszono liczbę podatków – teraz w Gruzji obowiązuje tylko pięć rodzajów podatków: PIT, CIT, VAT, akcyza na alkohol, papierosy i paliwa oraz bardzo niski podatek od nieruchomości. Nie ma podatków ani składek socjalnych, które wcześniej wynosiły 20 procent płacy brutto. Obniżono także stawki podatków, które obowiązują. Podatek od dochodów osób prawnych został zmniejszony z 20 proc. do 15 proc. (mali przedsiębiorcy od 2011 roku będą płacić CIT w wysokości 3 lub 5 proc., a jak zapowiedział Nika Gilauri, premier Gruzji, firmy sektora IT będą w ogóle zwolnione z podatków, co ma przyciągnąć inwestycje zagraniczne w tej branży), a podatek od dochodów osób fizycznych, który teraz jest na poziomie 20 proc., ma zostać także zmniejszony do 18 proc. Podobnie VAT został zmniejszony z 20 proc. do 18 proc. W wyniku tych obniżek w ostatnim okresie dochody publiczne, a tym samym wydatki publiczne w Gruzji drastycznie wzrosły z około 15 proc. do około 35 proc. PKB. Wcześniej wysokie stawki podatków skutkowały niskimi wpływami dla państwa."

Ale tak się zastanawiam czy 35% udział państwa w PKB to nie za dużo jak dla libertarian ? Czy to nie był gwóźdź do trumny Saszy ?

Pare sensownych propozycji:
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-s...bierze-saakaszwili-zmienil-gruzje,279640.html
- zwiększanie obciążeń podatkowych tylko w drodze referendum;
- zamrożenie dotychczasowego spisu wymaganych zezwoleń i koncesji na działalność biznesową;
- zakaz tworzenia nowych państwowych regulatorów;
- zakaz państwowej regulacji cen towarów i usług;
- górny próg wydatków budżetowych na poziomie 30 proc. PKB;
- maksymalny deficyt 3 proc. PKB;
- zadłużenie państwa nie może przekraczać 60 proc. PKB;
- zakaz inwestowania państwo w banki komercyjne.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
10271384_663069397076336_4451342379228947279_o.jpg


Healthcare Reform in the Republic of Georgia: A Healthcare Reform Roadmap for Post-Semashko Countries and Beyond
 

libertarianin.tom

akapowy dogmatyk
2 700
7 120
Ciekawe co na to Korwin? Pamietam jak Korwin ciagle straszyl, ze wszystkie rewolucje sa takie same, efektem zawsze wiecej socjalizmu etc., dlatego byl wielkim wrogiem rewolucji w Gruzji, a jak widac wyszlo bardzo dobrze. (pomaranczowa rewolucja na Ukrainie jednak naprawde byla fiaskiem...)
 

GoldenColt

Well-Known Member
817
3 632
Aż sobie odnalazłem newsa na temat sprzed 4 lat:
http://www.libertarian.pl/ue-gruzja-ma-za-duzo-wolnosci-gospodarczej

Stefan Füle, Komisarz Unii Europejskiej, oświadczył, że ultraliberalne idee gruzińskiego rządu nie współgrają z unijnymi zasadami wolnego handlu

I niech mi ktoś teraz powie że UE to strefa wolnego handlu, opoka zachodniego kapitalizmu i wolnego rynku a nie jeden z bardziej zrąbanych socjalistycznych tworów jakie powstały.
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Gruzja nie ma tylu mieszkańców, by wystarczyło ich do prowadzenia negocjacji z urzędnikami brukselskimi.

To pewnie z powodu zbyt rozpasanego neoliberalzimu w UE.
 

Denis

Well-Known Member
3 825
8 524
Europoseł Adolf Hitler o sytuacji w Gruzji:

Jesteśmy socjalistami, jesteśmy wrogami obecnego systemu kapitalistycznego, który wykorzystuje ekonomicznie słabszych, z jego niesprawiedliwymi płacami, z niesprawiedliwą oceną osoby ludzkiej według jej zamożności a nie według odpowiedzialności i rzeczywistych dokonań. Jesteśmy zdeterminowani aby zniszczyć ten system za wszelką cenę.

Teraz porównajcie to sobie do innych wypowiedzi jego kolegów z PE.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 811
Jak widać, wolny rynek w skali państw działać nie może, bo zbytnio kusi, żeby wykosić swoją armią biznes konkurencji.

Gruzja: Rosyjskie wojsko "przesunęło granicę" zajmując fragment strategicznego ropociągu
Dzisiaj, 13 lipca (12:37)
Wojsko rosyjskie stacjonujące na terytorium separatystycznej Osetii Południowej w wyniku "dzikiej demarkacji" przywłaszczyło już wiele kilometrów gruzińskiego terytorium. W ostatnim czasie podjęło ono próbę ponownego przesunięcia linii demarkacyjnej oznaczając tereny w sąsiedztwie wioski Tsitelubani (region Gori) „znakami granicznymi”. W wyniku tej akcji niewielki fragment strategicznego ropociągu Baku-Supsa, którym przesyłana jest ropa pomiędzy Morzem Kaspijskim i Czarnym (Azją a Europą), znalazł się po osetyjskiej stronie "granicy".
0004GJDUPABQRO17-C116-F4.jpg

Fot. U.S. Geological Survey/Flickr/CC.3.0
/Defence24

Zurab Abaszydze, specjalny przedstawiciel rządu gruzińskiego ds. relacji z Rosją, w wypowiedzi dla Civil.ge poinformował, że w ostatnim czasie wzmogła się aktywność rosyjskiej armii w separatystycznej Osetii Południowej. Chodzi o nielegalne wznoszenie ogrodzeń oddzielających wspomnianą pararepublikę od terytorium kontrolowanego przez władze w Tbilisi. W ich wyniku Rosjanie dokonują zaboru kolejnych terytoriów Gruzji. Według informacji Abaszydze w ostatnich dniach wojsko rosyjskie znów przesunęło linię demarkacyjną oznaczając tereny w sąsiedztwie wioski Tsitelubani (region Gori) "znakami granicznymi". W wyniku tej akcji niewielki fragment strategicznego ropociągu Baku-Supsa, którym przesyłana jest ropa pomiędzy Morzem Kaspijskim i Czarnym (Azją a Europą), znalazł się po osetyjskiej stronie "granicy". Tu bardzo ważna rura m.in. w kontekście projektu realizowanego przez spółkę Sarmatia, w której udziały ma PERN, mającego umożliwić eksport azerskiego surowca przez Azerbejdżan, Gruzję, akwen czarnomorski, Ukrainę (planowany rurociąg Odessa-Brody-Płock) aż do Polski (Gdańsk).

Wyeliminowanie przez Rosjan ropociągu Baku-Supsa wzmocniłoby znaczenie innej trasy przesyłowej tj. Baku-Noworosyjsk, w tym szczególnie odcinka Machaczkała-Noworosyjsk. Tym samym strona rosyjska zmonopolizowałaby przesył surowca na linii wschód-zachód, ze strategicznego regionu kaspijskiego do krajów Unii Europejskiej. Taki ruch mógłby być także skorelowany z innymi projektami energetycznymi Kremla i powiązanych z nim spółek w regionie.
0004GJE3WFESQBE0-C116-F4.jpg

Gruzja jako kluczowy kraj tranzytowy w kontekście eksportu kaspijskiego gazu i ropy na Zachód z pominięciem Rosji. Fot. Wikipedia/Thomas Blomberg
/Defence24

Chodzi np. o lobbowany w ostatnim czasie w gruzińskich mediach pomysł budowy ropociągu Noworosyjsk-Supsa, przez separatystyczną Abchazję, który miałby być połączony z rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC). Przyniosłoby to Rosjanom kilka korzyści: przełamanie politycznej izolacji Suchumi, zintensyfikowanie swoich wpływów gospodarczych w Gruzji (już teraz Rosnieft interesuje się terminalem naftowym w Poti) a także zneutralizowanie BTC pełniącego rolę "naftowego Nabucco" (tj. strategicznego rurociągu, którym kaspijska ropa płynie na rynki europejskie z pominięciem Rosji. W 2008 r. fragment tej rury został wysadzony w powietrze przez służby rosyjskie). Poza tym nowy szlak przesyłowy mógłby być wykorzystany np. przez wspomniany już Rosnieft do zaopatrywania w surowiec rafinerii na Sardynii, w której posiada udziały (pojawiają się spekulacje, że zakład zostanie całkowicie wykupiony przez Rosjan). Jest to prawdopodobne także z tego powodu, że spółka zamierzała w podobny sposób dostarczać ropę do Włoch z wykorzystaniem rewersu w ropociągu Baku-Noworosyjsk i infrastruktury BTC.

Drugi projekt, który mógłby zostać przez Rosjan zrealizowany w związku z wyeliminowaniem rurociągu Baku-Supsa to magistrala Burgas-Aleksandropolis. Powrót do idei jej realizacji zaakcentował w ostatnim czasie Transnieft. To planowany rurociąg o dużej przepustowości, który uniezależniłby eksport ropy z krajów czarnomorskich od Turcji. Jest on dedykowany wysyłce ropy przez terminal naftowy w Noworosyjsku, stanowiący centrum przesyłowe dla ropy pochodzącej z obszarów kaspijskich (Rosja, Kazachstan, Turkmenistan, Azerbejdżan).

Jak więc widać Rosjanie uzyskaliby liczne możliwości z tytułu neutralizacji ropociągu Baku-Supsa. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na to, że choć zjawisko "grodzenia" terenów gruzińskich przez wojsko rosyjskie znajdujące się na obszarze separatystycznej Osetii Południowej nie jest nowe, to jednak po raz pierwszy dotknęło ono w sposób bezpośredni strategicznej magistrali przesyłającej ropę pomiędzy Morzem Kaspijskim i Czarnym. Może to świadczyć o zwiększającej się asertywności Rosji, która w skrajnych przypadkach jest w stanie sięgać po twarde środki w celu realizacji swoich celów energetycznych. Świadczy o tym np. wysadzenie w powietrze ropociągu BTC dostarczającego kaspijski surowiec do UE z pominięciem terytorium rosyjskiego w 2008 r.
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 915
7 938
Przeglądając wiki/Portal:Libertarianism znalazłem parę ciekawostek np. ekonomistę, który miał spory udział w wolnorynkowych reformach Rosji, Gruzji i Ukrainy.
To Kakha Bendukidze.
Zaczął od reform w Rosji, potem był ministrem ekonomii w Gruzji, a na koniec doradcą na Ukrainie:

He led a working group on tax and currency within the Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs and pressed for changes in tax policy, which ultimately included adoption of a flat 13 percent tax rate. In Russia, he was a strong opponent of government intervention in the economy, a view that put him at odds with President Vladimir Putin. Soon Bendukidze sold his stake and moved back to Georgia.

After the Rose Revolution, shortly after returning from Russia, he was appointed as Minister of Economy by former President Mikheil Saakashvili and the late Prime Minister Zurab Jvania in 2004.[2] He served as GeorgianMinister of Economy (June–December 2004), Minister for Reform Coordination (December 2004 – January 2008) and Head of the Chancellery of Government of Georgia (February 2008 – February 2009) and was the author of liberal reforms that overhauled Georgia’s post-Soviet economy.[3]
The appointment of Bendukidze and his service as the Minister of Economics gave Georgia a yearly 9.3%economic growth in 2004-2007 and almost four times more foreign investments. The government managed to decrease the taxes fourfold, the number of licenses by 90% and liberalize the labour market. These liberal steps were what lead to the formation of the previously almost non-existent middle class.

He created a charity called the Knowledge Foundation, and he was the force behind the establishment of theFree University of Tbilisi and the Agricultural University of Georgia.[1]

Kakha Bendukidze took an active role in helping the new government of Ukraine, amid its confrontation with Russia.

He is known as a committed libertarian[7] and strong supporter of market economy, deregulation and privatization, stating that the Georgian government should sell everything except its honor. During 2004–2007, under his leadership, Georgia became the top-reforming country in the world, according to the World Bank's Doing Business report. In particular, Georgia jumped from 137th to 11th on the ease of doing business scale, ahead of Germany and France.

Bendukidze was pivotal in the libertarian reforms launched under Saakashvili, including one of the least restrictive labour codes, the lowest flat income tax rates (12%) and some of the lowest customs rates worldwide, along with the drastic reduction of licenses and permits for business.[7]
 

libertarianin.tom

akapowy dogmatyk
2 700
7 120
Nie znam tego nazwiska, ale o reformach Saakashviliego slyszalem. Dlatego zawsze wkurwialo mnie ujadanie Korwy na jego rewolucje. Bo akurat ta rewolucja naprawde zmienila duzo na lesze w tym kraju.
 
Do góry Bottom