1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Energetyka: mikroelektrownie, wiatraki, solary i krasnale - o robieniu prądu w etatyzmie i w akapie

Temat na forum 'Wiadomości' rozpoczęty przez zygfryd, 31 Maj 2012.

 1. mikioli

  mikioli Well-Known Member

  Posty:
  2 526
  Polubienia:
  4 072
  No właśnie nie kilka. Zobacz moc pompy jaką masz. 1kw? Mniej? Dla ogniw to sporo. No i nie ruszyła by bez falownika, bo to pewnie asynchron. BTW... tak myślę, czy zabawa silnik sterlinga to ma w ogóle sens. Bo jak już się bawić, no to normalna jak w elektrowni turbina.

  Ale dzięki za wrzutkę, bo ciekawy temat generalnie, to sobie poczytam.
   
  jkruk2 lubi to.
 2. jkruk2

  jkruk2 A fronte praecipitium a tergo lupi

  Posty:
  833
  Polubienia:
  2 054
  Jak zrobię coś w praktyce to opiszę (mam jeszcze trochę czasu przed przyszłą zimą)...powoli działam już więc może coś tego wyjdzie ;)

  Możesz wrzucić coś YT z turbiną, jakąś samoróbkę albo gotowe rozwiązanie do wdrożenia?
   
 3. mikioli

  mikioli Well-Known Member

  Posty:
  2 526
  Polubienia:
  4 072
  No to już, wiem czemu nie daje się normalnej turbiny... Para musi mieć koło 400 stopni. Prędzej ci boiler wyjebie od ciśnienia. Podsumowując, chyba każde z tych rozwiązań to trochę się mija z celem... Znaczy z peltiera nie zasilisz tej pompy... co najwyżej se gdzieś oświetlenie zrobisz...

  http://www.steamturbo.com/steam-turbines.html?gclid=CIW6wYfQitMCFR0tGQodUtIDmQ
   
 4. bombardier

  bombardier Well-Known Member

  Posty:
  1 260
  Polubienia:
  4 920
  Jak częste masz awarie? Są dedykowane zasilacze awaryjne do pomp, ale ja bym rozważył agregat spalinowy małej mocy (jakiś porządny wojskowy sprzęt, np. PAB) + zautomatyzowanie. Jeśli potrzebujesz tylko 1 fazę to koszt będzie bardzo niewielki. No i ujedziesz na tym resztę sprzętu w domu.
   
  jkruk2 lubi to.
 5. jkruk2

  jkruk2 A fronte praecipitium a tergo lupi

  Posty:
  833
  Polubienia:
  2 054
  Robi nam się offtop o energii proszę moda/admin o wydzielenie.
  @bomba odpowiem już w nowym wątku ;)
   
 6. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  6 717
  Polubienia:
  16 733
  Jakie jest drugie dno tej sprawy? Ktoś coś wie?

  Rząd chce się pozbyć lądowych farm wiatrowych

  Polska2041 - Energia i surowce
  Dzisiaj, 27 listopada (09:30)

  W rozstrzygniętych tydzień temu rządowych aukcjach, farmy wiatrowe okazały się najtańszym źródłem energii elektrycznej w Polsce. Dwa dni później Ministerstwo Energii zakomunikowało, że wszystkie działające już wiatraki na lądzie zostaną usunięte, a w ich miejsce nie powstaną już nowe. To realizacja obietnic przedwyborczych PiS - tłumaczy minister energii.


  W środę rząd zakontraktował u inwestorów budowę kilkuset nowych turbin wiatrowych (ok. 1 GW mocy). Zaoferowane przez inwestorów ceny, po których zobowiązali się sprzedawać prąd, wyniosły średnio niespełna 197 zł/MWh. To mniej od obecnej ceny energii na rynku (250 zł/MWh) i dużo taniej od całkowitych kosztów produkcji w nowych elektrowniach węglowych (350 zł/MWh).

  W piątek Ministerstwo Energii zaprezentowało natomiast projekt polityki energetycznej Polski, z którego wynika, że wszystkie istniejące turbiny wiatrowe zostaną zezłomowane do 2035 roku, a te, które rząd właśnie zakontraktował, kilka lat później. Na ich miejsce nie powstaną już żadne inne wiatraki.

  [​IMG]
  /

  Co ciekawe, ministerstwo jeszcze w przyszłym roku przewiduje ostatnią aukcję dla wiatraków. Z wypowiedzi ministra wynikało, że zakontraktowanych może zostać ok. 1,5 GW mocy. Jednak i te turbiny wiatrowe po zestarzeniu się mają zostać bezpowrotnie usunięte z krajobrazu, a uzbrojony teren pod nimi ma posłużyć jakimkolwiek innym celom.

  Podczas gdy Europa Zachodnia inwestowała przez lata w tę technologię, aby obniżyć jej koszty i - aby po usunięciu starych turbin zastąpić je dużo nowocześniejszymi i bardziej sprawnymi wiatrakami kolejnej generacji - Polska jest jedynym krajem na kontynencie, który zapowiada całkowitą eliminację tej technologii i spisanie na straty całej infrastruktury, która pozostanie po usuwanych turbinach.

  Spór w rządzie o wiatraki

  - Spadek produkcji z elektrowni wiatrowych wymuszony jest naszymi zobowiązaniami politycznymi - tłumaczył, prezentując projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku", minister energii Krzysztof Tchórzewski.
  [​IMG]
  /
  Wspomniane przez niego zobowiązania to obietnice polityczne składane przez część posłów Prawa i Sprawiedliwości. Duże znaczenie miał zwłaszcza sprzeciw dolnośląskiej posłanki PiS i minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Będąc w opozycji nieformalnie reprezentowała ona głos organizacji sprzeciwiających się budowie turbin wiatrowych w okolicy ich miejsca zamieszkania. Z opracowania Polskiej Akademii Nauk wynika, że chociaż na Dolnym Śląsku zainstalowanych jest mniej niż 2 proc. wszystkich turbin wiatrowych w Polsce, to 9 ze 102 zidentyfikowanych przez PAN konfliktów społeczny wokół budowy wiatraków (łącznie objęły one 4 proc. gmin w kraju) miało miejsce właśnie w regionie posłanki Zalewskiej.

  Minister Zalewska występowała także na wiecach sprzeciwiających się inwestycjom wspólnie z mec. Marcinem Przychodzkim, założycielem portalu Stop Wiatrakom, a obecnie dyrektorem Departamentu Prawnego Ministerstwa Infrastruktury, które skutecznie zabiegało o przyjęcie przepisów mających opodatkować farmy wiatrowe w wyższym wymiarze, niż np. elektrownie węglowe. Sam portal ocenił środowe rozstrzygnięcie aukcji jako "wystrychnięcie społeczeństwa na dudka przez rząd Morawieckiego" i od dawna krytykuje działania Ministerstwa Energii i premiera w tym zakresie, nawołując przy okazji do wystąpienia Polski z Unii Europejskiej.

  [​IMG]
  /

  Ostatecznie parlament, pod wpływem Komisji Europejskiej, w czerwcu wycofał się z dyskryminujących przepisów podatkowych, pozostawiając jednak samym sobie gminy, które - wbrew ostrzeżeniom - skorzystały z niejasnego prawa i nałożyły wyższy podatek, a teraz są zobowiązane do jego zwrotu.

  Wygraną rządowego sporu na razie jest jednak Anna Zalewska. Czy Ministerstwu Energii umknął rozwój technologiczny? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

  Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
   
  Pestek i inho lubią to.
 7. tosiabunio

  tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

  Posty:
  6 364
  Polubienia:
  12 337
  No właśnie, jak to jest? Przez lata energia wiatrowa wymagała dotowania, była nieopłacalna, a teraz nagle cud - jest najtańsza? Czegoś mi w tym obrazie brakuje.

  Wczoraj oglądałem antireżimową (TVN), gdzie w Faktach mówiono o tym, ale cały materiał był jednoznacznie krytyczny. Coś jak materiał o antyszczepionkowcach. Nie pojawił się nikt, kto by wyjaśnił przyczyny takich decyzji (część znam, ale nie sądzę, że o nie chodziło, czyli o wpływie wiatraków na ludzi, ekoszkodach, psuciu krajobrazu, nieskuteczności i nieprzewidywalności w polskich warunkach - mało wiatru) - czy chodzi o kasę, ktoś ma interes, czy przejął się narzekaniami ludności (akurat)?
   
  kawador i kompowiec lubią to.
 8. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 330
  Polubienia:
  11 989
  Zysku na zielonych certyfikatach? Tak czy siak, w naszej sytuacji bycie early adopterem jakichś technologii jest głupie. A i niewykluczone, że docelowo farmy wiatrowe staną się całkowicie nieopłacalne z powodu coraz tańszej i opłacalniejszej fotowoltaiki.
   
 9. Staszek Alcatraz

  Staszek Alcatraz Tak jak Pan Janusz powiedział

  Posty:
  2 459
  Polubienia:
  6 534
  Energia z wiatraków też tanieje, wolniej niż słoneczna, ale branża wiatrowa jest bardziej dojrzała i obecnie na świecie wciąż trochę tańsza niż fotowoltaika.

  No cóż była nieopłacalna, a teraz jest opłacalna, bo postęp technologiczny, efekt skali, coraz większe turbiny i zaczęła się opłacać. Z jakich przyczyn PiS chce ją wyeliminować? Tutaj trzeba brac poprawkę, że to są ludzie dosyć ograniczeni i przyczyny mogą być błahe. Obiecali jakiejś małej grupce antywiatrakowych oszołomów i teraz spełniają swoje obietnice.
   
  wah i Eli-minator lubią to.
 10. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 330
  Polubienia:
  11 989
  Oni chcą wywalić wiatraki tylko z lądu, co ma jakiś tam sens być może.

  I niespecjalnie wierzę w to by technologia wiatrowa mogła poczynić istotne postępy technologiczne służące wzrostowi wydajności

  btw. ciekawe rzeczy dzisją się w Google gdy wpisać "kulczyk farmy wiatrowe"

  upload_2018-11-27_16-58-26.png
   
  Pestek i tomky lubią to.
 11. workingclass

  workingclass Well-Known Member

  Posty:
  1 703
  Polubienia:
  2 601
  Właśnie w trójce jest na ten temat i jednym z argumentów przeciwników padły słowa, że polska jest gesto zaludniona i jest to bardzo uciazliwe dla ludzi.
  Porównując powierzchnię Niemiec 357386km2 i Polski 312679km2 i liczbę ludności to Niemcy muszą tam umierać pod wiatrakami.

  W 2014 niemcy podobno wyprodukowali 52Twh z elektrowni wiatrowych, z tym że to wynik z morskich i lądowych wiatraków.
   
 12. Staszek Alcatraz

  Staszek Alcatraz Tak jak Pan Janusz powiedział

  Posty:
  2 459
  Polubienia:
  6 534
  Jaki ma sens forowanie wiatraków na morzu względem lądu w sytuacji kiedy farmy morskie są 2-3 razy droższe niż lądowe?
  Technologia wiatrowa robi istotne postępy technologiczne każdego roku i koszty energii spadają co roku o kilkanaście %. To są fakty, są w Internecie setki artykułów:
  https://cleantechnica.com/2018/08/2...e-to-technology-advancements-cost-reductions/
  https://www.ft.com/content/af6915c8-e2eb-11e8-a6e5-792428919cee

  Nie przepadam za wiatrakami, lecz jeśli będą tańszym źródłem energii niż elektrownie węglowe, a nowe elektrownie węglowe, która mają być budowane będą dużo droższe niż te istniejące, to niech je stawiają gdzie popadnie.
   
  Ostatnia edycja: 27 Listopad 2018
  Pestek, snajper i Eli-minator lubią to.
 13. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 330
  Polubienia:
  11 989
  Ta czy siak wiatraki to jest durny średniowieczny prymitywizm. Używanie energii wiązań chemicznych to już w ogóle epoka kamienia zgrubnie obłupanego.
   
 14. inho

  inho Well-Known Member

  Posty:
  1 492
  Polubienia:
  3 212
  W dalszej części artykułu od @FatBantha jest jeszcze jeden ciekawy wykres:

  [​IMG]

  Widać, że przewidywany jest znaczny wzrost udziału niewęglowych źródeł energii: fotowoltaiki, ropy/gazu, wiatru i atomu. Może więc obecne ruchy to jakaś polityczna sprawa, może liczą na zmianę technologii albo wejście w ten rynek polskich firm energetycznych.

  Przy okazji: osobiście wolałbym mieć wiatraki za oknem niż elektrownię atomową - mimo wszystko.
   
  Staszek Alcatraz i wah lubią to.
 15. tosiabunio

  tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

  Posty:
  6 364
  Polubienia:
  12 337
  A ja nie, bo atom uciążliwy jest tylko w sytuacjach awarii, które zdarzają się bardzo rzadko (a można pójść w stronę jeszcze bezpieczniejszych elektrowni atomowych), a wiatrak, szczególnie duży i blisko jest uciążliwy non-stop, gdy pracuje (bo hałasuju i to w szerokim spektrum, więc nie tylko bywa uciążliwy akustycznie).
   
 16. inho

  inho Well-Known Member

  Posty:
  1 492
  Polubienia:
  3 212
  Ok, to ustawione na tyle daleko, żeby ich nie było słychać. ;)
   
 17. Staszek Alcatraz

  Staszek Alcatraz Tak jak Pan Janusz powiedział

  Posty:
  2 459
  Polubienia:
  6 534
  Nowe reaktory jądrowe też mają być droższe od OZE. Pewnie wina regulacji. A w przypadku Polski dochodzi jeszcze nieudolność, kilka miliardów już przepierdolili, a nie ma nawet lokalizacji. Jestem za jak najmniejszymi i najbardziej zdecentralizowanymi źródłami energii.

  Elektrownię jądrową będzie budowało państwo, a farmy wiatrowe i solarne firmy prywatne.
   
  Ostatnia edycja: 27 Listopad 2018
 18. tosiabunio

  tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

  Posty:
  6 364
  Polubienia:
  12 337
  No, okazuje się, że są inne oceny, co do kosztów energii elektrycznej i wcale nie musi być ta, że ta wiatrowa jest już taka super i tania. Ernst&Young zrobił raport.

  Omówienie raportu jest tu: http://ncbj.edu.pl/niezalezna-ocena-kosztow-produkcji-energii-elektrycznej

  Sam raport zniknął ze strony źródłowej podawanej w omówieniu, a nie chciało mi się więcej szukać, a i omówienie jest z ośrodka naturalnie forsującego atom, więc niekoniecznie też wiarygodnego, ale dobrze poznać argumenty drugiej strony.
   
  wah i Staszek Alcatraz lubią to.
 19. Staszek Alcatraz

  Staszek Alcatraz Tak jak Pan Janusz powiedział

  Posty:
  2 459
  Polubienia:
  6 534
  Chyba nie pomogło, skoro rząd ma dopłacać gospodarstwom domowym za prąd.

  Z gniazdek popłynie łaska Boża? Minister Tchórzewski zawierzył Matce Bożej polską energetykę


  niedzielę na Jasnej Górze obecny był minister energii Krzysztof Tchórzewski, który - jak się okazało - przyjechał tam nie tylko w celach modlitewnych. W czasie uroczystej mszy świętej minister odczytał "Akt Zawierzenia Energetyków Polskich Matce Bożej Królowej Polski".

  – My, energetycy polscy, przynosimy do sanktuarium narodu polskiego nasze troski, radości i nadzieje, przychodzimy pomni słów wypowiedzianych z krzyża: "Oto Matka twoja" – to jeden z pierwszych fragmentów aktu zawierzenia, który na ołtarzu na murach jasnogórskiego klasztoru odczytał minister Tchórzewski.

  Dalej było jeszcze lepiej. – Zawierzamy Tobie Maryjo, Jasnogórska Pani, wszystkie sprawy energetyki polskiej, jej bezpieczeństwo, rozwój, unowocześnienie, służbę tysięcy naszych kolegów w dzień i w nocy, bez ustanku z poświęceniem i narażeniem życia – wybrzmiało z jasnogórskiego ołtarza.

  Były też prośby o mądrość w podejmowaniu decyzji przez energetyków. – Oddajemy Ci w opiekę naszych przełożonych. Wyproś wszystkim mądrość i odpowiedzialność w podejmowanych decyzjach – odczytał Tchórzewski.

  Przy okazji zawierzenia trzeba wspomnieć, że do prowadzącego modlitwę biskupa Łukasza Buzyna ustawiła się procesja z darami. Poszczególne firmy i związki zakładowe – w tym spółki skarbu państwa m.in. PGE czy Energa – obdarowywały biskupa darami (pieniężnymi lub rzeczowymi). Czasem były one przeznaczone dla parafii na wschodzie, a czasem darem dla biskupa czy klasztoru na Jasnej Górze.

  Niestety, minister nie powierzył Matce Bożej idących w górę cen prądu, ani złego stanu polskich elektrowni i linii przesyłowych.


  Trzeba sobie uzmysłowić, że to są debile, leśne dziadki. Za kilka lat będziemy mieli dzięki nim najdroższy prąd w Europie.
   
 20. Doman

  Doman Well-Known Member

  Posty:
  1 149
  Polubienia:
  3 547
  Wspominałem o tych dopłatach w wątku o globciu. Handeles emisjami CO2 stał się instrumentem finansowym. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic złego, ale kilka banków centralnych drukuje jak szalone, do tego dochodzą dżwignie, pochodne itd. i cena takiego instrumentu może poszybować do nieba. Dodruki BC idą w finanse a nie na ulice, więc z punktu widzenia Kowalskiego nie ma inflacji, ale jak się spojrzy np. na wykresS&P500 to inflacja jest już dość hardcorowa i to już może bić w Kowalskich którzy np. chcieliby kupić spółkę dywidendową w ramach prywatnego programu emerytalnego a nie spekulować na szczycie bańki. Gdy w szulernię wkręca się ceny prądu, to już bije po dupie nawet biedaków. Dlatego towarzysze z PiS zaczęli rozdawnictwo prundu dla ubogich. Motłoch przecież nie będzie rozumiał, że rozdawnictwo pochodzi z podatków które zebrało się m.in. z firm produkcyjnych, a one za ten prąd zapłacą już pełną stawkę.

  A teraz stara rzecz, ale ja o niej czytam pierwszy raz

  https://matusiakj.blogspot.com/2018/11/bracia-kaczynscy.html

  Kalkstein miał powtarzać klasę, ale dzięki interwencji władz komunistycznych jakoś go z tego wykaraskano. Tylko, że szkołę musiał zmieniać, bo miejscowa kadra była nieugięta i nie chciała robić dla tumana wyjątku. Wpisałem kilka słów kluczowych w google i zgadza się. Karzeł sam to nawet przyznał w swojej książce, ale nie pochwalił się, że w jego sprawie interweniował kurator. :)
  Swoją drogą tacy naganiacze jak Gadowski, Ziemkiewicz, Ceyrovitz, Nowak itd. to muszą być nieźli psychopaci. Mają sporą wiedzę, mówią dużo o służbach, komunie, układach, spiskach i kurcze....mając przed nosem słonia udają, że go nie widzą. Lider ich partii (tak, czasem się na nią "boczą") jest resortowym dzieckiem, a oni topią widza w detalach.
   
  wah, snajper i Eli-minator lubią to.

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.