1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Ekonomia - jakie książki na początek

Temat na forum 'Hyde-Park' rozpoczęty przez imadło, 17 Grudzień 2013.

1. imadło

imadło New Member

Polubienia:
    0
    Cześć,
    od dłuższego czasu lubię sobie poczytać różne ciekawe blogi o ekonomii, polityce itd. W przypływie odrobiny wolnego czasu postanowiłem odłożyć krytykowanie naszego rządu oraz uni europejskiej i pouczyć się czegoś mądrego. Przeczytałem "Ekonomię w Jednej Lekcji", ale to było bardziej obalanie popularnych mitów, niż to co chciałem. Właśnie pobrałem Makro i Mikroekonomię autorstwa Mankiwa i Taylora, ale nie wiem czy to dobry wybór dla początkującego. Dlatego zwracam się do Was, umysłów nie skażonych marksizmem, eurosocjalizmem i innymi głupotami, abyście mi coś polecili.

2. Cngelx

Cngelx Guest

Witaj imadło, zacny nick towarzyszu!

Co to tematu to oczywiście Karol Marks - "Kapitał".

3. imadło

imadło New Member

Polubienia:
    0
    Akurat pytałem poważnie.

4. Cngelx

Cngelx Guest

A ja odpowiedziałem Ci poważnie.
    Po przeczytaniu tych bzdur nabiera się właściwego dystansu do tego co się czyta.

5. pampalini

pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

Polubienia:
    6 199
    Kurcze, trudne pytanie. Jestem zwolennikiem Szkoły Austriackiej, więc zaproponowałbym (w kolejności od najłatwiejszej do najtrudniejszej):

- "Lessons for the Young Economist" Robert Murphy
    - "Men, Economy, and State" Murray Rothbard
    - "Ludzkie działanie" Ludwig von Mises

A żeby zrozumieć metodologię "głównego nurtu" i nie zgrzytać zanadto zębami przy lekturze, polecam "Ukryty ład" Davida Friedmana.

Ja się głównie szkoliłem z artykułów na mises.pl. Ale żaden ze mnie ekonomista, więc nie wiem, po co się odzywam w zasadzie.

6. deith

deith Active Member

Polubienia:
    143
    Ludzkie działanie to spory klocek, nie wiem czy to dobry pomysł na początek.

7. pampalini

pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

Polubienia:
    6 199
    Dlatego dałem na koniec. :)

8. Zbyszek_Z

Zbyszek_Z Well-Known Member

Polubienia:
    2 166
  9. Cngelx

Cngelx Guest

sabat, snajper i luke27 lubią to.
  10. inho

inho Well-Known Member

Polubienia:
    3 465
    Ja zaczynałem od "Ludzkiego działania", bardzo fajnie mi się czytało - oprócz chyba dwóch rozdziałów o procencie, które - może ze względu na tłumaczenie - były niezbyt zrozumiałe. Na szczęście później był m.in. De Soto "PKBiCK." ;)

Od siebie obecnie z ekonomii na początek po "Ekonomii w jednej lekcji" poleciłbym "Narodziny Współczesnej Ekonomii" Marka Skousena. Jest napisana przystępnym językiem, przekrojowo przedstawia nurty ekonomiczne i jest świetnym źródłem postaci do dalszej analizy. ;)

"Kapitał" Marksa albo "Ogólną teorię..." Keynesa polecałbym jednak trochę później (przynajmniej po Misesach) kiedy już można w pełni zdać sobie sprawę jak głupie to teorie i jak bardzo obecne systemy społeczne/gospodarcze są na nich oparte. ;)

nazimno, wah i (deleted member) lubią to.
  11. imadło

imadło New Member

Polubienia:
    0
    Ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi. Wczoraj wziąłem się za poleconą gdzie indziej "Złoto, Banki, Ludzie" Rothbarda i czyta się całkiem zacnie. Jak tylko skończę, przyjrzę się Waszym propozycjom.

12. pawel-l

pawel-l Ⓐ hultaj

Polubienia:
    6 464
    Jedną z pierwszych moich lektur był "Wielki kryzys w Ameryce" Rothbarda. Czasami było ciężko, ale na żywym przykładzie.

sabat, snajper, wah oraz 1 użytkownik lubi to.
  13. kompowiec

kompowiec Open Source Boy

Polubienia:
    1 484
    Ja praktycznie nie czytałem żadnych książek ekonomicznych bo gazdyzm nieco, ale moją pierwszą było mentalność antykapitalistyczna - króciutka (godzinka słuchania) i przekazuje w sumie to co najważniejsze, dlatego ludzie są za hardym socjalem.

lernakow lubi to.
  14. Imperator

Imperator Generalissimus

Polubienia:
    3 281
    Ja polecę polskiego autora Tomasza Cukiernika i jego przystępną pracę pt.: "Prawicowa koncepcja państwa"

sabat, wah i (deleted member) lubią to.

Poleć forum

1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.