G
grudge
Guest
Wiadomość dotyczy prawników, zobaczymy czy na nich się skończy.
http://biznes.onet.pl/minister-gowin-ni ... rasa-detal
http://biznes.onet.pl/minister-gowin-ni ... rasa-detal
Ciek napisał:"Otwarcie zawodów prawniczych" to będzie jak się zmieni treść art. 87 KPC w ten sposób by pełnomocnikiem strony w postępowaniu cywilnym mógł być każdy albo nawet i koń, bo skoro koń mógł być senatorem, to i na pełnomocnika procesowego się nada.
To co premieru Tusku proPOnuje to tylko zeszmacenie zawodów prawniczych poprzez przyjmowanie byle kogo, co nie rozwiązuje żadnych problemów bo to nie dostęp do zawodu jest problemem, tylko dostęp do sądu i przygłupie przepisy, które ludzi zmuszają do korzystania z usług osób wykonujących "wolne" zawody.
W Tuskolandzkiej Republice Ziemniaczanej, jak w każdej bolszewickiej krainie, priorytetem jest walka władzy z inteligencją (faktyczną inteligencją, a nie tą wychowaną na GW i TVN) i kościołem, jako siedliskami potencjalnego oporu. Akurat walka z prawnikami całkiem nieźle się w ten trend wpisuje. Za Adolfa i Józefa łapało się takich i rozwalało po lasach ale dziś się czasy zmieniły i trzeba działać dyskretniej. Świeże zaciągi do zawodu po giertychowskiej amnestii maturalnej w ciągu kilku lat skutecznie zlikwidują to środowisko.
Nic mi do tego. Ja w ogóle nie robię procesówek i nie mam takiego zamiaru. Z drugiej jednak strony gdybym robił to wręcz wolałbym mieć po drugiej stronie kogoś bez przeszkolenia więc popieram ten postulat. Osoba spoza korporacji może być znakomita merytorycznie ale też zawsze byłaby szansa, że to kolejny studencina co to po dostaniu dostatecznego z egzaminu z kapeca doszedł do wniosku, że wie już wszystko i czas by go rynek zweryfikował, co się bardzo boleśnie może odbić na kliencie. Osoby z korpo bywają kiepskie, ba, sam nie kryję się z tym, że jestem kiepski, zwłaszcza na procesówkach, których przecież nie robię, ale przynajmniej ma się gwarancje jakiegoś podstawowego otrzaskania. To znaczy miało się zanim rozpoczęła się epoka „otwierania”, bo teraz ma się nieco mniejszą ale przynajmniej jest gwarancja, że ktoś się wyuczył ustaw na pamięć, co też pomaga.CptKapital napisał:Dla mnie sprawa jest prosta.
Jeśli chcę, by moim pełnomocnikiem procesowym był ziemniak, to nikomu nic do tego...
CptKapital napisał:a jeśli ktoś chce mnie "chronić", przed moim własnym wyborem, to należy go "odjebać wraz z potomstwem".
kozak napisał:Ciek: przyznam, że nie do końca rozumiem o co Tobie chodzi. Skoro działalność prawnicza powinna być otwarta dla każdego, dostęp do sądów itp. to po co w ogóle korpo? Jako swego rodzaju znak jakości + kółko wzajemnej adoracji? Czy w takim przypadku nie wystarczyłoby założenie własnego stowarzyszenia? Tak koniecznie potrzebujecie legalnego poświadczenia waszej wyższości?
...komuch...kawador napisał:WSZYSTKICH zawodów - może z wyjątkiem zawodu żołnierza, notariusza, policjanta.
Nene napisał:Taksówkarze i przewodnicy najgłośniej się pluli...
kawador napisał:I powinien być. Nieregulowane kasjerki za wolno wydają resztę.
Matrix napisał:Ta... jak byś był taksówkarzem, miałbyś podobne zdanie jak oni
Matrix napisał:może wy (my) jesteśmy, chcemy być inżynierami ( libertarianie) rzeczywistości, może trzeba pozwolić aby te sprawy same się rozwiązywały.
I transza deregulacji przyjęta przez Sejm
2013-04-19
Sejm RP przyjął dzisiaj przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt I ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.
Przyjęta dzisiaj ustawa dereguluje ostatecznie 50 zawodów podległych ośmiu Ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób i była konsultowana z ponad 500 podmiotami.
- To ważny dzień w procesie poszerzania dostępu do zawodów regulowanych. Dziś obalamy mur, za którym korporacje zawodowe zazdrośnie strzegły swoich przywilejów. Otwarcie zawodów, da nowe miejsca pracy dla młodych w Polsce, by nie musieli emigrować i szukać tej pracy zagranicą. To jednak dopiero pierwszy krok. Deregulacja obejmie jeszcze blisko 200 zawodów – mówił Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Najważniejsze wprowadzone zmiany:
1. Dotyczące zawodów notariusza, adwokata i radcy prawnego:
Zlikwidowana zostanie asesura notarialna. Osoba, która zda egzamin zawodowy i złoży ślubowanie zostanie zastępcą notarialnym i w zależności od swojej decyzji będzie mogła wystąpić do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o powołanie na notariusza albo zostać zatrudniona w kancelarii innego notariusza i tam wykonywać w jego zastępstwie czynności notarialne. W celu pogłębienia przygotowania praktycznego wydłużona zostanie aplikacja notarialna (z 2,5 do 3,5 roku). Po 2,5 roku aplikacji organizowane będzie fakultatywne kolokwium – po jego zdaniu aplikant będzie mógł wykonywać niektóre czynności notarialne.
Jeżeli chodzi o dostęp do zawodów adwokata i radcy to zniesiony został test, jako element egzaminu zawodowego. Egzamin powinien sprawdzać umiejętność stosowania prawa, a nie zmuszać do uczenia się na pamięć kodeksów i dziesiątek ustaw.
2. Dotyczące zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości:
Sejm zdecydował dziś o całkowitym otwarciu zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości. Jest to krok idący dalej niż propozycja rządowa.
3. Dotyczące zawodu rzeczoznawcy majątkowego:
Projekt rządowy nie obejmował szerszych zmian w dostępie do tego zawodu, skracał jedynie okres wymaganej praktyki (z 12 do 6 miesięcy). Przyjęta poprawka zwiększa zakres deregulacji tego zawodu, tj. zakłada obniżenie wymogu wykształcenia (z wyższego magisterskiego do wyższego), a także wprowadza możliwość zwolnienia z egzaminu zawodowego przez organ nadający uprawnienia na podstawie dyplomu ukończenia studiów, których program powstał na podstawie umowy między uczelnią, a organizacjami zawodowymi rzeczoznawców majątkowych. Poprawka obejmuje również ułatwienia dotyczące obowiązku odbycia praktyki zawodowej – wprowadza obowiązek zaliczenia na jej poczet praktyki odbytej na studiach pod warunkiem, że jej program powstał w oparciu o umowę między uczelnią a organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych, a także zwalnia z tego wymogu osoby, które posiadają udokumentowane dwuletnie doświadczenie na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości.
Deregulacja przyniesie szereg pozytywnych zmian, takich jak: więcej pracy dla młodych - spadek cen, wzrost jakości,- ograniczenie biurokracji,- spadek kosztów dla przedsiębiorców.
Przyjęta dzisiaj ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia z wyjątkiem np. regulacji dot. pracowników ochrony fizycznej, pośredników i zarządców nieruchomości, przewodników turystycznych i pilotów, detektywów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Druga transza deregulacyjna została wysłana pod obrady rządu, trzecia niebawem zostanie skierowana wysłana do konsultacji społecznych i międzyresortowych.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości