1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Czy dobrobyt prowadzi do spierdolenia umysłowego?

Temat na forum 'Hyde-Park' rozpoczęty przez Staszek Alcatraz, 3 Czerwiec 2019.

1. FatBantha

FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

Polubienia:
    17 847
    Czy można coś a priori powiedzieć o mechanizmie popadania w dekadencję? Ja miałbym z tym problem, bo zarówno dekadencja a tym bardziej "spierdolenie umysłowe" to publicystyczne określenia, a nie twarde pojęcia; nie wiadomo co dokładnie znaczą, więc trudno wyprowadzać za ich pomocą sensowną analizę.

W społeczeństwach dobrobytu z całą pewnością następuje przesunięcie wartości, bo ludzie nie muszą walczyć o przetrwanie, a zapewnianie sobie dalszego przeżycia staje się łatwiejsze i mniej wymagające, mniej angażujące, więc można się skupić na sobie, własnej autokreacji - nie zawsze długoterminowo sensownej, na ogół obliczonej raczej na atencyjne błyszczenie, szpan i eksces.

Być może z tego powodu pojawia się również pewnne niedbalstwo i traktowanie swojej pozycji czy modelu życia za przynależny (z zasady przynależności do grupy żyjącej w jakichś standardach), a nie zapracowany. Ludzkie potrzeby mogą być nieograniczone, ale ambicje u ogółu już takie nie są, tym bardziej gdy trafiają na szklany sufit nałożony przez biurokrację, kiedy trudniej o awans społeczny.

Największy problem z oskarżaniem dobrobytu o dekadencję jest taki, że dekadencja w klasycznym rozumieniu występuje raczej w schyłkowych czasach, kiedy sposobność dłuższego bogacenia się zostaje ucięta, a konsumpcjonizm opiera się na przejadaniu owoców swojej pracy lub owoców pracy swoich rodziców, bez perspektywy dalszego zarobkowania i podtrzymywania wcześniejszego modelu wypracowywania zysków. Krótko mówiąc - charakteryzuje one czasy po zapaści tego dobrobytu niż bezpośrednio same czasy dobrobytu.

Dekadencja to dla mnie trochę jak zabawa na tonącym okręcie. Skoro nieuchronnie mamy iść na dno, to warto odwrócić od tego wzrok i podkręcić hedonizm na maksa, aby zagłuszyć smutny koniec.

Z drugiej strony, w historii było mnóstwo przykładów bajecznie bogatych miast handlowych i ludzi, którzy zdobyli majątki o olbrzymiej wartości, nieporównywalnej z tym, co mamy w dzisiejszych czasach i oni niekoniecznie musieli popadać w dekadencję - może dlatego, że jednak wojny były częstsze i perspektywa, że ktoś ci odbierze twój hajs, motywowała, aby nie ulegać zupełnemu rozprężeniu, tylko bronić tego, co udało się zdobyć.

Ostatnia edycja: 4 Czerwiec 2019
    nazimno i tolep lubią to.
  2. tolep

tolep ChNiNK! ChP!

Polubienia:
    12 489
    Życie w jakimś przyjemnym Matrixie nie wtdaje mi się tak kiepskim pomysłem, by nazwać go spierdoleniem umysłowym. A wszystko wskazuje na to, że taki ficzer jest coraz bardziej widoczny na horyzoncie.

W ogóle jeśli istniejie jakis zespół zachowań i poglądów cechujący ogromną większość ludzkości. to nie sposób rozsądnie nazwać tego spierdoleniem umysłowym. Do braku odpowiednich ambicji wspomnianego wyżej przez Fata dodałbym lenistwo, pewną awersję do ryzyka - i wszystko to prowadzi do odrzucenia naszej skłonności do absolutyzowania wolnosci.

3. Jaranek

Jaranek Made in heaven - inspired in Hell

Polubienia:
    7 564
    Temat spierdolenia wywołanego dobrobytem ma jeszcze jeden interesujący aspekt. Mianowicie ciekawe jak zachowają się mieszkańcy strefy dobrobytu gdy warunku ulegną zmianie. Nie mam na myśli recesji tylko totalny kryzys w stylu przedwojennym. Taki z głodem zaglądającym do oczu i kilometrowymi kolejkami po darmową zupę. Czy taka bieda zniszczy kult państwa-opiekuna czy też właśnie w państwie złożą nadzieję ? Czy będą przestrzegać norm społecznych w równym czy w mniejszym stopniu niż dotknięci tamtym Wielkim Kryzysem ?

wah lubi to.
  4. kr2y510

kr2y510 konfederata targowicki

Polubienia:
    19 437
    Poczytałem ostatnio o eksperymencie Calhouna.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Calhouna
    https://ciekawe.org/2015/01/24/dokad-zmierza-ludzkosc-eksperyment-calhouna/
    http://www.physicsoflife.pl/dict/eksperyment_calhouna.html
    http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,639072

No i zauważyłem pewne podobieństwa z sytuacją obecną.
    Widzę analogię sytuacji obecnej do okresu stagnacji. Tu rozbiłem na punkty obserwacje na myszach (copypasty z Wikipedii):
    1. U samców następuje stopniowy zanik umiejętności obrony własnego terytorium,
    2. natomiast u samic powszechniejsze stają się zachowania agresywne
    3. następuje zanik instynktu macierzyńskiego – potomstwo jest odrzucane przez matki.
    4. Rozwijają się zachowania homoseksualne – dominujące samce wykorzystują te słabsze.
    No i? Czy jesteśmy w okresie stagnacji?
    Mamy zanik woli obrony terytorium, mamy coraz bardziej agresywne samice, mama Madzi natychmiast mi się skojarzyła, ale jak widzę te genderowe pizdy chwalące się aborcją, to robi mi się niedobrze. No i pederasta. Modne jest pójść w pedały.

I dalej, kiedy kolejny etap, etap wymierania.

5. kompowiec

kompowiec Open Source Boy

Polubienia:
    1 407
    gdybyś choćby kliknął w link przeczytałbyś że był zaplanowany na 3000 osobników, podczas gdy w momencie kulminacyjnym populacja myszy wyniosła o jakieś 800 osobników mniej. No przeludnienie w chuj.

faktycznie, jedno z najczesciej linkowanych w necie i niezrozumialych badan w historii

6. tosiabunio

tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

Polubienia:
    12 604
    Jeśli chodzi o zrozumienie, to przecież nie chodzi tu o problem przeludnienia, ale konsekwencje dobrobytu.

Poleć forum

1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.