Czy dobrobyt prowadzi do spierdolenia umysłowego?

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 587
20 478
Czy można coś a priori powiedzieć o mechanizmie popadania w dekadencję? Ja miałbym z tym problem, bo zarówno dekadencja a tym bardziej "spierdolenie umysłowe" to publicystyczne określenia, a nie twarde pojęcia; nie wiadomo co dokładnie znaczą, więc trudno wyprowadzać za ich pomocą sensowną analizę.

W społeczeństwach dobrobytu z całą pewnością następuje przesunięcie wartości, bo ludzie nie muszą walczyć o przetrwanie, a zapewnianie sobie dalszego przeżycia staje się łatwiejsze i mniej wymagające, mniej angażujące, więc można się skupić na sobie, własnej autokreacji - nie zawsze długoterminowo sensownej, na ogół obliczonej raczej na atencyjne błyszczenie, szpan i eksces.

Być może z tego powodu pojawia się również pewnne niedbalstwo i traktowanie swojej pozycji czy modelu życia za przynależny (z zasady przynależności do grupy żyjącej w jakichś standardach), a nie zapracowany. Ludzkie potrzeby mogą być nieograniczone, ale ambicje u ogółu już takie nie są, tym bardziej gdy trafiają na szklany sufit nałożony przez biurokrację, kiedy trudniej o awans społeczny.

Największy problem z oskarżaniem dobrobytu o dekadencję jest taki, że dekadencja w klasycznym rozumieniu występuje raczej w schyłkowych czasach, kiedy sposobność dłuższego bogacenia się zostaje ucięta, a konsumpcjonizm opiera się na przejadaniu owoców swojej pracy lub owoców pracy swoich rodziców, bez perspektywy dalszego zarobkowania i podtrzymywania wcześniejszego modelu wypracowywania zysków. Krótko mówiąc - charakteryzuje one czasy po zapaści tego dobrobytu niż bezpośrednio same czasy dobrobytu.

Dekadencja to dla mnie trochę jak zabawa na tonącym okręcie. Skoro nieuchronnie mamy iść na dno, to warto odwrócić od tego wzrok i podkręcić hedonizm na maksa, aby zagłuszyć smutny koniec.

Z drugiej strony, w historii było mnóstwo przykładów bajecznie bogatych miast handlowych i ludzi, którzy zdobyli majątki o olbrzymiej wartości, nieporównywalnej z tym, co mamy w dzisiejszych czasach i oni niekoniecznie musieli popadać w dekadencję - może dlatego, że jednak wojny były częstsze i perspektywa, że ktoś ci odbierze twój hajs, motywowała, aby nie ulegać zupełnemu rozprężeniu, tylko bronić tego, co udało się zdobyć.
 
Ostatnia edycja:

tolep

ChNiNK! ChP!
7 779
13 424
Życie w jakimś przyjemnym Matrixie nie wtdaje mi się tak kiepskim pomysłem, by nazwać go spierdoleniem umysłowym. A wszystko wskazuje na to, że taki ficzer jest coraz bardziej widoczny na horyzoncie.

W ogóle jeśli istniejie jakis zespół zachowań i poglądów cechujący ogromną większość ludzkości. to nie sposób rozsądnie nazwać tego spierdoleniem umysłowym. Do braku odpowiednich ambicji wspomnianego wyżej przez Fata dodałbym lenistwo, pewną awersję do ryzyka - i wszystko to prowadzi do odrzucenia naszej skłonności do absolutyzowania wolnosci.
 
D

Deleted member 4683

Guest
Temat spierdolenia wywołanego dobrobytem ma jeszcze jeden interesujący aspekt. Mianowicie ciekawe jak zachowają się mieszkańcy strefy dobrobytu gdy warunku ulegną zmianie. Nie mam na myśli recesji tylko totalny kryzys w stylu przedwojennym. Taki z głodem zaglądającym do oczu i kilometrowymi kolejkami po darmową zupę. Czy taka bieda zniszczy kult państwa-opiekuna czy też właśnie w państwie złożą nadzieję ? Czy będą przestrzegać norm społecznych w równym czy w mniejszym stopniu niż dotknięci tamtym Wielkim Kryzysem ?
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 385
21 877
Poczytałem ostatnio o eksperymencie Calhouna.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Calhouna
https://ciekawe.org/2015/01/24/dokad-zmierza-ludzkosc-eksperyment-calhouna/
http://www.physicsoflife.pl/dict/eksperyment_calhouna.html
http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,639072

No i zauważyłem pewne podobieństwa z sytuacją obecną.
Wikipedia napisał:
Okres stagnacji – trwał od dnia 315 do dnia 559. Na początku tej fazy żyło 620 osobników. Populacja dubluje swoją liczebność co 145 dni. U samców następuje stopniowy zanik umiejętności obrony własnego terytorium, natomiast u samic powszechniejsze stają się zachowania agresywne i następuje zanik instynktu macierzyńskiego – potomstwo jest odrzucane przez matki. Rozwijają się zachowania homoseksualne – dominujące samce wykorzystują te słabsze. W fazie tej populacja myszy osiągnęła szczytową liczebność wynoszącą 2200 osobników. Stale zamieszkanych była tylko jedna piąta boksów przeznaczonych dla myszy.

Okres wymierania – trwał od dnia 560, w którym wskaźnik przyrostu naturalnego stał się ujemny, do dnia 1588, w którym zdechła ostatnia mysz, kończąc tym samym eksperyment. Samice coraz rzadziej zachodziły w ciążę, a w końcowej fazie eksperymentu populacja całkowicie utraciła zdolność reprodukcji. Dnia 600 nastąpiło ostatnie żywe urodzenie. W dniu 920 doszło do ostatniej kopulacji. Była to najdłuższa faza eksperymentu. Wśród myszy nastąpił całkowity zanik zachowań społecznych takich jak obrona własnego terytorium i potomstwa. Ich czynności sprowadzały się do zaspokajania potrzeb naturalnych i dbania o swój wygląd.
Widzę analogię sytuacji obecnej do okresu stagnacji. Tu rozbiłem na punkty obserwacje na myszach (copypasty z Wikipedii):
  1. U samców następuje stopniowy zanik umiejętności obrony własnego terytorium,
  2. natomiast u samic powszechniejsze stają się zachowania agresywne
  3. następuje zanik instynktu macierzyńskiego – potomstwo jest odrzucane przez matki.
  4. Rozwijają się zachowania homoseksualne – dominujące samce wykorzystują te słabsze.
No i? Czy jesteśmy w okresie stagnacji?
Mamy zanik woli obrony terytorium, mamy coraz bardziej agresywne samice, mama Madzi natychmiast mi się skojarzyła, ale jak widzę te genderowe pizdy chwalące się aborcją, to robi mi się niedobrze. No i pederasta. Modne jest pójść w pedały.

I dalej, kiedy kolejny etap, etap wymierania.
 

kompowiec

Open Source Boy
1 632
1 572
A w przypadku eksperymentu Calhouna wyraznie stwierdzono, ze nawet na tak male organizmy jak te mysie przestrzen zyciowa byla po prostu za mala.
gdybyś choćby kliknął w link przeczytałbyś że był zaplanowany na 3000 osobników, podczas gdy w momencie kulminacyjnym populacja myszy wyniosła o jakieś 800 osobników mniej. No przeludnienie w chuj.

faktycznie, jedno z najczesciej linkowanych w necie i niezrozumialych badan w historii
 
Do góry Bottom