Ciekawostki historyczne i inne drobiazgi bez większego znaczenia

pawlis

Samotny wilk
2 420
10 187
ŻONA BRYTYJSKIEGO KRÓLA NIE BYŁA KOBIETĄ? LEKARZE MIELI SWOJĄ TEORIĘ

Król Wielkiej Brytanii zrezygnował z korony i władzy nad krajem dla związku z zamężną Amerykanką, która, według lekarzy i opierających się na ich opiniach biografów, tak naprawdę nie była kobietą. Czy Wallis Simpson była hermafrodytą? Oto niesamowita historia Edwarda VIII i jego ukochanej. Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego cotygodniowego cyklu "Skandale sprzed lat".

Wallis Simpson, Edward VIII

Simpson, Edward VIII

Brytyjska rodzina królewska jest jak studnia skandali, która nie posiada dna. Meandry miłosne członków familii Windsorów, ich rozwody, romanse i zdrady od pokoleń śledzą wielbiciele na całym świecie. Wszyscy pamiętamy przecież małżeńską batalię Diany Spencer i księcia Karola, niechęć królowej matki do żony wnuka, którą epatowała, udostępniając mu dom schadzek podczas romansu z Camillą Parker-Bowles, rzekomą zdradę Williama z najlepszą przyjaciółką Kate, a na końcu zacięty konflikt bracii kłótnie z Meghan Markle.

Podczas gdy wszyscy myślą, że naczelną skandalistką z Pałacu Buckingham była porzucona przez męża Lady Di, wcześniej istniał ktoś, kto pobił wszelkie rekordy w dziedzinie kontrowersji. Przez zakazaną relację z królem stała się obiektem niezliczonych teorii spiskowych, powodem abdykacji głowy Wielkiej Brytanii i bohaterką wielkiego skandalu, o którym mówi się do dziś. Kobietą, która zrujnowała nieskazitelny obraz monarchii była Wallis Simpson. Co, jeśli nie była to kobieta?

Edward Windsor, wczesny książę Walii, a potem władca Wielkiej Brytanii, był wujem Elżbiety II. Jak jeszcze niedawno jej wnuk, Harry, również przez większość swojego życia buntował się przeciwko sztywnym zasadom brytyjskiej monarchii i obowiązkom, jakie narzuca się jej członkom. Edward Windsor uznawany był bowiem za najlepszą partię ówczesnej Europy. Miał on opinię przystojnego i czarującego mężczyzny, na którego w przyszłości czekał brytyjski tron. Kiedy jako 36-latek otrzymał w prezencie własną rezydencję w Fort Belvedere w hrabstwie Berkshire, organizował tam imprezy, podczas których nie stronił od używek i poznawał kolejne kochanki. Wszystko zmieniło się, gdy pewnej nocy zobaczył tam rozwódkę Wallis Simpson, której drugi mąż regularnie zapraszany był do willi księcia.

Mimo związku z Ernestem Simpsonem, Wallis zaczęła coraz częściej zaczęła bywać w Fort Belvedere. Wiedział o tym królewski dwór, a także brytyjski rząd i parlament. Nowy romans księcia nikogo nie dziwił. Wszyscy myśleli bowiem, że to kolejny "skok w bok" w wykonaniu arystokraty. Skandal wybuchł, gdy Edward wyznał publicznie, że zakochał się bez pamięci i chce się żenić.
Wallis Simpson, Edward

Wallis Simpson, Edward

Rozwód Wallis i Ernesta Simpsonów przebiegł w atmosferze dyskrecji. Książę Edward i mąż jego ukochanej zawarli... układ, który wyglądał niemal jak klasyczna transakcja handlowa. Simpson zgodził się na rozwód za sowitą opłatą. Suma była tak zadowalająca, że zgodził się też całą winę wziąć na siebie, gdyż ówczesne brytyjskie prawo zezwalało rozwódce na ponowny ślub jedynie wtedy, kiedy rozwód orzeczony został z winy męża. Czego "winien" był więc Ernest Simpson? W celu udowodnienia jego występku, ukartowano zdradę. Mąż Wallis dał się nakryć w hotelu z prostytutką, co zostało wykorzystane w sądzie jako kluczowy dowód w sprawie. Kiedy 20 stycznia 1936 roku zmarł ojciec Edwarda, Jerzy V, a on sam objął tron, jego meandry miłosne automatycznie stały się problemem wagi państwowej. Związek króla i amerykańskiej, (co gorsza) dwukrotnej już rozwódki, był prawdziwym ciosem w godność brytyjskiej monarchii.

Wallis Simpson nie była kobietą? Ówcześni lekarze potwierdzili przypuszczenia biografów
Podczas gdy nowy monarcha uchodził za naczelnego playboy'a na Wyspach, urodę Wallis można określić mianem dyskusyjnej. Była przeraźliwie chuda, wysoka, miała szerokie ramiona i wąskie biodra i brak biustu. Jej rysy były tak ostre, wręcz kanciaste, że zaczęto zastanawiać się, czy nie cierpiała na zaburzenia hormonalne.
Wallis Simpson, Edward

Wallis Simpson, Edward

Aby dostrzec w niej cechy męskie, wystarczy przyjrzeć się zdjęciom przedstawiającym jej charakterystyczną twarz i sylwetkę. To właśnie wtedy, oburzeni decyzją zakochanego bez pamięci Edwarda zaczęli snuć domysły, że jego wybranka... wcale nie jest kobietą. Nie chodziło tu jedynie o jej fizyczność - Wallis uwielbiała dominować i była bardzo pewna siebie, co w tamtych czasach cechowało głównie płeć męską.

Brytyjska prasa o Wallis Simpson

Brytyjska prasa o Wallis Simpson

Wallis Simpson

Wallis Simpson

Według wieloletnich badań, jakie przeprowadziła Anne Sebba, brytyjska biografia i autorka książki o "Ta kobieta", bardzo prawdopodobne jest, że ukochana króla Edwarda VIII cierpiała na zaburzenia różnicowania narządów płciowych, zwane hermafrodytyzmem lub inaczej, interseksualizmem. Co ciekawe, teorię Brytyjki potwierdził inny biograf, Michael Bloch, który mieszkał i pracował w domu księżnej w Paryżu, podczas gdy ona sama leżała tam w śpiączce. Swoje przypuszczenia dotyczące odmienności Wallis postanowił skonsultować z lekarzami. W wyniku wielu rozmów ze specjalistami powstało, jak twierdził Bloch, "graniczące z pewnością przypuszczenie", że Simpson chorowała na zespół niewrażliwości na androgeny, czyli wrodzone zaburzenie rozwoju płciowego spowodowane różnymi mutacjami.
Przeczytaj: To od niej zaczęła się słynna klątwa Kennedych. Opóźniona w rozwoju nimfomanka, której ojciec zgotował straszliwy los
Wallis Simpson

Wallis Simpson

Wallis Simpson urodziła się jako mężczyzna z kobiecymi cechami? "Jedna z najdziwniejszych kobiet, jakie widziałem"
Owe schorzenie dotyka osoby chromosomalnie męskie, których ciało (zgodnie z kobiecymi właściwościami fizjologicznymi, zachowaniem, cyklem życiowym, zmianami biologicznymi) nabiera anatomicznych cech kobiet. Dobrze wykształcona identyfikacja z płcią żeńską sprawia, że osoby te zakładają rodziny, prowadząc normalne współżycie. Występuje u nich jednak brak miesiączki i trwała niepłodność. Tłumaczyłoby to fakt, że Wallis Simpson i Edward VIII nigdy nie doczekali się potomstwa. Kobiety dotknięte powyższym schorzeniem, jednocześnie będąc genetycznie płci męskiej, mają potrzebę udowadniania sobie i światu własnej kobiecości poprzez choćby wczesne małżeństwo. Przypomnijmy, że Simpson po raz pierwszy wyszła za mąż w wieku 20 lat.
Przeczytaj: Życie Diany było pasmem smutku i cierpienia. "To najgorszy dzień mojego życia"
Wallis Simpson

Wallis Simpson

Anne Sebba i Michael Bloch nie są jedyni, trzymając się tej jakże kontrowersyjnej teorii. O swoich wątpliwościach odnośnie płci niedoszłej brytyjskiej królowej swego czasu napisał biograf królowej Marii, James Pope-Hennessy. Po odwiedzinach u książęcej pary zanotował:
[Wallis była] jedną z najdziwniejszych kobiet, jakie kiedykolwiek widziałem. Gdy się na nią spojrzy wygląda fenomenalnie. Ma płaską i kanciastą sylwetkę, zaprojektowaną jak średniowieczna karta do gry (…). Byłbym skłonny zaklasyfikować ją jako amerykańską kobietę par excellence (…), gdybym nie podejrzewał, że w ogóle nie jest kobietą
Edward, Wallis Simpson

Edward, Wallis Simpson
 

pawlis

Samotny wilk
2 420
10 187
Zakochany po uszy Edward nie chciał słuchać plotek i teorii spiskowych na temat wybranki swojego serca. Wdał się nawet w konflikt z ówczesnym premierem Stanley'em Baldwinem, który wyraził swój kategoryczny sprzeciw w sprawie małżeństwa króla z panią Simpson. Nie mogąc przemówić mu do rozumu, Baldwin zagroził dymisją rządu. Zakochany Edward VIII proponował negocjacje, podsuwając pomysł morganatycznego zawarcia związku małżeńskiego z ukochaną. Oznaczałoby to, że Wallis oraz ich wspólne dzieci nie otrzymałyby uprawnień do tytułu oraz dziedziczenia. Rząd był jednak nieugięty. W końcu przed Edwardem VIII postawiono ultimatum: tron albo miłość.

Wallis Simpson, Edward

Wallis Simpson, Edward

Po długim namyśle i dramatycznych chwilach, związanych z wyborem, jakiego musiał dokonać król, 10 grudnia 1936 roku premier Baldwin przedstawił w Izbie Gmin jego ostateczną decyzję o abdykacji po niespełna roku od objęcia tronu.

Dokument informujący o abdykacji Edwarda VIII

Dokument informujący o abdykacji Edwarda VIII

Stało się tak po raz pierwszy w historii kraju. Wielka Brytania wstrzymała oddech.
Uwierzcie mi, gdy mówię, że uznałem za niemożliwe dźwiganie wielkiego ciężaru odpowiedzialności bez pomocy i wsparcia kobiety, którą kocham
Tak mówił schodzący z tronu król Edward VIII w oświadczeniu wygłoszonym dla radia BBC. Pół roku później, w czerwcu 1937 r. poślubił Wallis Simpson, przyjmując tytuł księcia Windsoru.

Wallis Simpson, Edward

Wallis Simpson, Edward

Po latach okazało się, że ich miłość była prawdziwa. Para wyprowadziła się do Paryża, gdzie były król sprawował funkcję oficera łącznikowego brytyjskiego rządu. Edward zmarł w 1972 roku, a Wallis czternaście lat później. Oboje spoczywają we wspólnym grobowcu na królewskim cmentarzu w Windsorze.

Informacja o opisywanej przypadłości nigdy nie została oficjalnie potwierdzona. Kimkolwiek urodziła się Wallis Simpson, nie można odmówić jej faktu, że z pewnością miała w sobie coś, co przyciągało mężczyzn. Niewielu zdecydowałoby się przecież zostawić pozycję, władzę, pieniądze i szacunek całego kraju dla miłości. Edward VIII rzucił dla niej dosłownie wszystko, degradując się z pozycji króla. Prawda, że intrygująca historia?
 
Do góry Bottom