Ciekawostka! Tak wyglądał Afganistan w latach 60!

kr2y510

konfederata targowicki
12 285
21 310
Dobrze się stało, że to znalazłeś i podlinkowałeś.
Kilku znajomych jak było w Iranie dowiedziało się od miejscowych, że Afganistan przed inwazją sowiecką był oazą wolności. Jedna kobieta (Iranka, obecnie mężatka i babcia) pokazywała mu zdjęcia z podróży do Afganistanu (60'/70'). Jako 17-letnia hipisiara pojechała z koleżanką do Kabulu autostopem! Opowiadała że tam było wtedy fajnie. Jak jechały na pace to miejscowi częstowali je baką. Podczas drugiej podróży do Kabulu poznała obecnego męża.
Jak to i inne rzeczy opowiadam ludziom, to często uważają mnie za wariata lub za kogoś kto przesadza.

OP
A

Anonymous

Guest
kr2y510 napisał:
Dobrze się stało, że to znalazłeś i podlinkowałeś.
Kilku znajomych jak było w Iranie dowiedziało się od miejscowych, że Afganistan przed inwazją sowiecką był oazą wolności. Jedna kobieta (Iranka, obecnie mężatka i babcia) pokazywała mu zdjęcia z podróży do Afganistanu (60'/70'). Jako 17-letnia hipisiara pojechała z koleżanką do Kabulu autostopem! Opowiadała że tam było wtedy fajnie. Jak jechały na pace to miejscowi częstowali je baką. Podczas drugiej podróży do Kabulu poznała obecnego męża.
Jak to i inne rzeczy opowiadam ludziom, to często uważają mnie za wariata lub za kogoś kto przesadza.
http://www.wykop.pl/ramka/575517/tak-wy ... latach-60/

Dałem na Wykop. Mam tam konto ale nie używam, kiedyś próbowałem tam pisać ale traciłem za dużo czasu i wolę przebywać tam jako gość i przeglądać znaleziska. Mógłbyś to samo tam napisać? Jak nie masz konta to tam to wkleję, tylko daj znać.

Pestek

Well-Known Member
688
1 642
Świetna analiza konfliktu w Afganistanie. Eric Prince, twórca prywatnej organizacji wojskowej Blackwater, były żołnierz Marynarki Wojennej USA u Stefana Moluneux.
16 lat, ~2500 ofiar wśród amerykańskich żołnierzy, wiele tysięcy rannych i około tryliona wydanych $ na walkę bez końca. Ciągłe zmiany oddziałów i przywództwa, niezorganizowanie i brak perspektyw na zakończenie wojny. Prince przedstawia tani i efektywny plan szkolenia oddziałów na miejscu przez siły specjalne i wycofywania regularnych wojsk. Odcięcie talibów od ich podstawowego źródła dochodu - opium produkowanego z pól makowych(95 % światowego opium jest produkowane w Afganistanie). Przestawia obecną strategię walki z talibami jako nieefektywną i przestarzałą, opartą na szkoleniach do walki na zupełnie innym terenie. Plus wiele innych ciekawych szczegółów na temat sytuacji w Afganistanie i polityki USA w tym względzie. Polecam!

(~25 min)

PS
Zdjęcia na początku tylko mi nie działają?

Ostatnia edycja:

kr2y510

konfederata targowicki
12 285
21 310
Ostatnia edycja:

Pestek

Well-Known Member
688
1 642
Wyglądał jak USA w latach rock n' rolla. Piękne swobodne kobiety. Wolność, perspektywy, rozwój. Ech...

Ostatnia edycja:

kr2y510

konfederata targowicki
12 285
21 310
Wyglądał jak USA w latach rock n' rolla. Piękne swobodne kobiety. Wolność, perspektywy, rozwój. Ech...
Pono znacznie, znacznie lepiej. Były tam zarówno kluby jazzowe jak i palarnie opium. ;)
W tamtym okresie była to Mekka pielgrzymek hippisów. Ćpanie, orgie i wszystko co można było wymyślić. A na dodatek było tam bezpiecznie.

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 847
6 755
Afghanistan Papers. Nowe dokumenty na temat wojny w Afganistanie

- Dostaliśmy pieniądze i przykaz ich wydania. Więc to zrobiliśmy, ale bez sensu - stwierdził były pracownik USAID, agencji rządu USA odpowiedzialnej za pomoc międzynarodową. - To było jak dolewanie benzyny do gasnącego ogniska - dodał inny. Jeden z rozmówców opisał, że chcąc wykonać normy, miał dziennie wydawać w swoim dystrykcie trzy miliony dolarów, co było kwotą absurdalną biorąc pod uwagę, że dystrykt to było może kilkanaście tysięcy ludzi żyjących głównie w chatkach z błota.
- korupcja totalnie przeżarła cały Afganistan
- Rekruci do policji to było dno dna społeczeństwa Afganistanu, który i tak jako państwo jest na dnie dna.
- Policjanci" i "żołnierze" masowo kradli co tylko dostali od Amerykanów.
- chodzi nam o kwitnący rynek narkotyków. To była jedyna sprawnie działająca sfera gospodarki - mówił Douglas Lute, nadzorca Afganistanu.
- Kolejne 18 lat wojny bez wyraźnego celu doprowadziło do śmierci około 150 tysięcy osób, w tym 2,3 tysiąca żołnierzy USA i 1145 żołnierzy państw sojuszniczych (w tym 44 Polaków). 64 tysiące to członkowie kompletnie niekompetentnych afgańskich sił bezpieczeństwa, 42 tysiące to różnej maści rebelianci a 43 tysiące to cywile. W 2018 roku zginęło ich 3,8 tysiąca.

Do góry Bottom