Broń czarnoprochowa

tolep

five miles out
8 556
15 443
Witam,
Mam pytanie o doświadczenia z przewozem czarnego prochu przez granicę (z Czech do Polski). Można legalnie kupić cp w Czechach bez zbędnej papierologii. Można legalnie posiadać cp w Polsce bez pozwoleń. Jak jest przy przekraczaniu granicy? Czy nie każą pokazać EKB?

Słyszałeś o Schengen?
 
OP
OP
Mad.lock

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Wsiada się do pociągu w Czechach, wysiada w Polsce, jedyne co ci skontrolują to bilet.
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Słyszałeś o Schengen?

I co, myślisz, że jak jesteśmy w Schengen, to nie ma co jakiś czas kontroli na granicy?

Wsiada się do pociągu w Czechach, wysiada w Polsce, jedyne co ci skontrolują to bilet.

Tak, dopóki nie trafisz akurat "na ten dzień", kiedy wpierdoli ci się kontrola do pociągu. Myślisz, że można sobie bez żadnych przeszkód przewozić narkotyki z Czech do ubekistanu?
 
D

Deleted member 4683

Guest
Ale w razie kontroli co mu zrobią ? Przcież posiadanie czarnego prochu jest legalne

p.s. sądze, ze mogliby się na siłe dojebac do sposobu przewozu
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Przcież posiadanie czarnego prochu jest legalne

Nie jest (bez pozwolenia), jeżeli przekroczysz pewną ilość. Jak będziesz miał 1 kilo to raczej masz przejebane. Tak mi się wydaje przynajmniej. Ale niech się wypowie ktoś, kto się orientuje lepiej.
 
Ostatnia edycja:

fds

Member
30
56
Właśnie jestem w trakcie rozgryzania tematu i przewożenie broni i amunicji przez granicę i jest potrzebna zgoda przewozowa z państwa zakupu i uprzednia zgoda przewozowa od komendanta wojewódzkiego policji (co trwa do 5 dni). Jak złapią bez tego to od roku do 10. Chuje.
 
D

Deleted member 4683

Guest
Moim zdaniem czarny proch nie stanowi "amunicji" w rozumieniu ustawy o broni i amunicji ani nawet "istotnej części amunicji". Przewożenie może podlegać jakimś restrykcjom przewidzianym dla ładunków niebezpiecznych ale to chyba wszystko.
 

fds

Member
30
56
Art. 5. 3. Istotnymi częściami amunicji są: pociski wypełnione materiałami wybuchowymi, chemicznymi środkami obezwładniającymi lub zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego i materiał miotający w postaci prochu strzelniczego.

Nawet jak na coś łaskawi władcy pozwalają, to i tak życie muszą uprzykrzyć ile się da.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 852
12 246
Uchwała Sądu Najwyższego
z dnia 24 lutego 2010 r.
I KZP 29/09
(...)
Czarny proch, którego posiadanie stało się przedmiotem przedstawionego Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego, nie stanowi zatem istotnej części amunicji w rozumieniu art. 5 ust. 3 u.b.a.

Ustawa o broni i amunicji nie zawiera żadnego przepisu, który nakazywałby wydawanie osobnego pozwolenia na nabywanie czy posiadanie samej amunicji do broni palnej. Możliwość posiadania amunicji do niej jest zatem nierozłącznie związana z pozwoleniem na posiadanie konkretnego egzemplarza broni palnej (art. 14 u.b.a.). Mając na uwadze tego rodzaju rozwiązanie ustawowe, należy stwierdzić, że w przypadku kiedy ustawodawca wyłączył określone kategorie broni (wyszczególnione w art. 11 u.b.a.) spod rygoru posiadania na nie pozwolenia, to tym samym umożliwił nabywanie do nich amunicji bez pozwolenia. Proch czarny, jako nieznajdujący zastosowania we współczesnej broni, czy to myśliwskiej, sportowej, czy należącej do innej z kategorii broni, na posiadanie których wymagane jest pozwolenie, może być swobodnie posiadany przez właścicieli, niewymagającej, w świetle art. 11 pkt 1 u.b.a., pozwolenia broni wytworzonej przed 1850 r. lub jej replik. Nie powinno zatem budzić wątpliwości to, że posiadanie czarnego prochu przez osobę fizyczną, z przytoczonych powyżej powodów, nie oznacza, że popełnia ona przestępstwo z art. 263 § 2 k.k.


Mając na uwadze powyższe względy, Sąd Najwyższy podjął uchwałę o treści przytoczonej na wstępie.


@vast Jak się nie znasz, to po co pisać?
 

fds

Member
30
56
Uchwała Sądu Najwyższego jest z 2010 roku. Artykuł 5. Ustęp 3 brzmiał wtedy tak:
3. W rozumieniu ustawy amunicją są naboje scalone i naboje ślepe przeznaczone do strzelania z bronipalnej.

W 2011 była duża zmiana ustawy o broni i amunicji i jest teraz tak, jak wcześniej zacytowałem. Można więc bez problemu posiadać proch czarny, jako część składową amunicji do bezpozwoleniowej broni palnej rozdzielnego ładowania, ale przewóz przez granicę to nadal co innego i formalnie trzeba mieć na to papiery.

A i na dwa lata można iść, a nie 10, pomyliło mi się.
 
D

Deleted member 4683

Guest
Uchwała Sądu Najwyższego jest z 2010 roku. Artykuł 5. Ustęp 3 brzmiał wtedy tak:
3. W rozumieniu ustawy amunicją są naboje scalone i naboje ślepe przeznaczone do strzelania z bronipalnej.

To co zacytowałeś to art. 4 ust 3 !

Z kolei art. 5 ust 3 brzmiał tak samo - więc i wyrok chyba jest aktualny
 
  • Like
Reactions: fds

fds

Member
30
56
Prawda, nie zauważyłem. Jednak zmieniła się sama definicja amunicji, więc cholera wie.

Jednak to tylko teoria, ciekawe jaka jest praktyka jeśli chodzi o przekraczanie granicy.
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Przecież uchwała nie ma mocy prawnej.

edit

http://www.freha.pl/lofiversion/index.php?t20869.html

Ktoś się zapytał prawników. Nie wiem na ile legit.

Po konsultacji z prawnikami dowiedziałem się co następuje:

1) Nie jest to Wyrok, lecz Uchwała (vide uzasadnienie z linku Króliczycy Mary), więc jako taka nie stanowi prawa... (wyrok niepełnego składu zresztą też prawa nie stanowi, u nas nie ma prawa precedensowego jak w USA)
2) zresztą i skład SN niepełny...

Więc każdy sąd ma prawo nie podzielić zdania SN i uznać posiadanie za nielegalne...
 
Ostatnia edycja:

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67, poz. 679, z późn. zm.)

"Art.30
6) proch strzelniczy czarny (dymny) sprzedaje się pełnoletnim właścicielom replik broni palnej rozdzielnego ładowania, którzy okażą dowód tożsamości oraz Europejską kartę broni palnej;"
 
D

Deleted member 4683

Guest
Zaczynam rozumieć skąd się wzięło nieporozumienie.

Otóż w 2010 r. kiedy zapadało orzeczenie SN cytowane przez Cieka artykuł 30 ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją którą podał Vast brzmiał zupełnie inaczej:

Art. 30:
Minister właściwy do spraw gospodarki i minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, po zasięgnięciu opinii Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego określą, w drodze rozporządzenia, warunki sprzedaży materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz zakres i tryb kontroli przestrzegania tych warunków, mając na względzie zapewnienie bezpieczeństwa i uwzględniając przepisy odrębnych ustaw, dotyczących tych towarów.

Z kolei w rozporzadzeniu do którego nastepuje odesłanie nie było ani słowa o EKB itd.

Pozostaje pytanie czy posiadając proch musze się legitymowac EKB ? Przeciez mogłem go kupic od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej która nie ma obowiązku legitymowania mnie.

Po drugie - czy kupując bez posiadanej EKB proch od osoby prowadzącej działalnośc podlegam karze czy odpowiedzialność ponosi tylko sprzedawca ?
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Pozostaje pytanie czy posiadając proch musze się legitymowac EKB ? Przeciez mogłem go kupic od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej która nie ma obowiązku legitymowania mnie.

A to akurat jest raczej dozwolone. Na forach, na których wiedzą na pewno więcej niż ja, piszą tak:

jak chcesz sam legalnie kupować to musisz mieć kartę ale możesz odkupić od kolegi który ma kartę i już wtedy nic nie potrzebujesz.

Są trzy możliwości, kupujesz za granicą, kupujesz od kolegi lub robisz samodzielnie.


Ale na przewóz przez granicę raczej nie ma bata, bez ekb nie wolno :)
 

Adynatos

Member
17
28
przewóz przez granicę to nadal co innego i formalnie trzeba mieć na to papiery.
Ale przez granicę z państwami poza Schengen, czy także w Schengen? Wydaje mi się, że są różne przepisy na te dwa typy granic. Szukałem czegoś o przewożeniu materiałów wybuchowych przez granicę w Schengen, ale Google znajdowało tylko odnośniki do ograniczeń w transporcie drogą powietrzną.
Wysłałem maile z prośbą o opinię legalności tego konkretnego przypadku zakupu cp w Czechach i powrotu do Polski do służby granicznej (prawne.kg@strazgraniczna.pl) i służby celnej (info.sluzbacelna@kat.mofnet.gov.pl). Może mnie nie oleją.
 

fds

Member
30
56
Pytałeś się o Czechy to podałem przepisy dotyczące członka UE. Transport z poza UE wymaga uprzedniej zgody Konsula RP.
 
Do góry Bottom