Brazylia - przestępczość, broń palna, walka z biedą, przygotowania do mundialu i inne

OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Szykuję dobry wpis na blogasku o broni palnej w Brazylii. Znalazłem raport opublikowany w 2013 roku przez Brazylijskie Centrum Studiów Latynoamerykańskich, który w zasadzie orze wszystkie mądrości oświeconych regulatorów. Na dniach wpis powinien się pojawić. Samba de Guneiro!

gangsta_brazil.jpg
 

Voy

Active Member
386
242
na vice (tym produkowanym dla HBO) pokazali ostatnio dokument odnośnie przygotowań do mundialu - właśnie pod kątem faveli, walki z biedą i prochami. Ogólny wydźwięk był taki: slumsy likwiduje się tylko w bezpośrednim sąsiedztwie stadionów/dzielnic turystycznych etc, w innych jest totalna samowolka policia militar i handlarzy prochami. Urzekła mnie ostatnia scena, w której w jakiejś faweli jest WIELKA uliczna impreza, głośniki jak na koncercie, didżejka na wysokości drugiego piętra, pierdylion ludzi na ulicy, z czego połowa męskiej części trzyma jakąś broń, a prowadzący stwierdził że w tej dzielnicy to żaden problem, bo policja nie tylko tutaj nie przyjeżdża, ale teraz nawet nie lata nad tą dzielnią helikopterem, po tym jak ostatnio jeden im tutaj strącili z broni przeciwlotniczej ^^
#takbędziewakapie
 
Ostatnia edycja:

Voy

Active Member
386
242
szukałem go, bo chciałem wrzucić, ale vice nie wrzuca na swój kanał na tubie filmów robionych dla hbo. Na piracie na pewno jest - jeden z pierwszych 4 odcinków drugiego sezonu (nie pamiętam który dokładnie)
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
The Pacification of Rio obejrzane. Dwie rzeczy, o których nie wspomniał Voy.

Dziennikarz był zaskoczony liczbą osób deklarujących, że wolą żyć "pod rządami" karteli niż policji. Jak rządzą kartele, to nie ma czegoś takiego jak gwałty, przemoc domowa czy kradzieże. Sprawcy tych przestępstw są natychmiast łapani i zabijani na miejscu. Oczywiście dotyczy to wszystkich - jeśli przykładowo handlujesz ziołem na dzielnicy kontrolowanej przez narcos bez ich zezwolenia, to oznacza to wyrok śmierci dla ciebie.

Druga sprawa: oficjalne statystyki zabójstw. Były deputowany do brazylijskiego parlamentu, szef komisji śledczej powołanej swego czasu w celu zbadania zbrodni popełnianych przez oddziały milicji w fawelach, prywatnie aktywista z organizacji Global Justice - Marcelo Freixo - twierdzi, że oficjalnie malejące wskaźniki zabójstw, którymi chwali się władza, to pic na wodę. Freixo niedwuznacznie sugeruje, że za redukcją liczby morderstw w policyjnych statystykach stoi regularnie od lat rosnąca liczba zaginięć, których przyrost sprytnie maskuje zabójstwa, tworząc złudzenie ich spadku i zarazem wprowadzając w błąd postronnych obserwatorów. W 2013 roku w samym tylko Rio de Janeiro zgłoszono organom ścigania zniknięcie prawie 6.000 osób.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Ale to w Meksyku - okolice Ciudad Juárez. Nie słyszałem o takich praktykach w Brazylii. Tzn. ludzie znikają i potem są odnajdywani w bagażniku w samochodzie zaparkowanym 20 km dalej z 30 dziurami po kulach, ale o porywaniu kobiet na snuff movie tak jak to pokazali w "Adwokacie" Scotta nie słyszałem.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Wskaźniki zabójstw w Brazylii najwyższe historii - 29 na 100 tys rezydentów. To są dane za 2012 rok. W 2013 roku, wg wstępnych szacunków, jest jeszcze gorzej.
 

nuri

Well-Known Member
301
2 168
Dobre dane statystyczne na temat przestępczości z w Brazylii są jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic :D Czasami smaczki wypływają przy innych okazjach. Wczorajszy tweet "The Lancet":

Regional causes of death in #Brazil: In 2016, #interpersonalviolence was the top cause of death for males in most states, while for women ischaemic #heartdisease was the leading cause in all states except Roraima #GBDStudy @IHME_UW @minsaude #Abrascão2018 https://hubs.ly/H0d5Bc10

Był zilustrowany taką mapką z podlinkowanego opracowania:

ggrRCsL.jpg


Ktoś kto nie cierpi na daltonizm i ma choć blade pojęcie o Brazylii mógłby wyciągnąć pochopne wnioski :D Dziś matriks dokonał korekty i tweet o artykule już z mniej plastycznym obrazkiem:

Z2sEJEU.jpg
 
Do góry Bottom