ZEDE - wolne miasta w Hondurasie. Próspera Roatán.

Avx

Active Member
825
167
A więc tak. Grupa inwestorów dogadywała się, przez ostatnie kilka lat, na temat stworzenia mocno autonomicznego miasta na wyspie Roatán w Hondurasie, Próspera Roatán.


Jest to inicjatywa bliższa do Chińskich relacji Chiny-Macau-Hongkong niż do normalnej specjalnej strefy ekonomicznej. W strefie opodatkowanie będzie ograniczone do 10% podatku dochodowego, 1% podatku od wartości ziemi (bez nieruchomości), oraz 5% VAT. Obowiązywać będą zagraniczne standardy prawne, a sprawy cywilne rozstrzygane będą przez sądy arbitrażowe i sędziów zza granicy.

Więcej na temat biznesowej strony: https://prospera.hn/business

Obszar będzie miał także własny system rejestru własności, ksiąg wieczystych, prowadzony przez podmiot prywatny zamiast Honduraskie państwo.

W projekt jest zaangażowanych trochę... Hm, libertarian na tyle kompromisowych, by dobrze dogadywać się z Honduraskim rządem.

Będzie to, podkreślę raz jeszcze, miasto autonomiczne - nie tylko produkcja, ale też domy, możliwość zamieszkania (prawdopodobnie w cenach typu 150 000$/apartament).

Jest to w zasadzie ożywienie pomysłu, który w pierwotnej wersji pojawił się już około 2011, tylko wtedy zdechł (już wtedy wprowadzono zmiany do Konstytucji Hondurasu umożliwiające wydzielanie biznesowych obszarów autonomicznych). Teraz sprawy poszły znacznie dalej.


Sądownictwo w sprawach cywilnych:

In December 2017, the Próspera ZEDE, which is based in Roatán, Bay Islands, Republic of Honduras, became the first Zone of Employment and Economic Development (Zona de Empleo y Desarrollo Económico) (“ZEDE”) officially authorized by the Government of Honduras pursuant to constitutional reform and the Organic Law. In late 2019, the Próspera ZEDE, through its general services provider, contracted the PAC as the default arbitration services provider for the Próspera ZEDE required by the Organic Law. As a result, the PAC is authorized to decide all cases of a contractual nature arising in the Próspera ZEDE unless specifically stipulated otherwise.
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 6852

Guest
To może być raj dla naszych
protestujących biznesmenów.
Ciekawe ilu będzie chętnych
do zainwestowania.
 
D

Deleted member 6852

Guest
Kiedyś czytałam o bogatym kraju
w którym też nie płacą podatków
i nawet za mieszkania nie płacą
Arabski kraj chyba,
kurcze zapomniałem nazwę
:)
 
OP
Avx

Avx

Active Member
825
167
Bardzo wątpię, by większość przeciętnych drobnych przedsiębiorców inwestowała na drugim końcu świata, nawet w sprzyjających warunkach inwestycyjnych. Bardzo wątpię. Jednak projekt jest intrygujący.

Bardzo wiele krajów Arabskich pasuje do twojego opisu, przynajmniej w odniesieniu do obywateli.

W przypadku tego projektu mamy pewne opodatkowanie, ale też mamy sensownie zarządzane sądy i księgi wieczyste - coś, co jest w Ameryce Łacińskiej rzadkie.
 
OP
Avx

Avx

Active Member
825
167
Ale bieda z tymi ZEDE, tyle lat planowania i nic nie wychodzi. "Wolne miasta" to mrzonki. :)

Jak nie wychodzi, skoro właśnie trwa fizyczna budowa dwóch, Próspera i Morazán?

A, że lewica promuje w panice protesty i fake newsy o projektach, to wiadomo.
 
Ostatnia edycja:
OP
Avx

Avx

Active Member
825
167
Lewicowa prasa zaczyna promować fake newsy:

Foreign Investors Are Building a 'Hong Kong of the Caribbean' on a Remote Honduran Island

Locals say they were the last to know about the project, which they fear will edge them off ancestral lands.

https://www.vice.com/en/article/k7a...-of-the-caribbean-on-a-remote-honduran-island

----

Ja im naprawdę współczuję. Budują na kupionych 60 arach. Resztę chcą uczciwie, stopniowo dokupywać mając już działające centrum. A prasa "ryzyko wywłaszczenia lokalnego ludu, ryzyko wywłaszczenia lokalnego ludu". Chryste.

Prospera nawet nie ma prawa niczego wywłaszczać. I już ze cztery razy publikowali o tym oświadczenie.
 
OP
Avx

Avx

Active Member
825
167
To miasto autonomiczne w stylu Chinskich SAR jak Hongkong/Macau, nie akap. Znaczy sie chyba drogi beda wlasnoscia firmy a mieszkancy beda podpisywali jakis "dokument wspolpracy z administracja" (tlumaczac na nasz jezyk), bedzie tez prywatny arbitraz jako default, wiec troszke bardziej wolnosciowo niz Chinskie SAR. Ale caly czas pod Honduraskim kodeksem karnym.

Niemniej jednak ciekawie.

A co do stalego ladu, to on w Hondurasie ma paradoksalnie wiekszy problem z huraganami niz Roatan. xd

Ale na stalym ladzie tez maja byc ZEDE. Jedno juz nawet buduja, takie fabryczne zamiast turystyczne, ale siedza bardzo cicho w porownaniu z Prospera i niewiele o nim wiadomo.
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 876
7 351
Wygląda na to, że projekt ruszył. 78% posłów poparło odpowiednią ustawę. Sąd Najwyższy nie wniósł tym razem zastrzeżeń.
Obszar nie jest duży, ale:
"Próspera to nie miejsce, to platforma. To rząd ze statutem, prawami, ustawodawcami, urzędnikami, kontraktami, partnerstwami itp. Każdy może stać się częścią Próspery - jeśli ktoś ma ziemię w zupełnie innej części Hondurasu i chce być częścią Próspery, to może. Jak dotąd tylko Roatan jest jedynym miejscem, który przystąpił do platformy, ale to może się zmienić."

Konkretna korporacja zaangażowana w Próspera to Honduras Próspera Inc (dalej: HPI), a jej założycielem i CEO jest Erick Brimen.

Brimen pochodzi z Wenezueli, gdzie jako nastolatek krótko flirtował z socjalizmem i chavismo, zanim „rzeczywistość… otworzyła mi oczy na to, jak bardzo się myliłem”. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, zajął się finansami, awansował w szeregach, założył firmę ubezpieczeniową w Kolumbii i ostatecznie założył korporację „inwestującą w projekty społeczne” o nazwie NEWay Capital, aby promować wzrost w Ameryce Łacińskiej. Próspera zaczynał jako jeden z projektów NEWay i szybko wyrósł na osobną i bardziej ambitną firmę.
HPI otrzymuje pewne fundusze od Pronomos Capital, którzy są dokładnie takimi ludźmi, jakich można by się spodziewać po założeniu własnego miasta. Pronomos to grupa libertarian z Doliny Krzemowej zainteresowanych konkurencyjnym rządzeniem; ich witryna przewiduje „demokratyczny wybór podmiotów zarządzających, nowe start-upowe społeczności zatwierdzone przez istniejące państwa oraz zupełnie nowe inwestycje w niezajętych obszarach, takich jak pełne morze lub ciała niebieskie”. Część z nich to weterani Seasteading Institute, którzy chcieli stworzyć miasta czarterowe na pływających platformach na wodach międzynarodowych. Pronomos jest zarządzany przez byłego szefa SI Patri Friedmana (wnuka Miltona Friedmana, syna Davida Friedmana), a ich doradcami są potentat kryptowalut / VC / otwarty libertarianin Balaji Srinivasan, legendarny inwestor venture capital, Naval Ravikant i wielu innych pozornie bogatych i sławnych ludzi o którym wiem mniej. Myślę, że wszyscy bylibyśmy rozczarowani Peterem Thielem, gdyby w jakiś sposób nie był w to zaangażowany, a wygląda na to, że w rzeczywistości jest głównym fundatorem Pronomos.
Szczegółowe informacje w linku.
https://astralcodexten.substack.com/p/prospectus-on-prospera
Na razie są wybudowane trzy testowe obiekty, ale tak będzie wyglądało wkrótce ;)
https%3A%2F%2Fbucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F139b6088-4353-4f1a-b00f-e9f9274fb3fa_800x524.png


https%3A%2F%2Fbucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F49142249-4091-4a9f-981d-8cb9c4d777fd_1920x1572.png
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom