Zapodaj coś ciekawego

D

Deleted member 427

Guest
@MaxStirner

MaxStirner napisał:
Ostatnio mam taką rozrywke, że przeszukuje yt i różne podkasty pod kątem rozmów ze znawcami różnych niewyjasnionych spraw i sprawdzam obecny status - od trójkąta bermudzkiego (...)

W przypadku TB nie ma nic tajemniczego. Jedyną tajemnicą jest co najwyżej to, dlaczego ciągle są ludzie, którzy uważają TB za tajemnicze zjawisko:

 
D

Deleted member 6341

Guest
To działa dzięki silnikowi Stirlinga?
Piszą że stirlinga silnik.


Można kupić na eBay

aXP4xwoq_700w_0.jpg
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 912
7 920
Historia jeszcze jednego wspaniałego rządowego programu, który skończył się katastrofą.
Katastrofa dla ludu, Bonanza dla państwa
Riforma Fondiaria w powojennych Włoszech

W latach powojennych we Włoszech też doszło do reformy rolnej. Odebrano część ziemi (pół miliona hektarów) dużym właścicielom i rozdano najbiedniejszym. Za pieniądze z planu Marshalla wybudowano każdej rodzinie dom i podstawową infrastrukturę. Program objął ok. 133 tysiące rodzin.

Różniły się wielkością, ale w Basilicata i Apulii dotacja wynosiła około 3 hektary na rodzinę (7,4 akra). Urząd ds. Reform miał dokonać podstawowych ulepszeń przed wprowadzeniem się cesjonariuszy, w tym budowy dróg, domów i budynków gospodarczych; zapewnienie podstawowych systemów do nawadniania, odwadniania i studni do picia; i sadzenie drzew. Urząd opracował programy nauczania nowoczesnych metod uprawy, zbudował szkoły, a w niektórych lokalizacjach wzniósł całe nowe wioski, które mają zapewnić przeniesionym drobnym gospodarstwom szerszą sieć wsparcia. Miasta te radziły sobie nieco lepiej niż pojedyncze gospodarstwa, ale i one są teraz w dużej mierze opuszczone.

Większość domów została opuszczona w ciągu 2 lat.

Reforma służyła jednak państwu włoskiemu. Riforma osłabiła i ostatecznie zniszczyła ruch chłopski. W krótkim okresie chłopi byli zadowoleni z perspektywy dotacji ziemi od rządu. Nieco później powszechna porażka uwięziła siłę roboczą w nie do utrzymania warunkach; byli więc przygotowani do przeprowadzki, ilekroć pojawi się inne zatrudnienie. Tak właśnie stało się podczas ekspansji przemysłowej w latach 1958–1961, kiedy ponad 3 miliony rolników pojechało na północ do regionu Lombardii wokół Mediolanu, aby pracować w fabrykach produkujących odzież, tworzywa sztuczne, maszyny, skutery i samochody. Ponieważ rolnicy nie wywiązali się ze swoich pożyczek i przeprowadzili się, państwo odsprzedało swoje gospodarstwa z zyskiem.

Dzisiaj ziemie Riforma są głównie własnością korporacji, w tym firm makaronowych Barilla i De Cecco, które uprawiają pszenicę, farro i inne ziarna na wciąż nie nawodnionych równinach. Zatem to agrobiznes najbardziej skorzystał na inwestycjach kapitałowych państwa w infrastrukturę wiejską i wysiłkach chłopskich robotników. Domy stoją puste, choć czasami są przeznaczone do przechowywania drobnych zapasów (nawóz, opony, plandeki), jako schronienia, w których kierowcy mogą się zdrzemnąć, lub jako sezonowe mieszkanie dla migrujących robotników, głównie z Afryki Północnej.
Seidenberg-05-Riforma-1020x765.jpg

https://placesjournal.org/article/disaster-for-the-people-bonanza-for-the-state?cn-reloaded=1
 
D

Deleted member 427

Guest
Świetny kanał o rozmaitych dyscyplinach sportowych, tajnikach biciu rekordów etc. Najnowszy odcinek jest o niedawnym rekordzie w biegu maratońskim, gdzie złamano barierę 2 godzin:

 
Do góry Bottom