1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Wsparcie libertarianizmu

Dyskusja w 'Forum Libertarian / Polskie Wiki Wolnościowe' rozpoczęta przez użytkownika tosiabunio, 23 Luty 2009.

1. tosiabunio

tosiabunio Grand Master Architect Staff Member

5 305
    8 881
    Dzięki inicjatywie forumowiczów został założony fundusz, którego celem gromadzenie pieniędzy, z których finansowane opłacanie hostingu, który utrzymuje libertarianizm.net i libertarianizm.pl, z opłatami za rejestrację odpowiednich domen.

Dyskretna lista dotychczasowych wpłat (stan na 22.12.2014):

2730 M.H. Częstochowa
    1000 J.K.B. Kraków
    300 P.S. Filipów
    295 M.T. Łódź
    280 P.Ż. Warszawa
    250 P.G. Rabka Zdrój
    128 B.R. Oborniki
    120 M.D. Bytom
    118,19 M.O.G Warszawa
    100 M.T.M Turek
    100 T (via PayPal)
    70 B.R. Oborniki
    70 M.M. Orzesze
    66,6 C.Ż. Knurów
    50 M.D.Z. Tworków
    50 W.B. Piotrków Trybunalski
    50 P.P Warszawa
    50 M.S. Siedlce
    50 M.M. Łęczna
    30 P.M.B. Lubartów
    30 Ł.K. Kraków
    25 B.S. Piekary Śląskie
    20 Ł.K. Warszawa
    20 A.P. Toruń
    10 B.P.S. Katowice
    10 K.K. Legnica
    10 Z.S. Borkowo
    10 M.M. Końskie
    10 P.Ś. Żarki
    10 K.S. Piekary Śląskie
    5 A.R. Kraków

Dziękuję wszystkim darczyńcom!

Jeśli ktoś jest chętny do wsparcia naszego wolnościowego forum i wiki, oto dane do dobrowolnych datków w dowolnej wysokości:

34 1140 2004 0000 3102 3116 4379
    Maciej Miąsik

Albo PayPal: maciek(małpa)miasik.net

Last edited: 22 Grudzień 2014
  2. batouzo

batouzo New Member

33
    0
    Może dodasz tutaj adres BitCoin?
    Mały link do w/w z adresem bitcoin i tą fajną ikonką też może pomóc a i userzy BTC się cieszą że więcej osób akceptuje ich e-płatności.

Nie spodziewał bym się kokosów, ale coś wpadnie od czasu do czasu (z doświadczenia własnego jako płacący, jak i znajomych).

3. tosiabunio

5 305
    8 881
    Spróbuję wyszukać gdzie ten mój program do BT jest i zobaczymy...

4. batouzo

batouzo New Member

33
    0
    p.s. koniecznie należy używać najnowszej wersji 0.5. I backup walleta :)

5. tosiabunio

5 305
    8 881
    Chciałbym specjalnie podziękować użytkownikowi InkTANK, którzy jest głównym sponsorem tego forum, już od 2009 roku praktycznie je utrzymując. To przykład do naśladowania, gdyż dotychczasowe dotacje z jego strony osiągnęły kwotę 1370 złotych i wciąż napływają.

6. kawador

kawador Merchant of Death Staff Member

12 807
    16 302
    Ode mnie właśnie poszło 70 zł :)

Hitch lubi to.
  7. s00lis

s00lis Member

218
    5
    Ja od siebie dorzuciłem 50 zł :)

Hitch lubi to.
  8. inkTANK

inkTANK DTP

205
    2
    Wielkie dzięki za miłe słowo, Gran'Mastah. :blush:

@//$

Hitch lubi to.
  9. yppahreggirt

yppahreggirt Guest

Poszło 50.

Hitch lubi to.
  10. tosiabunio

5 305
    8 881
    Wspierajcie, wspierajcie, wszystko przepiję :)

A serio - prowadzę badania w kwestii SSLa.

Ciek lubi to.
  11. kawador

kawador Merchant of Death Staff Member

12 807
    16 302
    Skromne 60 zł ode mnie właśnie poszło.

Hitch lubi to.
  12. tosiabunio

5 305
    8 881
    Uzupełniłem listę darczyńców w pierwszym poście. Wszystkim jeszcze raz dziękuję.

Trigger Happy prosił mnie, abym opisał jakie są koszty utrzymania forum i wiki, co niniejszym czynię.

Zarówno forum jak i wiki zostały przeniesione z klasycznego taniego shared hostingu na VPS, czyli Virtual Private Server. Dzięki temu znacząco podniosła się stabilność działania obu usług i ich dostępność. Poprzednio, gdy automat wykrywał, że jakiś skrypt naszego hostingu (czyli forum albo wiki) zużywał za dużo zasobów (konkretnie pamięci), to bezceremonialnie ubijał takowy skrypt. Niestety, po takim awaryjnym "podniesienie" skryptu odbywało się manualnie poprzez support, czyli awarie były częste i długotrwałe.

VPS pozwala nam decydować ile pamięci jest zarezerwowanej na potrzeby naszego hostingu i można tę wartość sterować dynamicznie. Obecnie, po paru tygodniach testów ustawioną mamy wartość 500 MB, za co płacimy równe $25 miesięcznie. Jest to o kilkanaście dolarów więcej, niż płaciliśmy za współdzielony hosting, ale jakość usługi jest znacząco wyższa.

Dla ciekawych poniżej aktualne wykresy zużycia zasobów:

Jak widać, trochę balansujemy na krawędzi przyznanego obszaru, ale nie ma tragedii. W sytuacji, gdy przekraczamy przyznane nam limity, system automatycznie restartuje naszą wirtualną maszynę i po chwili wszystkie serwisy działają od nowa, bez konieczności interwencji. Gdyby te przypadki były częstsze, zawsze możemy podnieść limit do 600MB i zacząć płacić $30.

System jest monitorowany przez specjalny serwis, więc jeśli coś leży, to dostaję mejla w ciągu paru minut. Jeśli jestem online, a bardzo często jestem, to mogę interweniować i atakować support. Obecnie awaria są związane głównie z awariami całej firmy hostingowej oraz ewentualnymi problemami z dostępem do bazy, która jest poza naszą wirtualną maszyną. Na razie nie chcę przenosić bazy, bo to dodatkowy koszt minimum $15 miesięcznie. Na razie nie jest źle.

Oprócz comiesięcznej opłaty hostingowej - $25, mamy do zapłacenia opłaty rejestracyjne domen libertarianizm.net oraz libertarianizm.pl. Te koszty się zmieniają, ale jest to około $10 za .net oraz $15 za .pl. Kolejne $15 to roczny certyfikat SSL. Daje to około $340 rocznie, czyli po dzisiejszym kursie około 1140 złotych rocznie, choć opłaty znacząca część tej kwoty uiszczana jest miesięcznie, więc nie ma aż takiego obciążenia. Było taniej, teraz jest drożej, ale lepiej.

O ewentualnych dalszych zmianach dotyczących forum w osobnym wątku.

Hitch lubi to.
  13. Hikikomori

Hikikomori 少し変態

535
    264
    Przelałem parę groszy, tylko nie wydajcie na głupoty :p.

Hitch lubi to.
  14. tosiabunio

5 305
    8 881
    Kontynuując tradycję informowanie użytkowników, że nie ma nic za darmo, trochę o kosztach utrzymywania forum.

Na początek statystyki - niestety w mało ciekawej formie, bo taką udostępnia hosting:

Serwujemy 1,4 - 1,7 mln stron miesięcznie. Nie wiem, czy to dużo, czy nie, ale fakt jest taki, że ruch rośnie, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na pamięć rośnie także, co pociąga ze sobą wzrost kosztów.

Obecnie miesięczny koszt utrzymywania forum to około $40, czyli 130 zeta. Koszty te pokrywamy InkTank oraz ja. Warto o tym pamiętać w momencie, gdy będę banował kolejnego buca, który nie będzie umiał się ładnie wobec mnie zachować, a komuś zrobi się go żal.

Ten poziom kosztów powoli nas zbliża do kosztów utrzymania sensownego serwera dedykowanego, który oferuje więcej pamięci i cały procesor dla nas. Niestety, nasz VPS załatwia wszystkie kwestie konfiguracyjne, a dedyk wymaga posiadania admina, który to wszystko uruchomi. Więc na razie płacimy za to, że ktoś nam te administracyjne rzeczy załatwia.

15. counter

counter Purple Swag

557
    866
    tosiabunio, jak z tym bitcoinem? Wsparłbym.

16. tosiabunio

5 305
    8 881
    Trochę nie chce mi się w to bawić, bo nie używam bitcoina i raczej nie będę. Zgubię ten portfel zaraz, albo przypadkiem skasuję. A ja za hosting w złotych płacę, a nie bitcoinem.

17. telpeloth

telpeloth państwosceptyk

257
    269
    BTW da się to wsparcie jakoś odliczyć od podatku? Wiecie, organizacja pożytku publicznego czy coś:)

Tak z ciekawości -> co VPS daje takiego, czego dedyk nie ma?

18. tosiabunio

5 305
    8 881
    Ma automatyczną konfigurację i prostą obsługę przez web. Dedyk to goła maszyna, którą trzeba sobie samemu skonfigurować - zainstalować system, usługi, a potem to skonfigurować i utrzymywać (upgrady i updaty). Gdyby to umiał, to dedyk jest lepszym rozwiązaniem, bo więcej dostaje się za tyle samo kasy. Ale trzeba sobie doliczyć koszty administrowania.

19. dataskin

dataskin Secesyjny Panarchista

1 933
    5 119
    te 2 mln wyswietlen to ile GiB miesięcznie? tzn jaki jest średni, całkowity, miesięczny ruch?

20. tosiabunio

5 305
    8 881
    Trochę nam spadło. W maju zaserwowaliśmy 1,5 mln stron i około 20 GB danych, prawie 700 MB dziennie.

Last edited: 26 Luty 2014

Poleć tę stronę