Wsparcie libertarianizmu

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 140
Jeśli ktoś jest chętny do wsparcia naszego wolnościowego forum, oto dane do dobrowolnych datków w dowolnej wysokości:

34 1140 2004 0000 3102 3116 4379
Maciej Miąsik
 
Ostatnia edycja:

batouzo

New Member
33
0
tosiabunio napisał:
34 1140 2004 0000 3102 3116 4379
Maciej Miąsik

Może dodasz tutaj adres BitCoin?
Mały link do w/w z adresem bitcoin i tą fajną ikonką też może pomóc a i userzy BTC się cieszą że więcej osób akceptuje ich e-płatności.

Nie spodziewał bym się kokosów, ale coś wpadnie od czasu do czasu (z doświadczenia własnego jako płacący, jak i znajomych).
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 140
Chciałbym specjalnie podziękować użytkownikowi InkTANK, którzy jest głównym sponsorem tego forum, już od 2009 roku praktycznie je utrzymując. To przykład do naśladowania, gdyż dotychczasowe dotacje z jego strony osiągnęły kwotę 1370 złotych i wciąż napływają.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 140
Wspierajcie, wspierajcie, wszystko przepiję :)

A serio - prowadzę badania w kwestii SSLa.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 140
Trigger Happy prosił mnie, abym opisał jakie są koszty utrzymania forum i wiki, co niniejszym czynię.

Zarówno forum jak i wiki zostały przeniesione z klasycznego taniego shared hostingu na VPS, czyli Virtual Private Server. Dzięki temu znacząco podniosła się stabilność działania obu usług i ich dostępność. Poprzednio, gdy automat wykrywał, że jakiś skrypt naszego hostingu (czyli forum albo wiki) zużywał za dużo zasobów (konkretnie pamięci), to bezceremonialnie ubijał takowy skrypt. Niestety, po takim awaryjnym "podniesienie" skryptu odbywało się manualnie poprzez support, czyli awarie były częste i długotrwałe.

VPS pozwala nam decydować ile pamięci jest zarezerwowanej na potrzeby naszego hostingu i można tę wartość sterować dynamicznie. Obecnie, po paru tygodniach testów ustawioną mamy wartość 500 MB, za co płacimy równe $25 miesięcznie. Jest to o kilkanaście dolarów więcej, niż płaciliśmy za współdzielony hosting, ale jakość usługi jest znacząco wyższa.

Dla ciekawych poniżej aktualne wykresy zużycia zasobów:

UaDki.png


Jak widać, trochę balansujemy na krawędzi przyznanego obszaru, ale nie ma tragedii. W sytuacji, gdy przekraczamy przyznane nam limity, system automatycznie restartuje naszą wirtualną maszynę i po chwili wszystkie serwisy działają od nowa, bez konieczności interwencji. Gdyby te przypadki były częstsze, zawsze możemy podnieść limit do 600MB i zacząć płacić $30.

System jest monitorowany przez specjalny serwis, więc jeśli coś leży, to dostaję mejla w ciągu paru minut. Jeśli jestem online, a bardzo często jestem, to mogę interweniować i atakować support. Obecnie awaria są związane głównie z awariami całej firmy hostingowej oraz ewentualnymi problemami z dostępem do bazy, która jest poza naszą wirtualną maszyną. Na razie nie chcę przenosić bazy, bo to dodatkowy koszt minimum $15 miesięcznie. Na razie nie jest źle.

Oprócz comiesięcznej opłaty hostingowej - $25, mamy do zapłacenia opłaty rejestracyjne domen libertarianizm.net oraz libertarianizm.pl. Te koszty się zmieniają, ale jest to około $10 za .net oraz $15 za .pl. Kolejne $15 to roczny certyfikat SSL. Daje to około $340 rocznie, czyli po dzisiejszym kursie około 1140 złotych rocznie, choć opłaty znacząca część tej kwoty uiszczana jest miesięcznie, więc nie ma aż takiego obciążenia. Było taniej, teraz jest drożej, ale lepiej.

O ewentualnych dalszych zmianach dotyczących forum w osobnym wątku.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 140
Kontynuując tradycję informowanie użytkowników, że nie ma nic za darmo, trochę o kosztach utrzymywania forum.

Na początek statystyki - niestety w mało ciekawej formie, bo taką udostępnia hosting:

4GBJG18.png


Serwujemy 1,4 - 1,7 mln stron miesięcznie. Nie wiem, czy to dużo, czy nie, ale fakt jest taki, że ruch rośnie, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na pamięć rośnie także, co pociąga ze sobą wzrost kosztów.

Obecnie miesięczny koszt utrzymywania forum to około $40, czyli 130 zeta. Koszty te pokrywamy InkTank oraz ja. Warto o tym pamiętać w momencie, gdy będę banował kolejnego buca, który nie będzie umiał się ładnie wobec mnie zachować, a komuś zrobi się go żal.

Ten poziom kosztów powoli nas zbliża do kosztów utrzymania sensownego serwera dedykowanego, który oferuje więcej pamięci i cały procesor dla nas. Niestety, nasz VPS załatwia wszystkie kwestie konfiguracyjne, a dedyk wymaga posiadania admina, który to wszystko uruchomi. Więc na razie płacimy za to, że ktoś nam te administracyjne rzeczy załatwia.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 140
Trochę nie chce mi się w to bawić, bo nie używam bitcoina i raczej nie będę. Zgubię ten portfel zaraz, albo przypadkiem skasuję. A ja za hosting w złotych płacę, a nie bitcoinem.
 

telpeloth

państwosceptyk
256
291
BTW da się to wsparcie jakoś odliczyć od podatku? Wiecie, organizacja pożytku publicznego czy coś:)

Tak z ciekawości -> co VPS daje takiego, czego dedyk nie ma?
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 140
Ma automatyczną konfigurację i prostą obsługę przez web. Dedyk to goła maszyna, którą trzeba sobie samemu skonfigurować - zainstalować system, usługi, a potem to skonfigurować i utrzymywać (upgrady i updaty). Gdyby to umiał, to dedyk jest lepszym rozwiązaniem, bo więcej dostaje się za tyle samo kasy. Ale trzeba sobie doliczyć koszty administrowania.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 140
Trochę nam spadło. W maju zaserwowaliśmy 1,5 mln stron i około 20 GB danych, prawie 700 MB dziennie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom