Twórcy chcą piracenia - przykłady

simek

Well-Known Member
1 367
1 991
No zrzec najpewniej można, ale czy wtedy pierwszy lepszy nie może przyjść z tym samym patentem i powiedzieć, że to jego? Czy jak właściciel patentu się zrzeknie praw do niego to trafia on do czegoś w stylu domeny publicznej?
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 574
11 092
Zrzeczenie się powoduje wygaśnięcie patentu, tak samo jak upływ czasu, na jaki go udzielono. Patenty udziela się na wynalazki, o których ustawa mówi:
Patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki – na wynalazki, które są nowe (...) Wynalazek uważa się za nowy, jeśli nie jest on częścią stanu techniki.
Jeśli byłoby inaczej, to jakieś cwaniaki by opatentowały koło i pozamiatane :)
 

Claude mOnet

Well-Known Member
986
1 930
@simek

Nie każdy jest chujem (USA to nie Polska, dobre imię jest tam bezcenne), poza tym oddany patent nie może być przywrócony (chyba że czegoś nie wiem).
 

Alu

Well-Known Member
4 205
7 998
Przecież Musk NIE ZRZEKA SIĘ tych patentów tylko napisał, że Tesla nie będzie pozywać nikogo, kto będzie "w dobrej wierze" używać opatentowanych przez niego technologii:
Tesla will not initiate patent lawsuits against anyone who, in good faith, wants to use our technology.
Ale zawsze może zmienić zdanie albo uznać, że ktoś tam nie działa "w dobrej wierze". Możliwe też, że ma ochotę tanio skorzystać z jakichś opatentowanych technologii. Na razie nie ma na ich posiadaczy haka a jak zaczną korzystać z jego wynalazków to będzie go miał.
 
Ostatnia edycja:

kr2y510

konfederata targowicki
12 452
22 404
Elon Musk ogłosił, że każdy może skopiować ich rozwiązania. Firma Tesla uwalnia patenty na swoją technologię aut elektrycznych. Nie będą dochodzić odszkodowań nawet jeśli ich technologię skopiują ich najgroźniejsi konkurenci! Elon Musk chce w ten sposób przyspieszyć rozwój przemysłu samochodów elektrycznych.

za moraine

http://www.theverge.com/2014/6/12/5804122/tesla-opens-patents-to-all
Elon Musk poszedł dalej. Kwestionuje sens patentów.
Elon Musk Destroys The Rationale For Patents, Opens Up All Of Tesla's
Elon Musk has now made the official announcement and it actually goes way beyond what was originally rumored. It's not just about the Superchargers, it's all of Tesla's patents. But, better than that, Musk explains why he no longer thinks patents make sense and even demolishes the one argument that even many patent skeptics make: that they're "still needed to stop big companies from copying your innovations."
Wytłuszczenie moje...
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 574
11 092
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_film
Up to 1913, most American film production was still carried out around New York, but due to the monopoly of the Edison Company's film patents and its litigous attempts to preserve it, many filmmakers moved to Southern California, starting with Selig in 1909.

To zabawne, że kurwiszony same kiedyś wiały przed IP, a teraz są jego największymi obrońcami.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 147
4 707
Może nie stać ich na budowę punktów ładowania tych samochodów i masowej produkcji, a te rzeczy trzeba stworzyć równocześnie, żeby samochód nie był przydatny tylko w jakimś lokalnym miejscu (wokół punktu ładowania). Do tego dochodzi kwestia mody i obciachu, przez co na ich samochody nie ma teraz popytu. A swoją markę mają i z taką nazwą (Tesla XD) poradzą sobie chyba wśród konkurencji. Uwolnienie patentów może być ich jedynym sposobem na zwiększenie sprzedarzy.

Oczywiście pod warunkiem, że te samochody są w jakiś sposób lepsze od zwykłych, i nie jest to jakiś spisek, który ma na celu zwiększenie kontroli nad ludzkością, poprzez uzależnienie ich od zcentralizowanego źródła energii.

Edit:
Aa, przecież sam tak powiedział. Tak to jest, gdy najpierw się komentuje, a potem czyta XD.
"Elon Musk zanegował co prawda sens patentów, niemniej jego decyzja ma wymiar czysto biznesowy. Zdaniem dyrektora Tesla Motors patenty blokują rozwój jego przedsiębiorstwa, które w pojedynkę nie jest w stanie stworzyć odpowiedniej infrastruktury na rynku samochodów elektrycznych."​
 
Ostatnia edycja:

workingclass

Well-Known Member
1 846
3 146
Tesla bardzo prężnie wchodzi na norweski rynek, jednym z powodów jest proekologiczne nastawienie rządu norweskiego i wsparcie elektrycznej motoryzacji.(darmowe parkowanie, jazda po bus pasach, brak opłat na płatnych drogach, w miastach darmowe parkingi dla elektrycznych samochodów z możliwością darmowego ładowania )
Import samochodów elektrycznych do Norwegii nie jest obłożony cłami, podatkami i akcyzami(np: samochody Tesli kosztują tyle samo co w stanach), Tesla bardzo prężnie to wykorzystuje i wchodzi na norweski rynek. Jeśli norweg chce sobie kupić Tesle, to musi czekać w kolejce nawet do pol roku(tylu jest chętnych). Bardzo szybko powstaje tu budowana przez Tesle siec stacji szybkiego ładowania, które rozmieszczone są mniej więcej w zasięgu akumulatora a czas ładowania to +-45min.
 

Brehon

Well-Known Member
555
1 358
Gra o Tron jest najczęściej piraconym serialem świata, ale HBO ma to gdzieś i robi swoje.
Finał czwartego sezonu Gry o Tron za nami, a zaraz po nim przyszła pora na statystyki dotyczące poziomu piractwa serialu produkcji HBO. Fanów telewizyjnej adaptacji książek George’a R.R. Martina nie brakuje, zarówno tych oglądających legalnie, jak i “z nieoficjalnych źródeł”. Co na to władze stacji? Jak zwykle HBO jest ogromnie… zadowolone.

http://www.spidersweb.pl/2014/06/gra-o-tron-piractwo.html
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 330
5 777

Jeffrey Tucker i Stephan Kinsella o działaniach Tesla Motors ( pierwsze minuty, potem robi się trochę nudne )
 

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
854
W jednym wywiadzie Kid Rock powiedział, że nie interesuje go skąd masz jego płyty, możesz ściągać lub okraść sklep, ważne żebyś słuchał ;) (Zaraz wrzucę coś w Muzykę)
 

GoldenColt

Well-Known Member
822
3 204
Właśnie zacząłem czytać książkę "Mentalizm - kompendium wiedzy" Krzysztofa Galosa w formie ebooka, a tu na początku miła niespodzianka od autora:

Jeszcze jedna sprawa tytułem wstępu. Większość dostępnych dziś książek elektronicznych nie nadąża z duchem czasu i pozostaje w tyle za rozwojem technologicznym. Przy dzisiejszych możliwościach kopiowania materiałów nie ma potrzeby ich ochrony standardową ustawą o prawie autorskim lub za pomocą technicznych ograniczeń, 10 które tylko zniechęcają czytelników. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom udostępniam to bogate kompendium na liberalnej licencji Creative Commons, która pozwala Ci na rozpowszechnianie, przedstawianie i zmienianie niniejszej książki jedynie w celach niekomercyjnych oraz tak długo jak utwory zależne będziesz obejmował tą samą licencją. Proszę też, abyś wykorzystując gdzieś dostępną tutaj wiedzę umieszczał link do mojej strony internetowej w Wikipedii. Jeżeli więc zakupiłeś tę książkę, to szczerze dziękuję, gdyż jest to najwyższym wyrazem uznania dla mojej pracy.
Zapraszam do czytania.
 

Crov

Well-Known Member
558
1 492
Do tego dochodzi kwestia mody i obciachu, przez co na ich samochody nie ma teraz popytu. A swoją markę mają i z taką nazwą (Tesla XD) poradzą sobie chyba wśród konkurencji. Uwolnienie patentów może być ich jedynym sposobem na zwiększenie sprzedarzy.
Będąc ostatnio w Oslo non-stop widziałem jakieś Tesle. Byłem kompletnie zaskoczony, ale wyjasnienie @workingclass ma sens. (No i Musk to zdaje sie libertarianin, więc na propsie.)

Neil Gaiman, całkiem znany pisarz (książkowy, komiksowy, a czasem nawet filmowy), mówi, że piracenie jest spoko, bo nikt nie odkrywał swoich ulubionych autorów po prostu wchodzac do sklepu i kupując książkę.


A z rodzimego podwórka - bo @kawador chciał kogoś młodego - Taco Hemingway. Powiew świeżosci na śmierdzącej polskiej scenie hip-hopowej balansujący gdzieś pomiędzy rapem a śpiewaną poezją. Nigdzie nie słyszałem, by coś oficjalnie powiedział i jednoznacznie stwierdził, że piracenie jest spoko (zważywszy na wiek - 20parelat - pewnie piracenie nie jest mu obce), ale swoje obie płyty wypuścił w sieci za darmo do pobrania ze strony http://tacohemingway.com/ (Płyte elegancko wydaną zorganizował dopiero, gdy... po prostu ludzie zaczeli się jej domagać.)
 
Do góry Bottom