Towar prawem, nie towarem!

Ci wszyscy artyści skamlący o dotacje bez sięgania do naszych kieszeni skończyli by jak Czesław Wapno:

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SW6muGKQX-o[/video]
 

Obłomow

New Member
82
0
Własność prawem (naturalnym), nie towarem- Murray Rothbard

Kiedykolwiek słyszę, że prawo do x prawem człowieka, myślę od razu o tym forum ;D
 

papuv

Member
196
5
MichalD napisał:
Istnieje gigantyczny rezerwat pełen takich haseł, nazywa się Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej:

Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń.

Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.

Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
,

Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.,

Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych.

Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie. Ze względu na dobro publiczne ustawa może ograniczyć prowadzenie strajku lub zakazać go w odniesieniu do określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach.


Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa.

Pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów; maksymalne normy czasu pracy określa ustawa.


http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm
Nie wygląda za dobrze, ale jeśli by zmienić na takie coś :
Każdy obywatel jest równy wobec prawa bez względu na płeć, pochodzenie czy posiadane idee.

Każdy ma prawo do pełnej i wyłącznej dyspozycji swoim ciałem.

Każdemu obywatelowi bez względu na płeć, pochodzenie czy posiadane idee jest zapewniana przez państwo podstawowa opieka ratunkowa finansowana z środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.

Każdy ma prawo do nauki w własnym zakresie. Nauka z zakresu znajomości prawa polskiego jest obowiązkowa dla każdego niepełnoletniego obywatela. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.

Wykasować

Rodzice mają obowiązek wychowywać swoje dzieci.

Wykasować

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne stanowisko pracy swojemu pracownikowi.

Relacje między pracownikiem a pracodawcom reguluje jawna dla obojga, jasna i jednoznaczna umowa, którą zaakceptowały obie strony dobrowolnie.
I od razu byłoby ciekawiej :)
Ciekawe, co wtedy by powiedzieli ?
 
M

MichalD

Guest
Czy może istnieć prawo do interwencjonizmu państwowego?

W Konstytucji II PRL jak najbardziej:

Art. 65
Władze publiczne prowadzą politykę zmierzającą do pełnego, produktywnego zatrudnienia poprzez realizowanie programów zwalczania bezrobocia, w tym organizowanie i wspieranie poradnictwa i szkolenia zawodowego oraz robót publicznych i prac interwencyjnych.
 
Do góry Bottom