Strzelaniny

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 855
21 997
Symulator strzelaniny w szkole bronią przeciwko terrorystom
Wczoraj, 5 stycznia (12:48)
Amerykańska armia znalazła sposób na ataki terrorystyczne. Strzelanka FPS ma wyrobić odpowiedni nawyki w przypadku awaryjnych sytuacji.

W listopadzie minionego roku pięć osób zginęło podczas strzelaniny w szkole podstawowej w Rancho Tehama, a w pamięci Amerykanów wciąż żywe są masakry w Columbine High School (1999 r., 15 ofiar śmiertelnych) czy w Newtown (2012 r., 28 zabitych).

FBI szacuje, że 1/3 strzelanin w miejscach publicznych ma miejsce właśnie na terenie placówek edukacyjnych.

Nie powinno zatem dziwić, że DHS (Department of Homeland Security, czyli Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych) stworzył we współpracy z amerykańską armią VR-owego FPS-a, który pokaże nauczycielom, w jaki sposób zachować się w sytuacji zagrożenia życia.

Pedagodzy mają nauczyć się dzięki tej "grze" skutecznych technik obrony przed uzbrojonym napastnikiem (chociażby zamykania drzwi, konstruowania barykad, gromadzenia podopiecznych w najbezpieczniejszych miejscach sal lekcyjnych).

Im więcej masz doświadczenia, tym większe są twoje szanse na przetrwanie. [Program - dop. red.] pozwala na trening i wielokrotne sprawdzenie, co działa, a co nie. zachwala na łamach Gizmodo Tamara Griffith z pracującego nad projektem zespołu.

Stworzony za 5,6 mln dolarów Enhanced Dynamic Geo-Social Environment (lub w skrócie: EDGE) bazuje na symulacjach wykorzystywanych wcześniej przez żołnierzy amerykańskiej armii (którzy przygotowywali się dzięki nim do scenariuszy, jakich mogą doświadczyć na froncie).

Program powstawał we współpracy z ekspertami, a jego developerzy bazowali na zapisach ze strzelanin w Virginia Tech i Sandy Hook. Symulacja pozwala wcielić się w nauczyciela, ucznia, oficera policji lub... zamachowca.

Oparty na Unreal Enginie 4 shooter będzie dostępny dla szkół całkowicie za darmo, a jego pierwsza wersja zadebiutuje jeszcze tej wiosny. Nie wiadomo, czy wejdzie on do publicznego obrotu.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 855
21 997
Głos oskarżający media.

W sumie mogę się pod tym podpisać, jako że mam podobne podejście do tematów tabu. Pewne rzeczy warto przemilczeć, zbierając opieprz za bycie protekcjonalnym wobec kogoś, niż robić gównoburzę, w wyniku której później ten ktoś ucierpi.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 855
21 997
Tym razem mamy koniunkcję moralnej paniki; nie wiadomo już czy winne są gry komputerowe, czy dostęp do broni, bo doczekaliśmy niewirtualnej strzelaniny na turnieju gier...

Strzelanina podczas turnieju e-sportowego sprawiła, że graczy uważa się za morderców
27.08.2018 12:09
Anna Rymsza @Xyrcon

Do tragedii doszło podczas turnieju e-sportowego w Jacksonville w stanie Floryda. Jeden z graczy w Madden NFL, grę sportową osadzoną na boisku footballu amerykańskiego, sięgnął po broń podczas rozgrywek.

Uczestnicy i widzowie turnieju zgromadzili się w Jacksonville Landing Complex – ogromnym centrum handlowo-rozrywkowym pod gołym niebem. Jeden z uczestników, David Katz z Baltimore, znany jako „Bread”, w niedzielę pojawił się na terenie kompleksu z bronią i otworzył ogień. Obecnie wiemy już, że zabił dwie osoby i ranił kolejnych 9 – wszyscy, którzy przeżyli, są już w szpitalach, a ich stan jest stabilny (na pewno pomogli ćwiczący nieopodal strażacy, którzy udzielali pierwszej pomocy rannym). Na koniec Katz popełnił samobójstwo.

Lokalna policja nie podaje motywu jego działań, wiemy jedynie, że to biały 24-latek, który brał udział w turnieju i wcześniej odpadł. Pierwsze strzały zostały pokazane w transmisji na żywo, którą widzowie oglądali za pośrednictwem Twitcha. Motywu Katza można jedynie próbować się domyślić. „Bread” wygrywał turnieje wcześniej i uważał się za jednego z lepszych graczy w Madden NFL. Mogło chodzić o urażoną dumę, pieniądze albo zupełnie inne problemy z życia gracza, z którymi sobie nie poradził. Policja nie informuje też, czy Katz przyjechał z bronią na turniej, czy zdobył ją pod wpływem impulsu już na miejscu.

Jedna z teorii wyjaśniających ten bezsensowny akt przemocy, którą mogliście usłyszeć w między innymi w telewizji, obwinia gry komputerowe. Z wypowiedzi możemy dowiedzieć się między innymi, że takie turnieje bywają często areną tragicznych wydarzeń, ponieważ osoby biorące w nich udział są graczami. Z argumentacją, że to gry są winne, można próbować się zgodzić w przypadku Call of Duty, ale Madden NFL? Równie dobrze strzelanina mogłaby mieć miejsce na turnieju FIFA albo brydża. Trzeba też zaznaczyć, że nie padły żadne przykłady strzelanin podczas rozgrywek e-sportowych.

Stany Zjednoczone to bardzo duży i zróżnicowany kraj, który ma też niestety sporo problemów, w tym bardzo często zdarzają się tam większe i mniejsze strzelaniny. Niektórzy jako czynnik popychający ludzi do takich czynów wskazują łatwy dostęp do broni, ale problem na pewno nie jest aż tak prosty. Grupą kontrolną może tu być Kanada, gdzie dostęp do broni palnej także jest dość powszechny (częściowo dzięki przemytowi z USA), ale za zabójstwa odpowiadają głównie gangi, a nie załamani, zdesperowani obywatele.

W marcu tego roku media naliczyły 23 strzelaniny, które miały miejsce w 2018 w szkołach – średnio wypada jedna tygodniowo. Strzelanina na turnieju e-sportowym zdarzyła się prawdopodobnie po raz pierwszy (nie znalazłam opisu wcześniejszego zdarzenia tego typu). W artykule z czerwca znajdziemy informację, że do tego miesiąca liczba strzelanin w USA osiągnęła liczbę 154. Artykuł został opublikowany w 177 dniu roku, więc łatwo policzyć, że wyjście na ulicę z bronią ma tam miejsce niemal codziennie. Co ważne, nie są to ataki terrorystów, ale zwykłych obywateli z poważnymi problemami. Do polskich mediów dociera niewiele informacji o nich, nawet jeśli mają miejsce w szkołach i niosą za sobą więcej ofiar, niż najświeższa strzelanina na Florydzie.

Dlaczego więc wydarzenie, które miało miejsce podczas turnieju e-sportowego, zostało tak szczegółowo opisane? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Być może chodzi o temat gier komputerowych, bliski sercu polskich mediów, z niekłamaną dumą opowiadających o sukcesach Wiedźmina, Dying Light czy organizowanego w Katowicach Intel Extreme Masters. Bo jak tu się nie cieszyć? Za grami stoją też ogromne pieniądze i zainteresowanie wielu grup odbiorców wiadomości, co może być powodem. Temat jest też kontrowersyjny i szkoda byłoby zmarnować okazję na wskazanie ryzyka, nawet jeśli gry w ogólności mogą nieść ogromne korzyści rozrywkowe i edukacyjne.

Gry to obecnie rozrywka bardzo powszechna, prawie jak telewizja, ale jakoś nie widać, by każdy grający czy oglądający załamywał się od tego nerwowo i dokonywał aktów przemocy. Zamiast demonizować rozrywkę, trzeba poszukać rozwiązań realnych problemów. Ten rok jest dla Stanów Zjednoczonych wyjątkowo tragiczny, a przecież turnieje e-sportowe nie są żadną nowością.
Ech, Xyrcon i jej bait-clickowe tytuły z dupy. Żadna to strzelanina, skoro nikt nie odpowiedział ogniem; to zwykła masakra.
 

Doman

Well-Known Member
1 221
3 948
Grupą kontrolną może tu być Kanada, gdzie dostęp do broni palnej także jest dość powszechny (częściowo dzięki przemytowi z USA), ale za zabójstwa odpowiadają głównie gangi, a nie załamani, zdesperowani obywatele.
a w USA za zabójstwa są odpowiedzialne głównie sfrustrowane przegrywy? Nie wiedziałem. :)
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 855
21 997
Tym razem odwaliło jakiejś ex-biurwie. Tak bardzo chciał zostać w budżetówce, że teraz też będzie się pasł na państwowym, tylko w innej instytucji.

USA: Masakra w urzędzie miejskim w Virginia Beach
Świat
Dzisiaj, 1 czerwca (07:07)
Napastnik otworzył ogień w urzędzie miejskim w Virginia Beach w stanie Wirginia, na wschodnim wybrzeżu USA. Zastrzelił 12 osób - poinformowała miejscowa policja, której funkcjonariusze zabili sprawcę masakry. Cztery ranne osoby trafiły do szpitala.

Jak powiedział szef policji w Virginia Beach Jim Cervera, w piątek około godziny 16 czasu lokalnego napastnik wszedł do budynku urzędu miejskiego i otworzył ogień do znajdujących się tam ludzi. Gdy na miejsce przybyła policja, zaczął strzelać także do funkcjonariuszy. Trafił jednego z policjantów, ale ten przeżył dzięki kamizelce kuloodpornej.

Mężczyzna zginął podczas wymiany ognia z policją.

Lokalna stacja WAVY podała, że sprawca masakry to długoletni pracownik miejski, który był zły, że w czwartek dostał wypowiedzenie. Jim Cervera poinformował natomiast, że mężczyzna nadal był zatrudniony w urzędzie miejskim, choć dodał, że był on "niezadowolony". Policjant nie chciał jednak powiedzieć, co spowodowało atak w urzędzie miejskim.

"To straszne zdarzenie. Brakuje mi słów by opisać to, co się stało" - stwierdził szef policji w Virginia Beach. "W tej chwili rzeczywiście mamy więcej pytań niż odpowiedzi" - przyznał Cervera.

W śledztwie miejscowej policji pomaga FBI.

Jedna z pracownic miejskich, która w czasie strzelaniny była w budynku urzędu, powiedziała stacji WAVY, że gdy usłyszała krzyki i strzały, to zadzwoniła na policję. "Zabarykadowaliśmy się w biurze. Mieliśmy tylko nadzieję, że zaraz to wszystko się skończy" - stwierdziła kobieta.

"Prezydent Donald Trump został poinformowany o strzelaninie w Virginia Beach i cały czas śledzi sytuację w tym mieście" - zakomunikował Biały Dom.

"To tragiczny dzień dla Virginia Beach i całego stanu" - napisał na Twitterze gubernator stanu Wirginia Ralph Northam, reprezentujący Partię Demokratyczną. Northam poinformował, że jest w drodze do Virginia Beach.
 

Prozac

Active Member
63
169
https://wiadomosci.wp.pl/strzelanin...pastnik-w-helmie-i-mundurze-6412132469597825a

Strzelanina w meczecie w Norwegii. "Napastnik w hełmie i mundurze"
Jedna osoba została ranna w strzelaninie w meczecie, do której doszło na zachodnich przedmieściach Oslo. Napastnik został zatrzymany. Jak mówili świadkowie, był w hełmie i mundurze.
Policja na miejscu strzelaniny w meczecie pod Oslo (PAP, Fot: TERJE PEDERSEN)

"W meczecie doszło do strzelaniny. Jedna osoba została postrzelona. Nie wiemy, jakie ma obrażenia. Podejrzany został aresztowany" - poinformowała policja z Oslo na Twitterze.

Do strzelaniny doszło przed godz. 16.00 w centrum islamskim al-Noor w gminie Baerum, na zachodnich przedmieściach Oslo.

Ofiarą strzelaniny jest 75-letni muzułmanin - podaje AFP. Jak opowiadają świadkowie, napastnik miał ze sobą dużo broni, ubrany był w hełm i mundur. Został obezwładniony przez starszego mężczyznę, który został ranny w wyniku ataku. Było już po modlitwach, a mężczyzna czytał Koran.


Norweska policja podaje, że podejrzany to "młody biały człowiek" i nic nie wskazuje na to, aby miał wspólników.

Na początku tego roku meczet al-Noor zwiększył ochronę po tym, jak ponad 50 osób zostało zabitych przez prawicowego ekstremistę w dwóch meczetach w Nowej Zelandii. Z kolei Norwegia była miejscem jednego z najgorszych ataków w lipcu 2011 r., kiedy 77 osób zostało zabitych przez prawicowego ekstremistę Andersa Behringa Breivika.

Źródło: AFP, Reuters
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 502
22 943
Norweska policja podaje, że podejrzany to "młody biały człowiek" i nic nie wskazuje na to, aby miał wspólników.
Obstawiam że to jakiś syjonista, a za jakiś czas wyjdą na jaw jego dziwne powiązania z jakimiś ludźmi z Izraela. Izraelskie służby są znane z produkcji anty-muzułmańskich zombie.
 

pawlis

Samotny wilk
2 406
9 342
USA: przykład szkoły zaprojektowanej tak, żeby utrudniać strzelaninyAmerykańskie szkoły z roku na rok wydają coraz większe kwoty na zapewnianie bezpieczeństwa swoim uczniom. Coraz większym problemem jest ochrona przed strzelaninami.

Najnowszym osiągnięciem wartej miliardy dolarów branży zajmującej się ochroną przed takimi tragediami ma być przebudowywane właśnie liceum w Michigan.

Przeprojektowanie budynków szkoły Fruitport High School tak, aby ograniczyć liczbę ofiar w razie strzelaniny, ma kosztować aż 48 milionów dolarów.

Wszystkie elementy projektu mają pełnić swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa. W nowej szkole znajdą się więc m.in. zakrzywione korytarze ograniczające pole widzenia strzelca, bariery, które można wykorzystać jako osłonę oraz "shadow zone", w której dzieci mają być niewidoczne dla zabójców.

Również klasy mają być rozmieszczone w budynku i zaprojektowane tak, aby zmniejszyć ryzyko dotarcia do nich napastnika. Będzie można je automatycznie zamykać, a w kątach znajdą się kuloodporne bariery. Budynek zyska też kuloodporne drzwi.Za projekt odpowiada firma Tower Pinkster zajmująca się "bezpieczną architekturą". Jej pracownicy projektują m.in. więzienia. Pierwsze przebudowane klasy w Fruitport High School mają być gotowe w październiku.

Komentujący te rozwiązania zwracają uwagę, że aby utrudnić strzelaniny, trzeba przeprojektować budynki tak, że przypominają one dobrze zaprojaktowane mapy do strzelania w grach komputerowych.

Jak pisze Washington Post, w 2018 roku w amerykańskich szkołach aż 24 strzelaniny zakończyły się obrażeniami lub śmiercią ofiar., 

kr2y510

konfederata targowicki
12 502
22 943
Ostrawa. Strzelanina w szpitalu. Na razie 6 zabitych i 3 rannych. Jakiś facet strzelał do ludzi w poczekalni. Z tego co wiadomo to, strzelał z bliska prosto w łeb, broń chyba była od FN. Jest jego portret z kamery. W szpitalu pacjentom nie wolno opuszczać sal. A poza tym, to czeski film - nikt nic nie wie. Jutro może się coś wyjaśni, jakieś motywy, przyczyny i inne informacje.Update
Strzelec nazywał się Ctirad V, miał 42 lata, pochodził z Jileszowic. W trakcie policyjnego pościgu sam odebrał sobie życie strzałem w łeb. Broń była nielegalna.


strelec-strelba-ostrava-nemocnice-podezrely-v0.jpg
Bohater strzelaniny Ctirad Vitásek (†42). Miał swoje 5 minut.
 
Ostatnia edycja:

Slavic

Wolnorynkowiec
404
1 107
New Jersey. Atak na żydowski supermarket. Zginęło 6 osób

6 osób, w tym dwoje zamachowców, zginęło w strzelaninie w New Jersey. Celem napastników był supermarket w żydowskiej dzielnicy.

Jak podaje burmistrz Jersey City, na razie nie znane są motywy ataku. Policja informuje z kolei, że jeden z napastników tuż przed atakiem miał publikować antysemickie i antypolicyjne treści w mediach społecznościowych.
Pierwszą ofiarą śmiertelną był funkcjonariusz policji. Później napastnicy udali się furgonetką pod supermarket w żydowskiej dzielnicy. Zamachowcy otworzyli ogień już przed supermarketem, później weszli do środka.

Burmistrz miasta, Steven Fulop, poinformował media o działaniach napastników, które zostały zarejestrowane w systemie monitoringu miejskiego. Mężczyzna i kobieta mieli powoli jechać, następnie otworzyli drzwi samochodu i wyciągnęli dwie sztuki długiej broni, z której zaczęli strzelać.

Akcja policji trwała cztery godziny. Śledczy informują, że w wyniku ataku w sklepie zginęły trzy osoby, jednej udało się uciec. Zginęli również zamachowcy. W sumie jest 6 ofiar śmiertelnych strzelaniny w New Jersey.

Napastnikami byli 47-letni David Anderson i 50-letnia Francine Graham. Jak podaje BBC, Anderson miał należeć do Czarnych Hebrajczyków. Ten radyklany ruch powstał w latach 60. w Chicago. Członkowie grupy byli przeświadczeni, że wywodzą się od biblijnych Izraelitów
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 502
22 943
Strzelanina w kościele, w północnym Teksasie. W kościele w White Settlement doszło dziś do strzelaniny, na razie nie żyją ofiara i podejrzany. Sprawa świeża, więc pewnie wymaga uaktualnienia.
Dla mnie to jakoś jest już normalne, że w Teksasie co jakiś czas musi dojść do strzelaniny w kościele. Kościoły w Teksasie to widocznie dobre miejsca do strzelanin i jest to również ich powodem. ;)
 

Prozac

Active Member
63
169
W Syjamie jebło.


BANGKOK: A Thai soldier gunned down at least 17 people in an attack which he shared on Facebook, emergency services said Saturday, in an ongoing mass shooting which focused on a town centre mall.

The attack in the northeastern city of Nakhon Ratchasima began late in the afternoon at an army barracks, police told AFP.

Read more at:
https://economictimes.indiatimes.co...ofinterest&utm_medium=text&utm_campaign=cppst
https://streamable.com/lab7m
 
Do góry Bottom