Służba wojskowa

szeryf17

"No reason it's a good reason"
797
2 758
Czasy fajne jest akcja potrzebna reakcja jak się zachowywać żeby psy twego trupa po rowach nie ciągały
 
OP
OP
szeryf17

szeryf17

"No reason it's a good reason"
797
2 758
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
szeryf17

szeryf17

"No reason it's a good reason"
797
2 758
Osobiście to nie mam nawet kategori i od lutego mogę być wezwany na komisję. Jak miałem 18 lat to też tak było policja przyjechała drzwi nie otworzyłem zwiałem za granicę. Jeb i znowu to samo.
 

dunajec1

Active Member
137
68
Czyli trzeba się szykować na wojnę z Rosją? Słyszałem, że w kamasze jest dużo chętnych bo dobrze płacą na dzień dobry, bez wykształcenia. Mniej zarabia nauczyciel dyplomowany.
 
OP
OP
szeryf17

szeryf17

"No reason it's a good reason"
797
2 758
Czyli trzeba się szykować na wojnę z Rosją? Słyszałem, że w kamasze jest dużo chętnych bo dobrze płacą na dzień dobry, bez wykształcenia. Mniej zarabia nauczyciel dyplomowany.
Jak chcesz kasy to sobie idź. Wygląda to na przymus bez pytania
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 860
12 249
Kwalifikacja wojskowa działa na podobnej zasadzie jak "referendum powszechne". Wprost nie można odmawiać, ale wystarczy nie odebrać wezwania, by obowiązek w ogóle się nie zaktualizował. Od pewnego czasu również pozostawanie bez meldunku nie jest nawet wykroczeniem, więc najlepiej się wymeldować zawczasu. Swego czasu przeklikałem internet w poszukiwaniu informacji o negatywnych konsekwencjach olewania tych dziwnych obowiązków i nie znalazłem absolutnie ani śladu po kimkolwiek, kto miałby nieprzyjemności z tego powodu.
 
OP
OP
szeryf17

szeryf17

"No reason it's a good reason"
797
2 758
Kwalifikacja wojskowa działa na podobnej zasadzie jak "referendum powszechne". Wprost nie można odmawiać, ale wystarczy nie odebrać wezwania, by obowiązek w ogóle się nie zaktualizował. Od pewnego czasu również pozostawanie bez meldunku nie jest nawet wykroczeniem, więc najlepiej się wymeldować zawczasu. Swego czasu przeklikałem internet w poszukiwaniu informacji o negatywnych konsekwencjach olewania tych dziwnych obowiązków i nie znalazłem absolutnie ani śladu po kimkolwiek, kto miałby nieprzyjemności z tego powodu.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 860
12 249
I co w związku z tym?

Bazujemy na dostępnych źródłach, np.:
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/kwalifikacja-wojskowa.html

" wyjątkowo niska była frekwencja stawiennictwa wśród mężczyzn 20-24-letnich, spośród których do kwalifikacji w 2016 r. stawiło się zaledwie 19,1 proc. osób ponownie do niej wzywanych. "
Gdzie w internecie są informacje o tych tysiącach ukaranych ludzi? I w zasadzie za co ukaranych?

Od 2022 r. (wprowadzenie ustawy o obronie Ojczyzny) niestawiennictwo na kwalifikację wojskową przestało być w ogóle występkiem, a stało się wykroczeniem, podobnie jak np. przechodzenie w niedozwolonym miejscu przez ulicę.

Grozi za nie kara grzywny lub ograniczenia wolności. Konsekwencją tego jest w szczególności to, że do Krajowego Rejestru Karnego nie wpisuje się takich wykroczeń, więc człowiek jest z prawnego punktu widzenia niekarany. Wykroczenie przedawnia się po roku lub dwóch, jeśli wszczęto jakieś postępowanie wykroczeniowe.

Ale to nie wszystko, bo moim zdaniem odpowiedzialność w ogóle nie powstaje jeśli nie odebrało się wezwania. A tego praktycznie nie da się zrobić jeśli człowiek się wymelduje z dotychczasowego miejsca zamieszkania, bo podstawowym organem w tych sprawach jest wójt, burmistrz, prezydent miasta, a ci jadą tylko po meldunkach.

W prawniczych systemach widzę tylko 2 orzeczenia dotyczące kar z tego tytułu:

https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/OrzeczeniaHTML/iv kk 10-23.docx.html

I oba są na korzyść poborowych.

Trepy od zawsze pasożytują na naiwności młodych ludzi, którzy w obawie przed niezwykle mało prawdopodobnymi i śmiesznie niskimi karami dają się zewidencjonować jak bydło i docelowo zaszlachtować w wydumanych wojenkach.
 
Ostatnia edycja:

dunajec1

Active Member
137
68
Sąsiadki syn wymeldował się z Polski zaraz po ukończeniu szkoły średniej i wyjechał do pracy w Norwegii. Tam jest zameldowany ale nie ma jeszcze podwójnego obywatelstwa.
Z gminy dostał wezwanie stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Rodzice poinformowali chłopaka, który dostarczył wezwanie, że syn nie mieszka w kraju, wyjechał i nie mają z nim kontaktu.
Od tego czasu minęło 8 lat i więcej wezwań nie było.

--------------------

„Obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej co oznacza również, że nie podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej”.
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom