Protest przeciwko cenzurze Internetu, Katowice

Status
Zamknięty.

sierp

to ja :-)
577
305
Dawno mnie tu nie było, no ale teraz chciałbym poinformować, że 26 sierpnia w Katowicach (wstępnie Rynek, godz. 18) organizowany jest protest przeciwko planom cenzury Internetu (zarówno unijnym - cenzurowanie treści zamieszczanych w serwisach społecznościowych pod kątem praw autorskich, jak i polskim - plany rozszerzenia blokowania stron (na razie blokowane są strony oferujące nielicencjonowany hazard) na strony podmiotów z ostrzeżeniami KNF (mogą to być giełdy kryptowalut), sprzedających "środki zastępcze" (czyli popularnie mówiąc dopalacze) czy nielicencjonowanych pośredników w przewozach osób (może być to Uber, jeśli nie spełni wymogów, które rząd chce mu narzucić).
W przypadku UE cenzura grozi cały czas ze strony planowanej dyrektywy o prawach autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, PE 5 lipca (już po protestach) odrzucił skrajny projekt swojej komisji prawnej, ale na początku września ponownie będzie nad tym debatował na posiedzeniu plenarnym. W skrócie - jeśli przejdą forsowane pomysły, to wszelkie portale społecznościowe i fora będą musiały sprawdzać wszystkie treści zamieszczane przez użytkowników, czy nie są to treści wskazane jako naruszające prawa autorskie. 26 sierpnia protesty mają być w całej Europie.
W przypadku Polski rozszerzone blokowanie (wraz z powołaniem "centralnego wykazu domen") miało trafić już do projektu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (trafił niedawno do Sejmu), ale wycofano to, bo chce się to zrobić w odrębnej ustawie. W projektach nowelizacji ustaw o rynkach finansowych oraz o transporcie drogowym nadal to jest. Na razie jest to blokowanie mało szkodliwe (po DNS - łatwo obejść), ale za chwilę rząd zorientuje się, że to słabo działa i może chcieć to zaostrzyć.
Oprócz Katowic protesty będą też w innych miastach, na dzisiaj planowany jest już Kraków i Warszawa.
Wydarzenie na FB:
Zapraszam do przyjścia (w Katowicach jestem współorganizatorem).
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom