Programy eye friendly dla tych co dużo czytają w necie

MaxStirner

Well-Known Member
2 340
3 940
Od jakiegoś czasu kombinowałem co tu zrobić w sytuacji kiedy czytam masakrycznie długi text np na wiki i wszedzie wyskakuje oczojebne białe tło a przyciemnianie ekranu nic nie daje.
Poszukałem troche w necie i postanowiłem napisac dwa zdania z tego co znalazłem bo może komuś sie przyda i na zdrowie wyjdzie.

1 a) tzw bookmarklets - predefiniowane style które można przenieść sobie do paska zakładek i sformatowac każdą strone zmieniając tło na mniej męczące a czasem nawet czcionke. Z takiej strony znika cały zbędny szajs i zostaje tylko sam text który czytamy. Działają na 100% stron. Korzystam z tych:
http://readable.tastefulwords.com/?setup
http://brettterpstra.com/share/readability2.html

2. Działające na podobnej zasadzie rozszerzenie do Firefoxa Firefox Reader. Ma sporo możliwości konfiguracji koloru tła linków i czcionki. Jest też rozszerzenie Stylish jednak tu styl musi być dostosowany do konkretnej strony i trzeba sie bawić z szukaniem odpowiedniego w bazie albo zrobić własny (dla Wikipedii jest dość sporo).

3. Wkleiłem już w innym poście ebook reader który ma "imitować papier" - wyświetla tekst na przyjaznych dla oka teksturach. Czyta plaintext, rtf, pdb i chyba epub. Czyta sie duzo lepiej niż w zwykłym notatniku. Polecam wypróbować obie wersje - starą i nową opartą o NetFramework.
http://www.spacejock.com/yBook_Screens.html
FoxitReader - Pdf reader który oprócz tego że ładuje szybciej niż oficjalny to w sekcji Tools/Accessibility ma opcje zmiany białego tła na mniej rażący kolor i opcję zamiany partii kolorowych na czarno-białe.
4. Teraz najciekawsze - jest cała seria "notatników minimalistycznych" czyli takich które mają tylko podstawowe opcje edycji a główna funkcja ich to skupiać uwage na tekscie zamiast na różnych menu i formatowaniu. Oczywiście dobrze sie w nich też czyta. Zwykle czarne lub szare matowe tło (można je edytować) i tylko tekst. Nazywa sie to "non-distraction writing". Niektóre mają nawet playery żeby przy pisaniu słuchac relaksującej nuty :) Podobają mi się te:
http://writemonkey.com/ (tylko windows)
http://textroom.sourceforge.net/
http://gottcode.org/focuswriter/
Są też inne ale chciałem tylko dać znać o idei. Jakby komuś sie chciało i znał jeszcze jakieś ciekawe opcje w temacie to niech da znać.
 
Do góry Bottom