pomoc w rozwiązaniu 2 zadań z ekonomii

K

kamil17

Guest
Siema, mam pewien problem.
Wykładowca na studiach dał nam 2 zadania i nie moge poradzić sobie z ich rozwiązaniem.
Czy ktoś mógłby mi pomóc?
Nie studiuje ekonomii więc mi to nie gra, a chciałbym zdać kolosa.
Z góry wielkie dzięki za fatygę.

1. Jeśli MPC= 0.65 to jaki wpływ na wartość PKB będzie miało
podwyższenie Vat o 1% przy założeniu, że budżetowe wpływy z tytułu
płatności VAT (przed podwyżką) wynosiły 50 mld PLN?

2. Jeżeli realny PKB w 2012r. wyniósł 500 mld PLN a bieżący (rok 2013) Indeks Cen Konsumenta był równy 120, to jaka była wartość nominalnego PKB w tym roku?
 

telpeloth

państwosceptyk
256
291
Studiowałem ekonomię bardzo dawno temu i niewiele pamiętam, ale ugryzł bym to tak:

1. To jest tak. Jeśli MPC = 0.65, to mnożnik wychodzi około 2.86 (mnożnik = 1/(1-MPC) = 1/(1-0.65)). Mnożnik podatkowy = -(Mnożnik konsumpcyjny -1 ) = - 1.86. Jeśli VAT wynosił 50mld i wzrósł o 1%, to wzrósł o 500mlnPLN. Relacja PKB to mnożnik podatkowy * zmiana podatkowa = 500mln * -1.86 = -930 mln, czyli PKB spada o ok 930 mln PLN.

Przy czym oczywiście to wszystko gówno prawda, bo Keynes sobie w tej matematyce takie rzeczy pozakładał, jak Rostowski, czyli że wzrost stawki VAT na pewno przełoży się na wzrost do budżetu, a pieniądze zaoszczędzone to pieniądze niewydane, czyli strata dla gospodarki.

2. Zakładając, że realny PKB się nie zmienił, czyli w cenach z 2012 nadal wynosi 500mld PLN, a CPI wynosi 120, to znaczy o tyle, że nominalny PKB w 2013 wynosi 500mld * (120/100) = 600mld PLN

Tak bym to widział, mogę się mylić, nie tykałem tego od pięciu czy sześciu lat:)
 
Do góry Bottom