Oumuamua

kawador

Merchant of Death
Członek Załogi
13 238
19 879


Naukowcy z Harvarda opublikowali właśnie pracę, w której spekulują, że ciało niebieskie o roboczej nazwie Oumuamu (pierwszy zarejestrowany przez ziemskie przyrządy pomiarowe obiekt spoza naszego Układu Słonecznego) może być sondą wysłaną w przestrzeń międzygwiazdową przez obcą cywilizację z misją poszukiwania śladów życia albo żaglem słonecznym, dryfującym w kosmosie, odłamanym od większej konstrukcji. Cytaty bezpośrednio z artykułu:

Considering an artificial origin, one possibility is that Oumuamua is a lightsail, floating in interstellar space as a debris from an advanced technological equipment. (...) Alternatively, a more exotic scenario is that Oumuamua may be a fully operational probe sent intentionally to Earth vicinity by an alien civilization.

Papier: https://arxiv.org/pdf/1810.11490.pdf
Artykuł: https://www.standard.co.uk/news/world/mystery-interstellar-asteroid-oumuamua-could-be-gigantic-alien-solar-sail-sent-to-look-for-signs-of-a3979891.html
 

ernestbugaj

kresiarz umysłów
818
2 475
Więcej info z Wikipedii:
Jest to pierwszy stwierdzony przykład naturalnego obiektu odbywającego lot międzygwiezdny, który wydawał się nadlatywać z okolic gwiazdy Wega.
A poniżej opis filmu "Kontakt" z Jodie Foster:
Ellie Arroway przez całe swoje życie szukała odpowiedzi na temat pozaziemskiej cywilizacji. Pewnego ranka odbiera sygnał radiowy z odległej gwiazdy Vega.
Przypadek? :)
 

Slavic

Wolnorynkowiec
311
681
Cóż jeśli to będą jakieś seksowne przedstawicielki obcej cywilizacji to możemy się dogadać. Wymienimy się oni nam dadzą technologie a my weźmiemy ich dziewoje (liby są wykluczone z tego, z racji ruchania psów) ;)
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 409
19 478
Nie wiem, Thunderchild lepiej pasuje mi do upadku Imperium Brytyjskiego w rytmie disco.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 187
20 803
Straszenie ludzi brakiem ropy (Peak oil) nie działa, straszenie ludzi piekłem na Ziemi czyli, globalnym ociepem też nie działa, w Boga już nie wierzą, wiec potrzebne są inne strachy.
Próbują więc asteroidy, kosmitów itd. Oczywiście by strachy miały sens, muszą wymagać podatków, bo trzeba wysłać dupną rakietę, by rozpierdolić kometę.
 
OP
kawador

kawador

Merchant of Death
Członek Załogi
13 238
19 879
Oczywiście by strachy miały sens, muszą wymagać podatków, bo trzeba wysłać dupną rakietę, by rozpierdolić kometę.
Krzysiu, niestety - Oumuamua jest już nieosiągalna dla naszych pojazdów kosmicznych i rakiet. Cytat z artykułu:

Since it is too late to image Oumuamua with existing telescopes or chase it with chemical rockets, its likely origin and mechanical properties could only be deciphered by searching for other objects of its type in the future.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 187
20 803
Krzysiu, niestety - Oumuamua jest już nieosiągalna dla naszych pojazdów kosmicznych i rakiet.
No to ją podsmażyć laserem, albo ostrzelać kulkami wolframowymi.

A rzeczywistość okaże się inna. Albo to poleci sobie dalej, albo pole magnetyczne Ziemi rozerwie to na małe kąski.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 541
10 682
@kr2y510 to teraz wszystko co zainteresuje naukowców stanowi spisek wymierzony w lud pracujący miast i wsi? Co do tego, że straszenie globciem też już nie działa to pozwolę sobie się nie zgodzić i odpowiedzieć w stylu, który mi się bardzo ostatnio podoba, a mianowicie "citation needed". Swego czasu mieliśmy tutaj nawet temat "Coraz więcej libertarian/liberałów uznaje Globalne Ocieplenie za fakt", który połączyłem z innymi.

OT, ta skała jest bardzo ciekawa, ale ciężko się odnieść do spekulacji na ten temat. Dla przypomnienia, spekulacja to nawet mniej niż hipoteza. Ja np. spekuluję, że to mogą być sanie św. Mikołaja, który po pijaku nie trafił w Gwiazdkę i już odlatuje. Charakterystyka tego obiektu moim zdaniem wskazuje, że nie jest to sztuczny słoneczny żagiel bądź też jego fragment - po co budować coś tak grubego jeżeli słoneczny żagiel może działać i robi to tym efektywniej im jego grubość mniejsza i już teraz produkujemy żagle grubości kilku mikronów, a w kolejce są kolejne materiały, np. grafen o grubości 1 atomu. Treść artykułu sama w sobie jest dla mnie nie do końca zrozumiała jeśli chodzi o fragment: "lightsail, floating in interstellar space as a debris from an advanced technological equipment". Ciężko mi wyobrazić sobie, że coś się odrywa od czegoś większego i dziwnym trafem nabywa charakterystykę międzygwiezdnego pojazdu. Być może zamiast te Voyagery konstruować powinno się wynieść na orbitę zawartość jakiegoś wysypiska śmieci dla osiągnięcia lepszych rezultatów. Wielka szkoda, że nie udało się zauważyć tego wcześniej, bo może była to ciekawa okazja by się pod to podczepić i obiekt ten wykorzystać jako bolid do transportu stacjonarnego urządzenia.
 
OP
kawador

kawador

Merchant of Death
Członek Załogi
13 238
19 879
Fajne podsumowanie - koleś nie wierzy, że to jest dzieło technologiczne obcej cywilizacji:

 
Do góry Bottom