Muzyka z gier i filmów

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 560
My name is Bond, Pajeet Bond.


View: https://www.youtube.com/watch?v=ElFRXFKgGZo


Monty Norman, kompozytor rozpoznawalnego na całym świecie tematu muzycznego do filmów o Jamesie Bondzie, zmarł w wieku 94 lat. W oświadczeniu na jego stronie internetowej napisano: "ze smutkiem dzielimy się wiadomością, że Monty Norman zmarł 11 lipca 2022 r. po krótkiej chorobie".
Wczoraj, 06:56
Najsłynniejsze dzieło Normana powstało jako część partytury do pierwszego filmu o Bondzie, "Dr No", który miał swoją premierę w 1962 r., a w roli głównej wystąpił Sean Connery. Norman przyznał, że oparł słynną frazę na utworze, który stworzył wcześniej, czyli na "Good Sign, Bad Sign".
Norman wielokrotnie później wchodził na drogę sądową, by bronić swoich praw do utworu. Mylnie przypisywano go bowiem Johnowi Barry'emu, który stworzył jazzową aranżację do filmu. Norman wygrał m.in. proces o zniesławienie wytoczony "Sunday Times" w 2001 r.

Norman, urodzony jako Monty Noserovitch w 1928 r., dorastał jako syn żydowskich imigrantów na londyńskim East Endzie i zaczynał w świecie muzyki jako wokalista kilku popularnych big-bandów w latach 50. i 60. Pod koniec lat 50. zajął się pisaniem piosenek do musicali. Pracował także nad musicalem "Belle" w 1961 r., opowiadającym o słynnych morderstwach Crippena (dr Crippen był angielskim lekarzem straconym za zabójstwo), co sprawiło, że zwrócili na niego uwagę producenci filmów o agencie Jamesie Bondzie i poprosili go o stworzenie muzyki do filmu "Dr No".
Norman był pierwszym mężem aktorki Diany Coupland, najbardziej znanej z sitcomu "Bless This House", nadawanego w latach 70. Coupland zmarła w 2006 r.
Źródło: theguardian.com
(jbr)
 
Do góry Bottom