Muzyka z gier i filmów

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 514
G E T . . . . P S Y C H E D !
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 514
Fantasy jako gatunek z założenia czerpiący z przeszłości musi w jakimś stopniu ciążyć ku konserwatyzmowi.


Akcja utworów rozgrywa się zazwyczaj w świecie odrębnym od świata realnego (w świecie fantastycznym lub w odległej, mitologicznej przeszłości), najczęściej, choć nie zawsze, wykreowanym na wzór feudalnego średniowiecza i wykorzystującym legendy, podania bohaterskie i mity[11].

[...]

Do świata przedstawionego należy przeważnie rozległy zestaw rekwizytów swobodnie zaczerpniętych ze średniowiecza i starożytności, rzadziej z okresu renesansu lub epoki wczesnego przemysłu.

[...]

Te „współczesne baśnie” są gatunkiem nastawionym, zaprogramowanym na dylematy moralne oraz na kontestację różnych przejawów i zjawisk realnej współczesności. Ich często występującą cechą jest swoiste proekologiczne nastawienie[15] i dowartościowywanie myślenia irracjonalnego, instynktownego oraz świata uczuć i religijności przeciwnego zaawansowanej technologii i stechnicyzowaniu życia.

No to komu najbliżej ma być do eksperta kumającego ten gatunek, jeśli nie konsewatyście? Dlatego zresztą jest on traktowany po macoszemu przez mainstream, który jest lewicowy i raczej nie przepada za pokazywaniem świetności i pozytywnych stron dawnego ciemnogrodu.

No i mamy estetyczny powrót do korzeni.

 
Do góry Bottom