D
Deleted member 427
Guest
Socjaldemokraci skupieni wokół brukselskiego politbiura chcą ująć działalność lobbystyczną w karby prawa, dając obywatelom możliwość oficjalnego wpływania na stanowienie przepisów. Oczywiście pod "obywateli" należy podstawić Rycha, Zenka, Mira i Zdzicha.
http://www.wnp.pl/artykuly/lobbing-piat ... 0_0_0.html
A tu już w ogóle cuda na kiju - "Lobbing w UE - kulisy uchwalenia pakietu REACH":
http://www.psz.pl/Damian-Strachota-Lobb ... ietu-REACH
W oficjalnym rejestrze widnieją blisko cztery tysiące nazwisk, jedna trzecia z akredytacjami tymczasowymi. Ci, którym uda się przejść skrupulatny system rejestracji, otrzymują identyfikator − brązowy kawałek plastiku z danymi i zdjęciem - by mogli się odróżniać od posłów i personelu PE. Nieoficjalne informacje mówią zaś, że w Brukseli działa około 15 tysięcy lobbystów.
(...)
Lobbysta to profesja, w której trzeba być człowiekiem renesansu, umieć zreferować w przystępny sposób meandry regulacji instrumentów finansowych dotyczących ryzyka kredytowego czy zasady handlu emisjami CO2, ale też na koktajlu, konferencji czy panelu, jakich w Brukseli odbywają się setki, nawiązać interesującą rozmowę z nowo poznanym urzędnikiem Komisji, asystentem czy europosłem - twierdzi Piotr Bonisławski, associate director w firmie Kreab & Gavin Anderson.
(...)
Lobbystę można również porównać do dyplomaty. Tak jak dyplomata reprezentuje kraj, lobbysta działa w imieniu klienta, reprezentuje koncerny czy stowarzyszenia, a w wyjątkowych okazjach nawet rządy państw, głównie spoza UE
(...)
Firmy zazwyczaj zgłaszają się do lobbystów w zaawansowanym momencie legislacji, zaniepokojone doniesieniami medialnymi, z których wynika, że ich interesy są zagrożone. Obowiązuje jednak zasada: im wcześniej, tym lepiej.
http://www.wnp.pl/artykuly/lobbing-piat ... 0_0_0.html
A tu już w ogóle cuda na kiju - "Lobbing w UE - kulisy uchwalenia pakietu REACH":
Jedną z największych i najbardziej kompleksowych regulacji prawnych dotyczących kwestii jednego sektora, wykreowanych i przyjętych przez instytucje Unii Europejskiej w ramach procedury współdecydowania jest pakiet (rozporządzenie i dyrektywa) w sprawie rejestracji, oceny i zatwierdzania produktów chemicznych (REACH). Spektrum dziedzin społecznych i ekonomicznych, do których odnoszą się przepisy jest szerokie np. ochrona środowiska, konkurencyjność przemysłu, warunki pracy, ochrona pracowników i zdrowia. Podczas procesu legislacji oraz bezpośrednio przed jego rozpoczęciem wiele grup interesów próbowało wpłynąć na proponowane rozwiązania. Obroty przemysłu chemicznego na terenie Unii Europejskiej wynoszą 440 mld euro rocznie. Zatrudnienie w tej branży wynosi 1,7 mln pracowników, zaś dalsze 3 mln ludzi jest zatrudnionych w sektorach kooperujących. Europejski przemysł chemiczny to największy producent na świecie, na którego strukturę składają się ogromne koncerny oraz 27 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.
http://www.psz.pl/Damian-Strachota-Lobb ... ietu-REACH