Kolonializm i imperializm

Czy kolonializm "ku***" jest?


  • Total voters
    5

Denis

Well-Known Member
3 825
8 491
Ten temat to:
- ocena polityki kolonialnej poszczególnych państw i samego zjawiska kolonializmu
- porównanie poszczególnych imperiów pod kątem zamordyzmów i wolności
- inne wątki mające swój początek w dyskusji na temat kolonializmu

Zapraszam do dyskusji. Założeniem tematu wyczerpałem resztki staminy i ktoś musi zacząć za mnie. Teraz wasza tura.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 694
4 667
Do czasów kolonialnych (druga połowa XVIII wieku) w Europie panowała totalna ciemnota na temat wschodu - potem rozwija sie orientalistyka i filologia co jest istotne w zrozumieniu mentalności. To samo z ochroną zabytków, studiami nad antropologią czy archeologią. Można by chyba powiedzieć, że nie byłoby dziś boomu na buddyzm, jogę i inne bajery gdyby nie kolonializm.
Nie mówię że to jest usprawiedliwienie, mówię tylko że na przykład w obszarze poznania tamtych kultur kolonializm dał w ostatecznym rozrachunku sporo dobrego.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 636
"Brakuje opłat za ostatnich 247 lat". Burmistrz Genui chce napisać do Elżbiety II
Świat Wczoraj, 4 lipca (22:45)
Burmistrz Genui na północy Włoch Marco Bucci, który poszukuje pieniędzy potrzebnych miastu, rozważa zwrócenie się do królowej brytyjskiej Elżbiety II o uregulowanie zaległych opłat za wypożyczenie genueńskiej flagi z krzyżem świętego Jerzego - podały media.

"Wasza Królewska Mość, z przykrością informuję, że z moich ksiąg rachunkowych wynika, że brakuje opłat za ostatnich 247 lat" - list takiej treści burmistrz chciałby wysłać do Buckingham Palace. Jak zauważa agencja Ansa, Bucci nie kryje przy tym ironii.

Faktem jednak jest - zauważa się w komentarzach - że lokalne władze, poszukując środków na niezbędne wydatki, znalazły ich potencjalne źródło w historii miasta i jego związków z Anglią.

Burmistrz przypomniał, że sława genueńskiej floty, dominującej na wodach Morza Śródziemnego i Morza Czarnego w czasach wojen krzyżowych, skłoniła angielskich marynarzy do uciekania się pod jej obronę.

W końcu oficjalnie poprosili oni władze Republiki Genui o zgodę na używanie jej flagi z czerwonym krzyżem świętego Jerzego na białym tle. Jak wyjaśniono, działała ona niczym "automatyczna obrona": kiedy widziały ją okręty nieprzyjaciela, unikały starcia.

Z czasem stała się też częścią flagi brytyjskiej.

Cenę ustaloną za użyczenie flagi monarchia płaciła regularnie raz w roku przez całe stulecia. Z ksiąg przechowywanych na ratuszu w Genui wynika jednak, że wpłaty te ustały 247 lat temu i to na to powołuje się Marco Bucci.

Na konferencji prasowej z okazji pierwszej rocznicy objęcia urzędu podkreślił, że jego miasto boryka się obecnie z finansowymi trudnościami i pieniądze te bardzo by się przydały. Dlatego, jak przyznał, byłby bardzo wdzięczny, gdyby królowa uregulowała zaległości. Ich wysokości nie podał.
Bawisz się w kolonializm a później domagają się od ciebie pieniędzy, w dodatku ironicznie...
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 636
Systematyczne znieważanie i opluwanie ludzi, których niegdyś honorowaliśmy, dopiero się rozpoczęło. Jest ono elementem rozprzestrzeniającej się rewolucji w sferze myśli i poglądów na temat korzeni i dziejów Ameryki.
Na rozkaz gen. George’a Washingtona podpisana w Filadelfii Deklaracja Niepodległości została odczytana całej jego armii. Wysłuchawszy jej, żołnierze pomaszerowali do Bowling Green, gdzie odłupali głowę i obalili pomnik Jerzego III, a jego resztki postanowili przetopić na kule do muszkietów. Był to akt rewolucyjny, symboliczne zajęcie stanowiska. Lojalne niegdyś podmioty amerykańskie wypowiedziały posłuszeństwo królowi. Podjęły ostateczną walkę z jego rządami w Ameryce.
Podczas ostatnich protestów i zamieszek podobne akty wiążą się z rebelią społeczną odrzucającą dziedzictwo. W Richmond w stanie Virginia obalono i wrzucono do jeziora pomnik Krzysztofa Kolumba, którego całe pokolenia amerykańskich dzieci uznawały za godnego podziwu odkrywcę Nowego Świata. W Bostonie pomnik Kolumba pozbawiono głowy. W sześciu stanach obalono pomniki generałów Konfederacji. Gubernator Ralph Northam zapowiada usunięcie ogromnych statui Roberta Lee i Stonewalla Jacksona z Alei Pomników, na której stoją od stulecia. W Filadelfii zbezczeszczono i wywieziono gdzieś pomnik słynnego amerykańskiego policjanta włoskiego pochodzenia, komisarza i mera miasta Franka Rizzo.
Emerytowany generał David Petraeus zaapelował do wszystkich jednostek wojskowych noszących imiona konfederatów (Fort Benning, Fort Bragg, Fort Hood) o zmianę patronów. Petraeus twierdzi, że Robert Lee, wszechobecny na West Point, „dopuścił się zdrady”. Nancy Pelosi domaga się usunięcia z Kapitolu figur przedstawiających prezydenta Konfederacji Jeffersona Davisa, wiceprezydenta Alexandra Stephensa oraz senatora i wiceprezydenta Johna Calhouna.
Wojna z pomnikami dotarła też do Europy. Ogromny pomnik króla Leopolda II, który wzbogacił się na brutalnej eksploatacji Konga, został usunięty z centrum Brukseli. W angielskim Bristolu wyrzucono do portowego kanału pomnik Edwarda Colstona, patrona miasta i filantropa, który jednocześnie był handlarzem niewolników. W Oxfordzie studenci domagają się usunięcia popiersia Cecila Rhodesa, arcyimperialisty, założyciela Rodezji, który pozostawił w spadku stypendium swojego imienia dla studentów brytyjskich i amerykańskich.
Krótko mówiąc, wszyscy ci, którzy odkrywali, badali i kolonizowali Nowy Świat, założyciele i pierwsi przywódcy Stanów Zjednoczonych, poddawani są lustracji pod kątem łamania przez nich współczesnych dogmatów egalitarnych i demokratycznych. Lista zlustrowanych brzmi imponująco. Kto się na niej znalazł? Blisko połowa spośród tych, którzy złożyli swoje podpisy pod Konstytucją i Deklaracją Niepodległości, posiadała niewolników. Podobnie sprawa wygląda z pięcioma spośród naszych siedmiu pierwszych prezydentów i dwoma spośród czterech postaci, których oblicza wykute są na górze Rushmore.
George Washington zwyciężył w wojnie o niepodległość. Thomas Jefferson powiększył dwukrotnie terytorium, nabywając Luizjanę. Andrew Jackson uratował kraj przed klęską, zwyciężając w bitwie o Nowy Orlean i zdobył Florydę. James Polk poszedł na wojnę z Meksykiem i uzyskał dla nas obecny amerykański Południowy Zachód i Kalifornię. Każdy z tych prezydentów – założycieli był właścicielem niewolników.
Podczas londyńskich demonstracji wspierających akcję „Black Lives Matter” na pomniku Winstona Churchilla, uznanego przez historyków za „największą postać XX wieku” za poprowadzenie Wielkiej Brytanii do zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami, na placu przed parlamentem pojawił się napis „rasista”. Tłum chciał obalić pomnik Churchilla.
Czy Churchill był rasistą? Oczywiście, był arcyimperialistą, do końca życia broniącym Imperium Brytyjskiego, wierzącym w wyższość rasy anglosaskiej i jej prawo do zarządzania narodami, które poeta Rudyard Kipling określał mianem „pomniejszych ludów bez własnych praw”. Churchill pogardzał ludźmi o innym kolorze skóry rządzonymi przez Brytyjczyków od Morza Karaibskiego po Afrykę, od Bliskiego Wschodu i Azji Centralną po Azję Południową i Daleki Wschód, w sposób, który zakończyłby karierę każdego z dzisiejszych polityków amerykańskich i brytyjskich. Historyk Andrew Roberts pisze, że był on „białym suprematystą, który rozumował w kategoriach rasowych w skali niespotykanej nawet w jego własnych czasach. O pozostałych rasach wyrażał się z pozycji anglosaskiego tryumfalizmu”.
Wielu Amerykanów, szczególnie tych młodszych, postrzega historię odkryć i kolonizacji Nowego Świata oraz powstanie imperiów Zachodu nie z dumą, lecz ze wstydem i poczuciem winy. Chcieliby dokonać ekspiacji przez odebranie postaciom z tego okresu wszelkich honorów; pomników czy nazw miast, miasteczek, parków i ulic. Ich liczebność i wojowniczość stale rośnie. Lewica ma w swoim ukąszeniu jad, pociąga za sobą spanikowane elity. Jestem pewien, że doprowadzi to do powstania trwałych podziałów w kraju.
Patrick J. Buchanan
12.06.2020
Tłum. MP
za: buchanan.org i myslpolska.org
 
Do góry Bottom