Keynesizm jest wspaniały, liberalizm zły.

M

MichalD

Guest
Zdaniem autora, gospodarki Argentyny , Brazylii i Ekwadoru ruszyły do przodu po wprowadzeniu idei keynesizmu, zamiast "liberalizmu" narzucanego przez MFW. :)


http://jar.nowyekran.pl/post/76399,...wa-keynes-christina-kirchner-i-julian-assange



Przez 10 lat Argentyna walczyła z usiłowaniami MFW narzucenia temu państwu restrykcyjnych środków oszczędności gospodarczych. Wybrano inną ścieżkę, zgodną z doktryną Keynesa i opartą na finansowaniu infrastruktury, rozwijania badań, innowacji, zamiast cięcia wydatków. Kraj podniósł się z upadku i spłacił ostatnią ratę pożyczki MFW z 16-miesięcznym wyprzedzeniem. To jeszcze raz dowodzi, że pomysły MFW i Banku Światowego są szkodliwe i błędnie ukierunkowane. TINA (“There is no alternative” – nie ma wyboru) jest kłamstwem forsowanym wśród większości krajów świata przez elitę oligarchów.

Z drugiej strony, mamy bardzo ciekawe informacje:

3 sierpnia w Nowym Jorku, Ekwador stał się pierwszym krajem w obu Amerykach i jedynym krajem na świecie od 1948 r., jaki zastosował koncepcję „niemoralnego długu” albo inaczej mówiąc politycznej czy technicznej odmowy zapłaty długów zagranicznych, ponieważ zostały one zaciągnięte przez poprzednie rządy w drodze korupcji, ze złamaniem prawa konstytucyjnego i innych prawem określonych wymagań.

12 grudnia 2008 r., Rafael Correa, nowy prezydent Ekwadoru (którego produkt narodowy brutto wynosi ok. 50 mld $ albo inaczej mówiąc jest 50 razy mniejszy niż Włoch) ogłosił w telewizji, że podjął decyzję unieważniającą narodowe długi uważając je za nielegalne, gdyż ich zaciągnięcie łamało konstytucję, aby uciskać naród. Obecnie Ekwador ma nową zasadę konstytucyjną, która mówi, że legitymowane przez prawo jest to, co służy społeczeństwu.

Dobre rozwiązanie w libertariańskiej wizji zmiany ustroju.
 
OP
OP
M

MichalD

Guest
Nie dobre a głupie. Dobry jest jedynie całkowity zakaz zaciągania długów przez państwo.
Dobrze, ale przecież takie postępowanie to kwintesencja libertarianizmu - kolektywne zaciąganie długów bez zgody wszystkich, jest nieważne.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 734
Chodzi tu o zasadę. Ta zasada:
Ekwador ma nową zasadę konstytucyjną, która mówi, że legitymowane przez prawo jest to, co służy społeczeństwu.
nie jest zasadą libertariańską, a pseudo-demokratycznym bełkotem, którą rozstrzyga mniej lub bardziej zawisły sąd, według głupszego lub mniej głupiego prawa oraz własnych gustów.
Z tej zasady nie wynika jednoznacznie zakaz zaciągania długów. Przecież sąd może uznać (przy kilku głosach za, kilku przeciw i jednym wstrzymującym), że długi właśnie służą społeczeństwu.
 

simek

Well-Known Member
1 367
2 122
Ciekawe jak duży dług miał ten Ekwador i co zrobili jego wierzyciele, zaklęli siarczyście pod nosem?

Co do zasady konstytucyjnej, to jest do dupy, bo przecież każdy dług się zaciąga po coś, a wszystkie wydatki rządu służą społeczeństwu, zwłaszcza jeśli zapytać o to sędziów, a nie społeczeństwo.
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 526
Nie dobre a głupie. Dobry jest jedynie całkowity zakaz zaciągania długów przez państwo.

Ale takiemu państwu, które co zmianę rządu odmawia spłacania poprzednich długów, nikt, absolutnie nikt nie pożyczy. Wychodzi na to samo. A nawet lepiej - bo przy zakazie konstytucyjnym rządowi cwaniacy wymyślaliby jakieś sztuczki prawne, żeby go obejść. A tak ... :)
 

Przemek13040

New Member
2
0
Jak ukazuje książka pt. tyt., Globalizacja” autorstwa Joseph E. Stiglitz, MFW, który przed reformą miał wspierać Państwa w rozwoju gospodarczym m.in. w Ameryce Południowej pod warunkiem zredukowania deficytu budżetowego tak naprawdę udzielając pożyczek uzależniał te państwa od siebie na lata nie powodując poprawy standardu życia tych Państw. o_Oo_Oo_O
Jakie MFW popełnił błędy napisane jest pod linkiem http://przeczytajbowarto.blogspot.com/2013/01/globalizacja-autorstwa-joseph-e-stiglitz.html
o_Oo_Oo_O
 
Ostatnia edycja:

Przemek13040

New Member
2
0
Zapraszam do obrony postaw liberalnej:confused::confused::confused::confused:
,,Odkrywając Wolność przeciw zniewoleniu umysłów" praca zbiorcza pod. red. Prof. Leszka Balcerowicza:p:p:p:p:p
Dlaczego warto przeczytać tę pracę? Ponieważ to seminarium o wolności, która rozpatrywana jest pod wszystkimi kontami. Stanowi wielowymiarową analizę natury ludzkiej, która jak rośliny i zwierzęta są niczym nieograniczone tak samo jak człowiek skoro jest częścią natury. o_Oo_Oo_Oo_O
Korzystając z dyscyplin naukowych np. od biologi, budowy i rozwoju mózgu przez nauki humanistyczne tj. historię, psychologię behawioralną, (patrz na blogu hasło behawioralizm) socjologię, prawo, etykę, filozofię, moralność definiuje wolność. Czy wolność wiąże się z odpowiedzialnością?Więcej pod linkiem http://przeczytajbowarto.blogspot.com/2013/12/odkrywajac-wolnosc-przeciw-zniewoleniu.html
 
Ostatnia edycja:
A

Antoni Wiech

Guest
Przydałby się jakiś całościowy diss tego gościa, mam już tytuł "Mity Balceroniki" :D Może się tym zajmę? Trzeba by znaleźć wszystkie źródła jego posunięć.

Tutaj wrzucałem ładne zjechanie jego akcji:
https://libertarianizm.net/threads/zapodaj-cos-ciekawego.3914/page-25#post-83076

Napisałem do autora o źródła. Niestety nie odpisał. Niektóre pewnie się da sprawdzić, jak np. kto wprowadzał ustawy, ale warto by to mieć tak dokładnie potwierdzone żeby typowi urwało ryja.
 
Do góry Bottom