D
Deleted member 427
Guest
Na blogach zwolenników interwencjonizmu państwa w gospodarkę można często natrafić na taką oto narrację historyczną: dopóki obowiązywał system Bretton-Woods, wszystko było ok, ale potem przyszli źli ludzie i dolcze wita się skończyła. Jest to oczywiście aluzja to tzw. złotego okresu kapitalizmu i zarazem sugestia, że gdyby nie pewne "zewnętrzne czynniki" (np. zła wola polityczna, złe ideologie etc), to keynesizm nadal by dominował w świecie i uniknęlibyśmy poważnych kłopotów. Tymczasem to właśnie anglo-keynesizm był tą "złą ideologią" i jak każda "zła ideologia" w końcu musiał zbankrutować.
Komu był potrzebny system Bretton-Woods i dlaczego z niego zrezygnowano? Bardzo podoba mi się wyjaśnienie zaproponowane przez Rolanda Baadera:
Komu był potrzebny system Bretton-Woods i dlaczego z niego zrezygnowano? Bardzo podoba mi się wyjaśnienie zaproponowane przez Rolanda Baadera:
Dolar jako godny zaufania międzynarodowy środek płatniczy dodatkowo mający pokrycie w złocie był bardzo potrzebny dla rozwijającego się po wojnie handlu światowego. Jednakże USA zaczęły wykorzystywać swoją przewagę. W systemie Bretton Wood Stany Zjednoczone były jedynym krajem świata, który własną walutą mógł płacić na całym świecie i pokrywać deficyty w bilansie płatniczym wobec zagranicy przy użyciu swoich pras drukarskich (z kolei w oparciu o dolara rządy innych krajów budowały własną inflację). Te deficyty pojawiły się szybko i rosły z roku na rok. Stosownie do tego rosła ilość dolarów krążących po całym świecie. W okresie prezydentury Johnsona i Nixona nałożyły się na siebie dwa procesy – wielce kosztowna budowa tzw. Wielkiego Społeczeństwa i wojna wietnamska (której koszty zwiększały i tak już wysokie koszty zimnowojennych zbrojeń). Na to wszystko nałożyło się jeszcze podniesienie cen ropy naftowej przez kraje OPEC.
W tym okresie świat został zalany dolarami (tzw. fiat money). USA kupowały za nie na całym świecie dobra i usługi potrzebne dla prowadzenia wojny. Sprzedający otrzymywali dolary, które wkrótce miały znacznie spaść na wartości. Było do przewidzenia, że prędzej czy później USA zniosą swoje zobowiązanie wobec zagranicznych banków do wymiany dolarów na złoto po określonym kursie.
Złoto wypływało z USA przez dwie dekady od początku lat 50. W tym czasie amerykańskie rezerwy złota spadły z ponad 20 miliardów dolarów do 9 miliardów. Deficyty płatnicze USA i rosnąca ilość dolarów w obiegu stale rosły równolegle do eskalacji wojny w Wietnamie. Cały świat zaczął współfinansować wojnę wietnamską (i budowę Wielkiego Społeczeństwa). Ustalone w 1944 roku relacje pomiędzy dolarem i innymi walutami przestały odpowiadać nowej sytuacji. W końcu lat 60. w Europie było 80 mld niechcianych dolarów (eurodolary), których kraje europejskie chciały się pozbyć wymieniając je w USA na złoto. Szczególnie gorącym zwolennikiem takiego posunięcia był gen. de Gaulle. USA wywarły olbrzymią presję polityczną na rządy europejskie, aby nie wymieniały dolarów na złoto. System Bretton-Woods zaczyna rozpadać się gwałtownie od 1968 roku. W 1971 roku, kiedy stał się nie do utrzymania, Waszyngton zniósł wymienialność dolara na złoto ("oddłużając" Stany Zjednoczone) i uwolnione zostały kursy wymiany walut. 15 sierpnia 1971 roku prezydent Nixon zlikwidował te resztki parytetu złota, które obowiązywały wcześniej, i na oścież otwarte zostały śluzy dla tworzenia z niczego kredytu i pieniądza, dla gospodarki deficytów i spekulacji.