Areszt za hostowanie serwera indymediów

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
854
Przedwczoraj, w poniedziałek 9 lutego policja hrabstwa Kent aresztowała w Sheffield mężczyznę na podstawie ustawy dotyczącej poważnych przestępstw(Serious Crime Act 2007), w związku z niedawnym przejęciem serwera brytyjskich Indymediów. Przeszukano również dom aresztowanego i zabrano z niego wszystkie komputery i dokumenty. Osoba ta nie miała ani technicznego, ani administracyjnego, ani też redakcyjnego dostępu do strony Indymedia UK. Jedyny jej związek z projektem Indymediów UK to obsługa techniczna ich serwera.

Aresztowania dokonano na podstawie par. 44-46 wspomnianej ustawy, która weszła w życie 1 października 2008 r., a jej celem jest zwalczanie zorganizowanej przestępczości międzynarodowej, w tym handlu narkotykami, prostucji, prania pieniędzy i napadów z bronią w ręku. Paragrafy 44-46 dotyczą "celowego zachęcania do popełniania przestępstw lub pomocy w ich dokonaniu". Po ośmu godzinach mężczyznę zwolniono, bez postawienia mu zarzutów.

Policja hrabstwa Kent utrzymuje, ze poszukuje numerów IP autora dwóch anonimowych komentarzy zamieszczonych na stronie IMC UK pod raportem dotyczącym zakończonej niedawno sprawy sądowej przeciw aktywistom SHAC. W komentarzach tych znalazły się dane osobowe sędziego rozstrzygajacego w tym procesie. Wiadomo jednak, ze owe numery IP nie zostały zarejestrowane w systemie, gdyz Indymedia nie przechowują adresów IP użytkowników. Przekonała się o tym już brytyjska policja transportowa w 2005 r., po przejęciu serserów IMC Bristol.

Biorac pod uwagę, że Indymedia otwarcie informują o swojej polityce nierejestrowania IP, aresztowanie przez policję osoby, która jedynie podpisała umowę na hostowanie serwera IMC, i wobec której nei ma formalnych zarzutów, można uznać za ewidentną próbę zastraszenia.

W związku ze zblizającą się datą wdrożenia Europejskiej Dyrektywy o Retencji Danych w marcu 2009 r., brytyjskie władze usiłują zamienić każdego dostawcę usług internetowych w agenta aparatu państwowego przymusu. Legislacja ta da podstawy prawne do śledzenia, zastraszania, nękania i aresztowania ludzi, którzy wykonują wartościową i potrzebną pracę na rzecz zmian społecznych: aktywistów społecznych, niezależnych dziennikarzy, osób walczących o ekonomiczną i społeczną sprawiedliwość i sprzeciwiajacych się brutalnosci policji i nadużyciom władzy.

Obecna kampania zastraszania alternatywnej, otwartej platformy medialnej jaką są Indymedia będzie miałą poważne implikacje dla każdego, kto w Wielkiej Brytanii udpostępnia serwery, na których znajdują się strony umożliwiajace użytkownikom dodawanie własnych treści: blogi, strony społecznosciowe, wiki. Jest to ewidentna próba zamknięcia portali respektujących prywatność swoich autorów.

Źródło:
http://indymedia.org.uk/en/2009/02/421839.html

Więcej informacji:
http://www.theregister.co.uk/2009/02/10/indymedia/ (angielski)
http://de.indymedia.org/2009/02/241636.shtml (niemiecki)
 

DysKordian

New Member
252
3
Nihil novi sub sole, niestety :dodgy:

W Grecji noszą się ponoć z zamiarem, żeby w ogóle zlikwidować tamtejszego Indyka. Powód, oczywiście nieoficjalny: było to główne internetowe medium, czytane przez Greków w czasie trwających tam zamieszek.
 
Do góry Bottom