A moze Gruzja ? - wątek kaukaski

Avx

Active Member
831
186
RE: A moze Gruzja ?

To o Abchazji czytałem 2 lata temu, odgrzewany kotlet :) Ciekawi mnie, co realnie zrobili w tym kierunku od 2008.
 

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
RE: A moze Gruzja ?

Azja wygląda dziś bardzo ciekawie. Poza ukłonami w stronę leseferyzmu w Gruzji i Abchazji (nie wiem czy coś tam było poza deklaracjami Bagapsza sprzed 2 lat) jest jeszcze militarna decentralizacja w Afganistanie (i prawdopodobne wywalenie Amerykanów w niedługim czasie) oraz anarchizacja, postulat uzbrojenia obywateli i zręby prywatnej milicji Feliksa Kułowa w Kirgizji.
 
C

Cngelx

Guest
RE: A moze Gruzja ?

Štefan Füle - Komunistyczna Partia Czechosłowacji, on musi się znać na wolnym rynku!
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
RE: A moze Gruzja ?

Generalnie na Kaukazie idee wolnościowe są popularne wśród polityków od czasu upadku sowietów. Już za czasów Zwiada Gamsachurdii i Dżohara Dudajewa mówiono o utworzeniu raju podatkowo-bankowego na całym Kaukazie.
Niestety sytuacja polityczna jest tam niezbyt stabilna a Rosja jest zainteresowana, by tam nic sensownego się nie działo :(
 

Avx

Active Member
831
186
RE: A moze Gruzja ?

Rosja długofalowo nie będzie problemem, ona powoli zdycha. Jak tak dalej pójdzie, to się rozpadnie mniej-więcej w latach '20 (czy bliżej 2020 czy '30 to zależy raczej od cen surowców). Swoje zdanie opieram na statystykach gospodarczych (mało wolnego rynku, monopole elity, wydobycie surowców podstawą kraju, zatrważająca degradacja środowiska) i społecznych (spadająca liczba ludności, Chińska kolonizacja za Uralem; wreszcie astronomiczna przestępczość i korupcja - co z libertariańskiego punktu widzenia może mieć kilka plusów, ale z państwowego punktu widzenia powoli kraj rozsadza).
 
C

Cngelx

Guest
RE: A moze Gruzja ?

Jednak w skali Europy Rosja będzie największą potęgą gospodarczą.
Rosja ma wielkie zasoby: nie tylko gaz czy ropa, ale chociażby - drewno.
Obszary Rosji takie jak Komi czy Jakucja są bogate, zasobne i jest na nich duża wolność gospodarcza.
Monopol elit jest spowodowany w dużej mierze komuszym sposobem myślenia większości społeczeństwa.
Rosja to kraj grupy E7 - czyli potencjalnie największych potęg gospodarczych obok Chin, Indii, Brazylii.


Tyle jeśli chodzi o to co mogę powiedzieć na temat Rosji. Niestety to tylko wiedza teoretyczna, praktycznej póki co nie mam.
 

Avx

Active Member
831
186
RE: A moze Gruzja ?

Duża wolność gospodarcza ? Tam drzewa nie można ściąć bez podatku, albo łapówki, co w praktyce na jedno wychodzi (choć z libertariańskiego punktu widzenia łapówka lepsza - przynajmniej nie wspiera rządu).

pLT-m3 napisał:
Rosja ma wielkie zasoby: nie tylko gaz czy ropa, ale chociażby - drewno.

Te zasoby nie są sensownie wykorzystywane - bardzo niewiele się w tej kwestii zmieniło od czasów ZSRR.

Rosja się opiera na służbach specjalnych i wojsku, gospodarka - jestem przekonany - będzie wyglądała coraz gorzej. A po przekroczeniu pewnego momentu degradacji gospodarki i społeczeństwa - służby już nie wystarczą i się rozleci Rosja jak niegdyś ZSRR.
 
C

Cngelx

Guest
RE: A moze Gruzja ?

Avx napisał:
Tam drzewa nie można ściąć bez podatku

Z pewnością ktoś się przyczepi, że wyciąłeś drzewo w środku tajgi :p

Avx napisał:
Te zasoby nie są sensownie wykorzystywane

Co znaczy dla Ciebie sensownie?

I najważniejsze - pisząc nie mam na myśli oczywiście najbardziej znanych obszarów Rosji, lecz republiki i kraje o zamieszkałe przez niewielką liczbę ludzi, które są niemal niezależne od władz centralnych.
 

Avx

Active Member
831
186
RE: A moze Gruzja ?

pLT-m3 napisał:
Z pewnością ktoś się przyczepi, że wyciąłeś drzewo w środku tajgi :p

Jasne, że tak. Te tereny są kontrolowane satelitarnie i lotniczo. Dosłownie jednego drzewa by nie zauważono, ale próba masowej wycinki/budowy osiedla/budowy fabryczki/whatever - nie przeszłaby bez zauważenia i, w przypadku braku stosownej góry pozwoleń, wywalenia stamtąd.

Jak ktoś chce mieć wolność gospodarczą w dziczy, to polecam raczej dżungle rasowych krajów trzeciego świata - takich z "lotnictwem narodowym" w liczbie 5 samolotów ;)
 

Piter1489

libnetoholik
2 072
2 033
RE: A moze Gruzja ?

To oczywiste, że Rosja się rozpadnie (to, że pewne części Rosji są mało zależne od władzy centralnej jest tego pierwszą oznaką), podobnie jak UE (myślę, że UE nawet szybciej), każdy centralnie sterowany moloch albo uwalnia gospodarkę albo się rozpada. Stany Zjednoczone jeszcze się trzymają bo i tak jest tam jeszcze relatywnie duża wolność gospodarcza, ale to też nie będzie wiecznie.
 

Avx

Active Member
831
186
RE: A moze Gruzja ?

pLT-m3 napisał:
Co znaczy dla Ciebie sensownie?

Zgodnie z wolnorynkowym rachunkiem ekonomicznym.
Te molochy w dalszym ciągu funkcjonują mocno po socjalistycznemu.
 
C

Cngelx

Guest
RE: A moze Gruzja ?

Ok, rozumiem wasze zdanie, widocznie czerpiecie wiedzę o Rosji z innych źródeł niż ja.

Jednak moim zdaniem Polska prędzej stanie się częścią Rosji, niż Rosja się rozpadnie ;)
 
C

Cngelx

Guest
RE: A moze Gruzja ?

Ciekawym miejscem może być też miasto Kysztym, nieopodal którego miała miejsce katastrofa nuklearna :D . Sam widzisz Rosja to przeogromne, zróżnicowane państwo. A im większe zróżnicowanie tym więcej możliwości :D
 

Piter1489

libnetoholik
2 072
2 033
RE: A moze Gruzja ?

pLT-m3 napisał:
Jednak moim zdaniem Polska prędzej stanie się częścią Rosji, niż Rosja się rozpadnie ;)

Ja nie napisałem nic o tym kiedy Rosja się rozpadnie, po prostu na pewno się rozpadnie (prędzej czy później) ;).
 

Avx

Active Member
831
186
RE: A moze Gruzja ?

Według mnie Rosja ma wszystkie minusy kraju trzeciego świata (skażenie, tragiczna infrastruktura, tragiczny poziom medycyny, etc, etc) a żadnych plusów kraju trzeciego świata (wciąż ma SPRAWNE służby specjalne, wojsko, część administracji).

Jest w paskudnej wersji położenia pomiędzy pierwszym światem a trzecim, w efekcie nie mając plusów ani jednego, ani drugiego. Natomiast minusy obu.

W kraju trzeciego świata wszystko wygląda tragicznie, ale przynajmniej rząd ma kiepskie możliwości egzekwowania swoich debilnych praw. W Rosji wszystko wygląda tragicznie, ale rząd ma jeszcze możliwości egzekwowania debilnych praw - najgorsze możliwe połączenie !

Sądzę jednak, jak już pisałem, że w pewnym momencie trzecioświatowa kondycja społeczna pociągnie w dół także służby, wojsko i tą administrację, która jeszcze jakoś funkcjonuje. Rosja się wtedy rozpadnie; i będzie to zresztą z wielką korzyścią dla idei wolnościowych.
 
Do góry Bottom