A jednak broń palna jest dobra - Unia zniosła embargo na broń dla syryjskich rebeliantów

  • Thread starter Deleted member 427
  • Rozpoczęty
D

Deleted member 427

Guest
Unia Europejska w nocy z 27 na 28 maja podjęła decyzję o nieprzedłużaniu embarga na broń dla syryjskich rebeliantów. Sama decyzja uchodzi w środowiskach unijnych za sukces i "wyraźny znak ostrzegawczy pod adresem prezydenta al-Asada". Dostarczenia broni "umiarkowanym" opozycjonistom domagały się przede wszystkim Anglia i Francja - teoretycznie bowiem większość państw zachodnich zgadza się z potrzebą wsparcia syryjskiej opozycji, w praktyce jednak nikt (poza tymi dwoma krajami) nie zamierza wysyłać tam broni:

tvn24 --> Unia kończy embargo na dostawy broni dla opozycji syryjskiej

Mój komentarz znacie: uważam decyzję urzędników unijnych za skandaliczną. W Syrii nie potrzeba więcej broni. Przemoc rodzi przemoc. Najlepiej by było, gdyby syryjscy cywile, spośród których rekrutuje się przecież spora liczba rebeliantów, nie mieli dostępu do takiej broni jak rząd. Mogłoby to doprowadzić do niekontrolowanego rozlewu krwi i wielu przypadkowych ofiar, gdyż większość członków ruchu oporu nie przeszła nawet podstawowego przeszkolenia w zakresie odpowiedzialnego posługiwania się bronią. Jeżeli w ten sposób da się ocalić choć jednego Syryjczyka, powinniśmy popierać status quo w tej kwestii.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700

Norden

Well-Known Member
723
900
Embargo zostało zniesione oficjalnie teraz, ale dostawy uzbrojenia dla rebeliantów pojawiły się na długo wcześniej skądś musieli brać takie cacka:
www.youtube.com/watch?v=TYECjl3K9cE
www.youtube.com/watch?v=CoKhVsJSv2s
To naprowadzana wyrzutnia przeciwpancerna (rosyjska!, ale przez Rosjan zapewne niedostarczona) tego typu:
http://en.wikipedia.org/wiki/9K115-2_Metis-M

Kontrakt na te wyrzutnie p. lotnicze S-300 był zawarty dużo wcześniej - generalnie jest to broń typowo defensywna. Izrael wysuwa wręcz groźby (z powodu tych dostaw) więc pewnie rozważają interwencję.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Grubo: pierwsza strona wczorajszego New York Timesa --> Obama planuje wysłać broń palną syryjskim rebeliantom

Na razie mowa wyłącznie o small arms, żadnych wyrzutni rakiet czy moździerzy:

The Obama administration, concluding that the troops of President Bashar al-Assad of Syria have used chemical weapons against rebel forces in his country’s civil war, has decided to begin supplying the rebels for the first time with small arms and ammunition. (...) The officials held out the possibility that the assistance, coordinated by the Central Intelligence Agency, could include antitank weapons, but they said that for now supplying the antiaircraft weapons that rebel commanders have said they sorely need is not under consideration.

Tradycyjnie komentarz zbulwersowanego czytelnika:broń ma zostać przekazana Syryjczykom bez background checków, rejestracji oraz innych form kontroli - przecież to Czyste Szaleństwo! Broń nie jest rozwiązaniem - jest PRZYCZYNĄ. Rebeliantom należy ODEBRAĆ całą broń, a wojna domowa zakończy się w godzinę i wreszcie nastanie pokój.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736

Świat
Ukraińcy coraz chętniej kupują broń do samoobrony i udziału w obronie terytorialnej. Dyskutują też o uzbrojeniu w internecie - informuje tygodnik "NW". Właściciel jednego z lokali zaoferował nawet na Facebooku darmową pizzę dla każdego, kto zarejestrował niedawno broń. - W 2014 roku wojna zastała nas z zaskoczenia, nie byliśmy w ogóle gotowi. Dziś wyciągnęliśmy z tego wnioski - mówi jeden z ochotników, który wstąpił w szeregi wojska.
Szacuje się, że każdego roku Ukraińcy kupują ok. 70 tys. sztuk broni, a według tamtejszego MSW liczba jednostek legalnego uzbrojenia w obiegu sięga 1,3 mln. Rozmówcy "NW" z branży zwracają uwagę na znaczny wzrost popytu na broń odnotowany w styczniu.
Choć broń nie należy do tanich zakupów i wymaga otrzymania oficjalnego pozwolenia na jej wykorzystywanie, to nie powstrzymuje to Ukraińców przed inwestowaniem w swoje bezpieczeństwo - podaje tygodnik. Wiele osób jest dodatkowo zmotywowanych utworzeniem obrony terytorialnej, do której można dołączyć z własną bronią. Radio Swoboda wskazuje, że Ukraińcy którzy wstępują do tej formacji, swoją broń myśliwską i amunicję mogą wykorzystywać podczas wykonywania zadań.

Darmowa pizza dla tych, którzy zarejestrują broń. "Wszyscy powinni się zbroić"

Wraz z napięciem na granicach ukraińskich w związku ze zgromadzeniem wojsk przez Rosję w mediach społecznościowych na Ukrainie pojawia się coraz więcej zdjęć i wpisów poświęconych broni.
Dla przykładu, weteran wojny w Donbasie i założyciel Veterano Group, w skład której wchodzi m.in. pizzeria, Łeonid Ostalcew zaproponował darmową pizzę dla wszystkich, którzy zarejestrowali swoją broń w styczniu tego roku. Jak podkreślił, chce w ten sposób wyrazić wdzięczność tym osobom, które są gotowe do obrony ojczyzny w razie ataku.
- Teraz wszyscy powinni się zbroić - powiedział w Kijowie około sześćdziesięcioletni kierowca pochodzący z Doniecka. Podkreśla, że opowiada się za tym, ponieważ widział na własne oczy, co działo się podczas okupacji Doniecka - miasta w Donbasie obecnie kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów.
Mężczyzna uciekł do Kijowa, pozostawiając za sobą dotychczasowe życie, nieruchomości czy biznes. Ma nadzieję, że Zachód pomoże Ukrainie i nie ziści się najczarniejszy scenariusz.

Nie wszyscy na Ukrainie umieją obchodzić się z bronią

Samo posiadanie broni nie wystarcza, trzeba się umieć nią posługiwać - wskazuje w komentarzu dla Radia Swoboda instruktor samoobrony Ołeksij Martynenko. - Jak dobrze by nie działały organy państwowe, nie są w stanie obronić wszystkich. I teraz, w obliczu ostatnich wydarzeń, ludzie rozpatrują broń dla obrony państwa. Więc nie widzę zagrożenia w tym, by cywile się zbroili. Widzę zagrożenie w czym innym - w braku kultury posługiwania się bronią u większości mieszkańców - wskazał.
Ostrzegł również, że posiadanie broni bez odpowiedniego przygotowania to zagrożenie dla siebie i bliskich.
Właściciel jednego z centrów szkoleniowych w dziedzinie bezpieczeństwa na przedmieściach Kijowa Roman Zembicki mówi "NW", że w ciągu ostatnich kilku tygodni w jego ośrodku powstało dziesięć nowych ośmioosobowych grup, które uczą się posługiwania bronią. Na miejscu prowadzone są kursy z podstaw posługiwania się bronią, jak i z taktycznego wykorzystania broni - w różnych warunkach, np. w samochodzie, w pomieszczeniu.

"Nie uciekniemy, to nasza ziemia. Będziemy jej bronić"

- Uzbrojenie cywilów musi odbywać się w legalny sposób, w kraju i tak jest dużo nielegalnej broni, co jest bardzo niebezpieczne dla społeczeństwa - zaznacza z kolei ochotnik Ołeksij Byk. Jego zdaniem, broń jest potrzebna Ukraińcom, "szczególnie w chwili wojny, nie tylko dla samoobrony, ale też dla obrony swoich konstytucyjnych praw i państwa".
Ołeksij Byk nie jest jednak za tym, by wszyscy od razu zaczęli zwracać się o pozwolenia na broń. Radzi, by powierzyć obronę kraju profesjonalistom i zapewnia, że ochotnicy są do tego gotowi.
- W 2014 roku wojna zastała nas z zaskoczenia, nie byliśmy w ogóle gotowi. Dziś wyciągnęliśmy z tego wnioski. Weterani mają legalną broń i przechodzą szkolenia. Nie uciekniemy, nie mamy dokąd uciekać, to nasza ziemia, będziemy jej bronić. Zwyciężymy - podsumowuje.

Ale jak to? Przecież broń w prywatnych rękach przecież nie powstrzyma armii z czołgami!

:)
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736

Ukraiński parlament zagłosował w środę za projektem zmian w przepisach, które przyznają obywatelom Ukrainy prawa do noszenia broni w celu samoobrony - informuje Reuters.
Publikacja: 23.02.2022 11:11
"Przyjęcie tych przepisów jest w pełni w interesie państwa i społeczeństwa" - piszą autorzy projektu dodając, że jego przyjęcie jest potrzebne w związku z "istniejącymi zagrożeniami dla obywateli Ukrainy".
We wtorek prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wydał dekret o mobilizacji rezerwistów w związku z zagrożeniem rosyjską agresją.
W poniedziałek prezydent Rosji, Władimir Putin, uznał niepodległość dwóch separatystycznych republik istniejących w Donbasie. Putin wydał też rosyjskiej armii rozkaz, by ta wkroczyła do republik w charakterze "sił pokojowych".

Ukraiński parlament przyjął rezolucję numer 7064, w której zwraca się do Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony z propozycją nałożenia obowiązujących 10 lat sankcji na parlamentarzystów rosyjskiej Dumy oraz rosyjskim politykom i urzędnikom, którzy mieli udział w uznaniu przez Rosję niepodległości separatystycznych republik istniejących w Donbasie.

Ukraińska policja podaje, że nie obserwuje w ostatnim czasie wzrostów jeśli chodzi o liczbę sprzedawanych egzemplarzy broni myśliwskiej i sportowej na Ukrainie. Ukraińcy mają natomiast kupować więcej amunicji niż wcześniej.
W lutym tego roku Ukraińcy mieli kupić 10,3 tys. sztuk broni - w ubiegłym roku, w lutym, sprzedano niemal 10 tysięcy sztuk broni.
1,2 mln

Tyle sztuk broni znajduje się w rękach Ukraińców

Ukraińska policja podaje, że w rękach Ukraińców jest ok. 1,2 mln sztuk broni, z czego nieco ponad 700 tys. egzemplarzy to broń myśliwska i sportowa.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Za OSW:

Wzrasta poparcie rządu Ukrainy dla parlamentarnej inicjatywy ułatwienia dostępu do broni palnej. Warunki wojenne zwiększyły znaczenie prawa ludności cywilnej do samoobrony. Władze wskazują, że rozdanie w pierwszych dnia agresji dużej ilości broni nie wpłynęło na pogorszenie stanu bezpieczeństwa wewnętrznego i nie odnotowano wzrostu liczby przestępstw z użyciem broni palnej. Wypowiedź ministra spraw wewnętrznych zapowiada, że prawo „samoobrony” będzie częścią obowiązującej na Ukrainie koncepcji narodowego sprzeciwu, zakładającej organizację powszechnego oporu zbrojnego przeciw agresorowi na terytoriach okupowanych.
 
Do góry Bottom