Skąd Norwegia ma tyle forsy na velferdstat?

D

Deleted member 427

Guest
Wszystko zaczęło się pod koniec lat sześćdziesiątych. Odkryto wówczas ropę na norweskim szelfie kontynentalnym. Wkrótce rozpoczęto eksploatację pierwszego złoża – Ekofisk. Wcześniej Norwegowie klepali bidę i raczej z kraju uciekali. Poniżej wydobycie i konsumpcja złóż energetycznych w Norwegii:

25u18aw.jpg


Wypada również zwrócić uwagę na nadzwyczaj mądrą politykę norweskiego państwa, która walnie przyczyniła się do tej prosperity:

W 2001 roku wprowadzono zasadę, że dochody państwa z przemysłu naftowego będą prawie w całości powiększać majątek funduszu, a nie będą trafiać do budżetu! Próg wykorzystania „naftowych” pieniędzy w budżecie ustanowiono na 4 proc., ale należy podkreślić, że do tej pory nie zdarzyło się jeszcze, aby Norwegia wykorzystała w ciągu roku „aż” tyle swoich bieżących przychodów z ropy. Średnia z ostatnich 12 lat to 2,4 procenta! [Ropa i norweski fundusz naftowy] / [Norwegia - gazowy spichlerz Europy]

A co to jest velferdstat? Według słownika języka norweskiego - to państwo, w którym władze mają odpowiedzialność za socjalny dobrobyt mieszkańców. Więcej na ten temat na blogu Eve - Polki mieszkającej w Norwegii: [link]
 

hanys

Active Member
171
136
Z miesiąc temu przypadkowo znalazłem ten blog i polecam, bardzo fajna notka także o alkoholu w Norwegii ;)
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Kawador, ale wg tego artykułu to oni właśnie nie fundują socjalu z wydobycia. A poleciłeś ten temat jako odpowiedź na tzw. paradoks Norwegii. Chyba że chodzi o to, że połowa Norwegów robi w zakładach wydobywczych.
 

workingclass

Well-Known Member
2 131
4 151
https://www.mojanorwegia.pl/polityk...przyjmowac-uchodzcow-klimatycznych-13363.html

"Rzecznik Partii Zielonych (Miljøpartiet De Grønne) Rasmus Hansson uważa, że to norweska ropa jest odpowiedzialna za huragany, które nawiedzają w ostatnich tygodniach Stany Zjednoczone i Karaiby. Z tego powodu partia chce niezwłocznego wycofania się z przemysłu naftowego, a w zamian – przyjmowania do Norwegii tysiąca uchodźców klimatycznych rocznie."
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Kawador, ale wg tego artykułu to oni właśnie nie fundują socjalu z wydobycia. A poleciłeś ten temat jako odpowiedź na tzw. paradoks Norwegii. Chyba że chodzi o to, że połowa Norwegów robi w zakładach wydobywczych.

Mnie zastanawia, co oni w takim razie robią z tą ropą? Co się dzieje z pieniędzmi w tym funduszu? Siedzą tak i czekają? Nie wydają ich w żaden sposób? Inwestują w dalszy rozwój technologii?
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Szkoda, że przestali inwestować w waluty, mogliby zainwestować w Bitcoina :)

Czyli kraj jednorodny etnicznie, głównie protestancki, bogaty w złoża naturalne, dosyć mądrze zarządzający swoim dorobkiem, nie będący w Unii Europejskiej. Energię czerpią głównie z elektrowni wodnych - ponad 98 %. Gdzie Polacy są drugą najliczniejszą grupą etniczną - 1,83 %.
Ciekawi mnie jeszcze czy to taki piękny obrazek, i czy ta kasa należy do ludzi, czy pod takim pozorem bogaci się tam monarchia. Wikipedię wyczerpałem.
 

workingclass

Well-Known Member
2 131
4 151
https://www.dn.no/marked/oljefondet...6-millioner-pa-fem-cannabis-aksjer/2-1-559630

https://e24.no/boers-og-finans/oljefondet-har-tjent-446-millioner-paa-cannabis-aksjer/24577539

Na początku 2019 r. Norweski Fundusz Naftowy zainwestował około 910 milionów norweskich koron w pięć spółek związanych z medyczną marihuaną.
Te same akcje są obecnie warte około 1,36 miliarda NOK.
W dwie ze spółek fundusz inwestował już wcześniej kiedy jeszcze nie były związane z konopiami ale ostatnio sporo w ten przemysł zainwestowały.

Podobno są przy tym jakieś rozważania, czy etyczne jest inwestowanie z funduszu w przemysł, który jest nielegalny w Norwegii.
 

workingclass

Well-Known Member
2 131
4 151
https://www.mojanorwegia.pl/biznes-...szystkich-panstw-europy-zachodniej-19105.html

"Menon Economics zaznacza, że Norwegia nie od razu odczuje skutki zapaści w eksporcie. Funkcję bariery ochronnej spełni tu naturalny surowiec - ropa naftowa. Pieniądze z Funduszu Naftowego (Oljefondet) mogą płynąć wartkim strumieniem na sfinansowanie choćby importu i zapewnienie balansu gospodarczego. Dlaczego więc podniesiono larum?

Analitycy wskazują kilka powodów. Po pierwsze dochód z Funduszu Naftowego wykorzystany na opłacenie importu nie tworzy ani dynamicznej społeczności biznesowej, ani nowych miejsc pracy. Kraj, eksportując towary na rynki międzynarodowe, z zasady konkuruje z firmami na całym świecie. Niewielki eksport lub też mały jego wzrost są zatem możliwą oznaką braku konkurencyjności na światowych rynkach, stwierdza Menon Economics. W związku z czym, gdy Norwegia - nawet po znacznym osłabieniu narodowej waluty - nie zwiększyła wolumenu eksportu, pokazała wyraźnie owy brak konkurencyjności na międzynarodowym rynku. Badania społeczno-ekonomiczne pokazują, stwierdzają analitycy, że ekspozycja na rynki globalne zmusza firmy do większej aktywności - są bardziej innowacyjne, a przez to bardziej konkurencyjne. W ten sposób eksport zwiększa produktywność, czyli stanowi najważniejszą siłę napędową wzrostu dobrobytu w gospodarce.

Ponadto bardzo istotnym czynnikiem, o którym również wspomina NHO, odnosząc się do raportu, jest także przemysł naftowy. - Ponieważ dochody z ropy spadają, musimy wzmocnić przemysł na kontynencie i stworzyć nowy przemysł eksportowy, stwierdza. Jak bowiem przewiduje się w raporcie, przychody z eksportu ropy i gazu ulegną znacznemu zmniejszeniu w nadchodzących latach w wyniku niższych cen produkcji na szelfie norweskim. Wraz ze znacznie zmniejszonymi inwestycjami w sektorze ropy i gazu w dłuższej perspektywie stworzy to potrzebę umocnienia kontaktów handlowych z zagranicą. - Norwegia potrzebuje innowacji i internacjonalizacji. Jesteśmy w tyle za innymi krajami, jeśli chodzi o rozwój eksportu, ale z raportu jasno wynika, że norweski biznes i przemysł mają przewagę w zielonej transformacji, zwłaszcza dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy z branży offshore, morskiej i energetycznej – mówi prezes NHO Svein Tore Holsether, cytowany w komunikacie prasowym."


 
Do góry Bottom