Przydatne programy

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Czasem wygodniej z niego przeglądać, czy coś napisać, szczególnie na telefonie. Ale jakichś drastycznych pożytków nie ma.
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Odkąd forum wygląda dobrze w telefonie, niepotrzebny mi tapatalk. Poza tym i tak nie ma shouta w tapatalku.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Sylwestrowo chciałem polecić kombajn do "optymalizacji" plików czyli po prostu do zmniejszania ich rozmiaru na dysku zaleznie od potrzeb. Z czasem przy tysiącach zdjęć czy pdfów chyba każdy napotyka ten problem - jak by tu zmniejszyc rozmiar bez utraty jakości i w miare szybko bez zabawy miliardami oopcji w różnym sofcie - chociażby po to by szybciej wystawić go przy wolnym wifi, przenieść na pena z małą ilością miejsca itp. Ten sofft obsługuje chyba z 50 formatów korzystając z wielu wolnodostępnych wtyczek - wszystko podpięte pod jeden interfejs. Z reguły wybieramy tylko poziom jakości z kilku dostępnych i reszte robi za nas. Testowane na mojej bibliotece masy pdf i zdjęć - działa znakomicie a opanowanie go zajmuje minutę. Częste upgrade to dodatkowy plus - praktycznie każda nowa wersja narzędzia obsługującego dany format od razu jest tu umieszczana. Fajny pomysł, przydatny soft.
https://sourceforge.net/projects/nikkhokkho/files/FileOptimizer/
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Testowane na mojej bibliotece masy pdf i zdjęć - działa znakomicie a opanowanie go zajmuje minutę.
https://sourceforge.net/projects/nikkhokkho/files/FileOptimizer/
Używam od dawna, jednak przestrzegam przed działaniem na pdf-ach. W niektórych przypadkach (dość rzadkich) sam z siebie optymalizuje pliki wewnątrz pdf, takie jak jpg co powoduje, że w niektórych powiększeniach w Adobe Reader i innych do wyświetlania pdf-ów zdjęcia i grafiki wyglądają poszarpane. Lepiej pooglądać przed skasowaniem oryginału.
Ten program ma też inną zaletę - usuwa metadane.
 

piezol

Jebać życie
1 257
4 229
Ok, niestety z nie do końca własnej chęci muszę po dwóch latach spędzonych na mincie/OS X wrócić do windowsa i to niestety w wersji 10.

Na tą chwilę brakuje mi przede wszystkim dwóch rzeczy na tą chwilę:

1) Terminala z prawdziwego zdarzenia. Git przychodzi z bashem i zestawem narzędzi uniksowych, także to mam od biedy załatwione, problem w tym, że używa albo cmd (dziękuję, postoję), albo mintty, które jest dosyć ubogie. Czy jakikolwiek terminal ma pełnię możliwości jakiegoś terminala z normalnego systemu (to name the few: skróty klawiaturowe z ctrl+shift, przezroczystość, integracja z toolsetem z gita, wiele kart, przełączanie się między kartami przy pomocy skrótów typu alt+1, alt+2 itd oraz ctr+shift+strzałka w lewo/prawo na przykład,

2) Zachowania menadżera okien rodem z OS X.
W skrócie:
alt tab nie przełącza między oknami, tylko między aplikacjami. Alt+~ przełącza między oknami konkretnej aplikacji.
Coś takiego jest możliwe?
 
C

Cngelx

Guest
1.
Propozycja 1: ConEmu
Propozycja 2: SecureCRT (trzeba odpalić w usługach serwer telnet i łączyć się na localhost, bo natywnie nie obsługuje połączeń "lokalnych")

Do jednego i drugiego oczywiście cygwin lub WSL
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
1. Ja jako terminala używam Bitvise SSH Client (w wersji portable).
2. Windows nie ma koncepcji "luźnych" okien. Przynajmniej spójnej i jednolitej. Aplikacje albo mają okna w ramach jednego okna aplikacji - nie można się pomiędzy nimi przełączać, albo pozwalają na tworzenie wielu okien w ramach aplikacji i wtedy przełączania działa. To zachowanie jest zależne od modelu okienkowego aplikacji i chyba nie można go wymusić.
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Do jutra do 9.00

https://sharewareonsale.com/s/net-monitor-professional-giveaway-coupon-sale

Monitor, Record and Report All Computer Activity
Net Monitor Professional is a monitoring software that allows you to track and control all computer activity e.g. see screens of remote computers, log visited websites, record desktop screens, block internet and applications, take control over remote computers. While this program is intended for businesses to monitor employees, it can be used by anyone to monitor any and all computer activity — parents, teachers, etc.

Net Monitor Professional lets you see what everyone’s doing – without leaving your desk. Monitor the activity of all the PCs in your home, class, or company remotely. Plus you can share your screen with your employees PCs, making demos and presentations much easier.

Easy step-by-step installation takes only 5 minutes! No registration is needed. Start tracking activity today to improve productivity.

Warto sobie pobrać klucze na parę maili. Sam soft można ściągnąć ze strony producenta.
 

dataskin

Well-Known Member
2 059
6 141


Ktoś testował TrueOS? Podobno bardzo bezpieczny (i prosty w instalacji i obsłudze) OS, oparty o FreeBSD (dawna nazwa to PC-BSD). Taki unixowy Ubuntu, ale zorientowany na bezpieczeństwo

Ficzery które dostrzegłem to m.in. routing całego ruchu przez TOR jednym kliknięciem (poprzez wybrany interfejs sieciowy) z poziomu desktop, szyfrowanie wybranych folderów jak i całego dysku zintegrowane z ZFS (facet w nagraniu mówi, że wkrótce ma być współpraca z UEFI), pełne wsparcie dla Skylake i zintegrowanych GPU oraz innych komponentów.

Jest też wersja Pico dla ARMów (np. Raspbery Pi czy CHIP)
 
Ostatnia edycja:

kompowiec

freetard
2 567
2 622
Do jutra do 9.00
Czyżby GiveAwayOfTheDay? Jeśli tak, z tego co pamiętam ludzie potrafili przełamać ich zabezpieczenia i można potem te apki rejestrować do woli
http://www.archives-giveawayoftheday.toile-libre.org/

po za tym, ta apka ma coś, czego nie mają typowe, linuksowe aplikacje sieciowe np. vnstat? Nie sądze.

Co do TrueOS: nie wiem, nie testowałem, ale czy Qubes OS nie byłby odpowiedniejszy do tych celów? w BSD trudno o aktualność pakietów, nawet debianowskie go prześcigają w przedbiegach.
 

dataskin

Well-Known Member
2 059
6 141
Co do TrueOS: nie wiem, nie testowałem, ale czy Qubes OS nie byłby odpowiedniejszy do tych celów? w BSD trudno o aktualność pakietów, nawet debianowskie go prześcigają w przedbiegach.
Z pakietami z całą pewnością jest gorzej niż w przypadku Linuksa, z drugiej strony pewnie jest tam dostępny system portów z FreeBSD, a w nim znajduje się kilkadziesiąt tysięcy aplikacji, na bieżąco aktualizowanych.
Jeśli chce się zainstalować jakąś aplikację z portów, wystarczy wstukać make && make install, system wpierw ściągnie źródła, poprosi o ew. konfigurację (za pomocą menu), skompiluje i zainstaluje binarkę, a przy okazji również wszystkie porty od których zależy (biblioteki,fonty, serwery, itp itd). Jako że Clang jest już od jakiegoś czasu domyślnym kompilatorem w *BSD, to nie ma problemu z szybkością kompilacji.
Można też skorzystać z narzędzia portinstall/portupgrade. No i jest też "linulator", czyli dodatkowe biblioteki i wrappery które umożliwiają "natywne" uruchamianie aplikacji Linuksowych (tzn. binarek) bezpośrednio w FreeBSD (bez emulacji, jakby mogła na to wskazywać nazwa, to tylko dodatkowa warstwa umożliwiająca kompatybilność)
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Przydatne wtyczki doprowadzające Szechtera do zapaści finansowej - zainstaluj już dziś!

Jak obejść limit bezpłatnych artykułów na stronach z newsami
Błażej Starosta
26.02.2016
7
Czytacie często strony z newsami i wiadomościami, na których działa tzw. system piano? Irytuje was, że po przeczytaniu np. 10 artykułów reszta tekstów jest ograniczona do połowy i musicie wykupić abonament, żeby nadal czytać całe newsy? Nie martwcie się. Istnieje sposób, który umożliwia ominięcie limitu darmowych artykułów na tego typu stronach.

Blokowanie treści po przeczytaniu kilku artykułów na stronie robi się coraz popularniejsze. W Stanach Zjednoczonych system ten działa już od jakiegoś czasu, w Polsce dopiero raczkuje, jednak coraz więcej serwisów decyduje się na wprowadzanie abonamentu na swoje wywiady, artykuły czy zwykłe newsy.

Taka taktyka nazywana jest Systemem Piano i działa zazwyczaj w takiej formie, że za darmo możemy na danej stronie przeczytać kilka lub kilkanaście tekstów. Po wykorzystaniu limitu darmowych artykułów okaże się, że każdy kolejny tekst wyświetla się tylko w części (np. sam nagłówek i kilka pierwszych zdań). Reszta jest niewidoczna i pojawia się komunikat o tym, że wyczerpaliśmy limit bezpłatnych artykułów - jeśli chcemy czytać dalej, to musimy wykupić abonament.

W jaki sposób można obejść limit bezpłatnych artykułów?
Okazuje się, że jest metoda, która umożliwia ominięcie tej blokady. Na dodatek, jest to bardzo prosty sposób. Serwisy internetowe muszą (pomimo blokad abonamentowych) udostępniać swoje treści dla bota Google, aby ten mógł indeksować strony i wyświetlać je w wynikach wyszukiwania. Googlebot w takim wypadku nie ma nałożonych limitów bezpłatnych artykułów. Jedyne więc, co musimy zrobić, to ustawić przeglądarkę w taki sposób, abyśmy byli na danej stronie rozpoznawani jako Bot Google'a. To bardzo łatwe i zajmie nie więcej, niż minutę – wystarczy przeglądarka Firefox lub Chrome i dwie wtyczki.

Omijanie limitu darmowych artykułów w przeglądarce Firefox
Musimy pobrać dwie wtyczki, które umożliwią podszycie się nam pod bota Google na wybranej stronie. W tym celu pobieramy dwa poniższe rozszerzenia:

Pobierz RefControl dla Firefox
Pobierz User Agent Switcher dla Firefox

Instalujemy oba rozszerzenia w przeglądarce. Zaczniemy od konfiguracji RefControl – w górnym prawym rogu przeglądarki znajdziemy ikonę RefControl (dwie kartki). Klikamy strzałkę obok niej i wybieramy „Opcje RefControl”.

ff-refcontrol1.jpg


Pojawi się nowe okno. Klikamy w przycisk „Dodaj stronę” i w polu „strona” wpisujemy adres serwisu, na którym chcemy odblokować artykuły zabezpieczone systemem piano. Następnie w sekcji „Akcja” zaznaczamy pole „Własne” i wpisujemy w nim adres https://www.google.com/. Klikamy OK i powtarzamy ten proces dla każdego serwisu, w którym chcemy odblokować artykuły czy inne treści.

ff-refcontrol2.jpg


Gdy już to zrobimy, to możemy zamknąć okno RefControl. Teraz pora ustawić rozszerzenie User Agent Switcher, dzięki któremu będziemy rozpoznawani jako Googlebot. W Firefox wciskamy przycisk „Alt”, aby wysunąć pasek menu na samej górze. Wybieramy w nim „Narzędzia > Default User Agent > Edit User Agents...”.

ff-edituseragent.jpg


Musimy dodać samemu odpowiednią pozycję dla Googlebota. W tym celu klikamy „New > User Agent” i wypełniamy dwa poniższe pola:

Description: Googlebot
User Agent: Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)

ff-edituseragent2.jpg


Potwierdzamy dodanie Googlebota przyciskiem OK. Gdy już wszystko mamy gotowe, to teraz wystarczy przejść na stronę z zabezpieczonymi artykułami. Ponownie wciskamy klawisz „Alt”, aby wysunąć menu Firefoksa i klikamy „Narzędzia > Default User Agent” i z rozwijanej listy wybieramy „Googlebot”. Strona się odświeży i artykuły będą dostępne bez limitów.

Omijanie limitu darmowych artykułów w przeglądarce Chrome
W przeglądarce Chrome możemy zrobić to tak samo – dla przeglądarki Google'a również dostępne są rozszerzenia Referer Control oraz User Agent Switcher, ale ich obsługa wygląda nieco inaczej. Konfiguracja jest jednak dokładnie taka sama – wpisujemy te same wartości.

Pobierz Referer Control dla Chrome
Pobierz User Agent Switcher dla Chrome

Po zainstalowaniu rozszerzeń wyświetlone zostaną ich ikony w górnym prawym rogu Chrome. Najpierw klikamy w ikonę globusa, aby dostosować rozszerzenie Referer Control. Musimy tu dodać adresy stron, na których chcemy odblokować artykuły i przypisać do nich adres Google.

chr-refcontrol.jpg


W polu „enter site” wpisujemy adres strony z newsami, a następnie po prawej stronie zaznaczamy pole „Custom”. W polu na pomarańczowym tle dopisujemy adres https://www.google.com”. Powtarzamy to dla każdej strony, na której chcemy odblokować artykuły.

Gdy już to zrobimy, to musimy teraz dodać Googlebot do dodatku User Agent Switcher. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie User Agent Switcher i wybieramy „Opcje”.

chr-opcje.jpg


Pojawi się lista, do której możemy dodać swojego „User-agenta”. Na samej górze wypełniamy poniższe pola:

New User-agent name: Googlebot
New User-Agent String: Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)
Group: Googlebot
Indicator Flag: GB

chr-useragent.jpg


Następnie klikamy w przycisk „Add”, aby dodać go do listy. I to wszystko – teraz wystarczy, że przejdziemy na stronę z zablokowanymi artykułami, a następnie klikniemy w ikonę „User agent switcher” i z rozwijanej listy wybierzemy „Googlebot > Googlebot”. Artykuły wyświetlą się w całości.

Dzięki temu prostemu zabiegowi, będziesz mógł zalewać się jeszcze szerszym potokiem darmowego, lewackiego bełkotu!
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
User Agent Switcher posiada już w zestawie kilka wyszukiwarek w tym google też.
EDIT:
meh, google nie ma tu wstępu? xD
 

Attachments

  • rate.png
    rate.png
    33,9 KB · Wyś: 22
Ostatnia edycja:

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Korzysta ktoś z Grammarly na Windowsa? Czasami zdarza się mi pisać coś po angielsku i przydałoby się coś, co może mnie poprawić. Nie instaluje jakiegoś syfu przy okazji?
 
Do góry Bottom