"Wykupiom nas niemce i ruskie" - jak przełamać ten stereotyp?

Mniszek

Member
20
27
Tytuł wątku celowo z błędem ;)

Otóż często w rozmowach z różnymi ludźmi, w czasie których poruszam wątek wolnego rynku, kapitalizmu i ogólnie pojętej wolności gospodarczej, pada argument o tym, iż np. brak protekcjonizmu, zmniejszenie regulacji albo prywatyzacja wszystkiego co istnieje, doprowadzi do tego, że "wykupią nas Niemcy i Rosjanie", a "Polak będzie białym murzynem".

To beton ciężki do przebicia. Jak takich ludzi przekonać do swoich racji? Na jakie przykłady (najlepiej łopatologiczne) się powołać?

Jeśli temat się powtórzył, to przepraszam i proszę o link.
 

Hitch

3 220
4 846
Teraz coraz popularniejsze jest stwierdzenie, że Chińczycy bez zakazów UE zaleją nas tanimi koszulkami produkowanymi poniżej kosztów i przejmą w ten sposób cały kraj.
 

Hitch

3 220
4 846
Ja to wiem i to samo powtarzam, ale w odpowiedzi słyszę, że ludzie są głupi i rzucą się na tańszy, chiński produkt.
 
M

Matrix

Guest
A teraz " pod" Polakami jest niby tak dobrze ? Jako państwo wielonarodowe za II RP nie lubiano Polaków, jako panów mających państwo.
 
M

Matrix

Guest
I nasze dzieci będą pracowały za dolara tygodniowo, albo miskę ryżu.

Chciałabym aby nie był już aktualny stereotyp : Ucz się pilnie, skończ studia, a na pewno będzie ci w życiu dobrze, będziesz dobrze "zarabiał". Owszem dzieci postępujące tak wg tego schematu nie kończą pod mostem, ale też nie jest to recepta na powodzenie w życiu. Raczej poszukaj sobie takiego zawodu, który wykonujesz najlepiej jest taką receptą.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 082
To nie jest całkiem bezsensowny stereotyp. Ludzie widzą, że bogaty może więcej i że biedny jest nieraz skazany godzić się na cenę albo płacę proponowaną przez bogatego. Wszystko dlatego, że ludzie nie wyobrażają sobie wszystkich skutków uwolnienia rynku, a tylko te, nazwijmy je "korwinowate," czyli przede wszystkim ucięcie socjalu i płacy minimalnej.
 

Zbyszek_Z

Well-Known Member
1 021
2 457
Już nie demonizujmy: Korwin podkreśla zawsze likwidację podatku dochodowego, zniesienie koncesji i wiele innych wolnościowych postulatów. Zrobił kiedyś film nazwany "Kapitalizm jako system dla prostych ludzi", gdzie powiedział, że na wolnym rynku zwykły człowiek czy nawet menel może duża zarobić jeżeli ma tylko pomysł, bo nie trzeba jak dziś zezwoleń, i całej zabawy z biurokracją.
 
C

Cngelx

Guest
Przecież Niemcy, Brytole. Francuzi już wykupili dużo. I to właśnie dlatego, że Polaków nie było stać na koncesje i tego typu pierdoły.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 565
Gdyby nas wykupili chociaż raz, to już byłby postęp w stosunku do tego, co robili z nami wcześniej w historii...
 
C

Cngelx

Guest
A czy to źle że nas wykupią niemce i ruskie?
Ze względu na mentalność wielu Niemców (Ruskich nie tyle, to często Panslawiści), poczucie przynależności do grupy społecznej jaką jest naród - tak to źle. Ktoś może chcieć wychujać, bo Polak. Całkowicie irracjonalnie.
 
M

Matrix

Guest
Gdyby nas wykupili chociaż raz, to już byłby postęp w stosunku do tego, co robili z nami wcześniej w historii...
No to nie mamy się czego bać, phi wykupienie nie jest jakieś straszne teraz na okrągło ktoś kogoś wykupuje, co nie znaczy, ze Polska zniknie z mapy, tak trzeba tłumaczyć prostym ludziom.
 

Aterlupus

Well-Known Member
474
968
Można spróbować rozmówcy o zapędach narodowych wjechać na ambicje: "W przeciwieństwie do ciebie nie mam Polaków za idiotów, nieudaczników i łamagi. Uważam że nie pozwolą się wykupić" ;).

Jeżeli taki dumny z przynależności do tego czy innego narodu to niech chociaż w niego uwierzy.
 

Att

Manarchista
286
493
Jak takich ludzi przekonać do swoich racji? Na jakie przykłady (najlepiej łopatologiczne) się powołać?
W dyskusjach o obcym kapitale, który nas zalewa i niszczy naszą gospodarkę, dobrze jest używać przykładu Bastiata o Słońcu, które dostarcza naszej gospodarce światło całkowicie za darmo i w ten sposób tworzy wyjątkowo nieuczciwą konkurencję krajowym producentom świec i lamp. To chyba dość mocny argument. Raczej nikt nie będzie twierdził, że światło słoneczne osłabia naszą gospodarkę...

A tak swoją drogą, to zawsze zdumiewają mnie ludzie, którzy chcą protekcjonizmu, by nie zalały nas towary produkowane przez ludzi z innej półkuli, którym odpowiadają dużo niższe warunki pracy niż nam. Często ci sami ludzie bardzo dużo mówią o pomocy tym biedakom z trzeciego świata, a kiedy biedacy ci mają szansę na uczciwy zarobek, to ci wielcy dobroczyńcy nagle im to uniemożliwiają, by chronić swoją narodową gospodarkę. Cóż za brak altruizmu! ;)
Ciekawe, co taki protekcjonista powiedziałby na zamknięcie granic Warszawy, by chronić mieszkańców stolicy przed tanią siłą roboczą ze wsi.
 

Norden

Well-Known Member
723
892
Kontrargument jest taki, że jak istnieje sprzedajny rząd to nawet nie trzeba nikogo wykupywać bo wszystko zostanie rozdane za darmo.
Przykład:
Mienie o wartości conajmniej 60 mld $ (!) zostanie zwrócone światowemu kongresowi żydowskiemu tzn. są prowadzone rozmowy i "negocjacje" na ten temat. Oczywiście wszystko bezpodstawnie bo nieruchomości te nie mają żadnych spadkobierców. Zgodnie z międzynarodowymi umowami nieruchomość (w przypadku braku spadkobiercy) idzie na własność państwa, które na daną chwilę kontroluje dany teren.
http://www.hotmoney.pl/Zydzi-chca-od-Polski-gigantycznych-pieniedzy-Bezprawnie-a26542
 
Do góry Bottom