Wolna bankowość, wolny rynek walut

D

Deleted member 427

Guest
Czujecie to? Anarchokapitalizm się zbliża:

Na świecie jest już 4 tys. alternatywnych walut, choć jeszcze w 1990 r. było ich tylko 100. Nie emitują ich państwa lecz gminy, miasta a nawet osoby prywatne. Wysyp alternatywnego pieniądza to wotum nieufności wobec państwowego monopolu na emisję waluty.

15 marca 2012 r. kongresmen z Partii Republikańskiej, Ron Paul, złożył projekt ustawy o wolnej konkurencji między walutami (Free Competition in Currency Act), która pozbawia państwo prawa do ustalania jedynego środka płatniczego w kraju. Ponadto likwiduje podatki obowiązujące przy transakcjach złotem, srebrem i innymi cennymi metalami.

http://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/analizy/rosnie-wolna-konkurencja-na-rynku-walut/
 

papuv

Member
196
5
Zgodnie z amerykańską konstytucją każdy stan ma prawo bić monetę z srebra lub złota.
Nikt im tego nigdy nie zakazał.
Natomiast jeśli chodzi o waluty fiduncjarne - niewiem.
 

Lancaster

Kapłan Pustki
1 148
1 113
Nie mogłem znaleźć wątku o walutach w akapie to napiszę tutaj, jak się znajdzie można ten post przenieść.

Czy w akapie mogłaby się sprawdzić waluta oparta na zobowiązaniach? Tzn chodzi mi o coś takiego, że przykładowo Jaś idzie do prywatnego "banku" i chce kilkaset monet, a w zamian zobowiązuję się oddać równą wartość tych monet, w dowolnym czasie (np. pracując lub dając jakiś towar). Firmy, żeby kupić tą walutę musiałyby się zobowiązać coś zaoferować np. bony na swoje towary/usługi. I każdy kto ma zobowiązanie w takim banku musiałby je spłacić, ale w zamian mógłby się domagać od innych "dłużników" towarów/usług które zastawiły w banku. A i czy taka waluta byłaby popularniejsza od walut fiduracyjnych (opartych na wierze) ?
 

Karmazynowy Mściciel

To ja będę budował drogi w akapie
421
522
No to... pokażcie mi taką walutę. Bo mowa chyba jedynie o różnych okolicznościowych monetach, bitych przez lokalne społeczności, a związanych na sztywno kursowo z walutą państwową. Walut prawdziwie alternatywnych jest niewiele, z czego bitcoin jest chyba jedyną znaczącą.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Lancaster, zamiast różnych towarów i usług wstaw złoto i wymyśliłeś zwykły bank, taki jaki był pierwotnie XD
A dlaczego złoto? Bo inne towary duża zajmują miejsca, mogą się psuć lub tracić wartość. Dlaczego nie usługi? Bo nie znasz choćby terminu i dokładnych warunków w jakich przyjdzie ci ją wykonywać.
 
Do góry Bottom