Wojna Trzydziestoletnia (1618-1648) - straty w ludziach

D

Deleted member 427

Guest
Podobno na skutek działań wojennych populacja ówczesnych Niemiec zmniejszyła się o 50%.

W wyniku wojny i panującej w jej czasie zarazy, liczba ludności Czech zmniejszyła się z około 4 milionów na początku XVII wieku, do około 700 tysięcy w połowie stulecia.

Dysponuje ktoś informacjami, ilu ludzi zginęło na skutek działań militarnych i mordów, ilu na skutek chorób, a ilu po prostu wyemigrowało z terenów odgarniętych przemocą?
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Podobno najlepsza książka w temacie Wojny Trzydziestoletniej, jaką kiedykolwiek napisano - licząca prawie 1000 stron "The Thirty Years War: Europe's Tragedy" Petera H. Wilsona. The Wall Street Journal określił ją mianem "mistrzowskiej" [link]:

2eb5m48.jpg


Są w niej dokładne dane dotyczące ofiar. Statystyki z poszczególnych miast pokazują, że bezpośrednio na skutek działań wojennych i rzezi zginęło wówczas w Europie ok. 450 tysięcy ludzi. Natomiast znakomita większość zgonów związana była z niedoborami żywności i szalejącymi wówczas zarazami - masowe ruchy wojsk tylko ułatwiały przenoszenie się chorób.

The war fought between 1618 and 1648 remains, by many measures, the most destructive in Europe's history. During those years the Holy Roman Empire—which governed most of the European continent east of the Rhine—lost as many as eight million subjects, or a staggering 20% of its population. This amount to three times Europe's death rate during World War II. Whole swaths of central Europe were depopulated, abandoned to wild pigs and wolves.

(...)

At the war's peak, a quarter-million men were under arms. Although they fought with everything from medieval pikes to crude poison-gas shells, their most lethal weapons were the plague, typhus and dysentery that marched with them. For every combat death, three soldiers died of disease. [patrz podlinkowana wyżej recenzja z WSJ]
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Coś cienko te 400.000 ludzi. Wikipedia podaje straty 700.000 samych żołnierzy , a co dopiero wliczając zamordowanych cywilów, śmierci głodowe i zarazy. Kiedyś w jakiejś książce wyczytałem, że zginęło ok. 4-6 mln ludzi, a wikipedia podaje nawet 8 milionów. a tabelka Najbardziej niszczycielskich konfliktów świata podaje 3-11,5 mln

I jeszcze tutaj masz różne szacunki, wraz ze źródłami.

Ogólnie Wojna 30letnia to była największa rzeźnia w Europie aż do czasu Pierwszej Wojny Św... Zorganizowana bez czołgów, bomb czy nowoczesnej broni palnej.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Coś cienko te 400.000 ludzi.

Napisałem 450.000. I nie wiem, nie czytałem książki Wilsona, ale jak mówię, różni historycy się wypowiadają i zgodnie twierdzą, że to najważniejsza publikacja w temacie Wojny Trzydziestoletniej, jaka się dotychczas ukazała. Tutaj recka The Telegraph --> [link]

A z tych podlinkowanych tytułów wynika, że rozrzut jest spory - od 3 milionów do 11.5 (łącznie z chorobami i głodem). Jesli przyjąć za wiarygodną liczbę ok. 3 milionów i założyć, że w wyniku działań stricte militarno-odjebujących zginęło pomiędzy 500.00-800.000, to by się zgadzało z szacunkami Wilsona (mniej więcej). Jeszcze raz podkreślam, że tylko cytuję czyjeś opinie, książki nigdy nie miałem w rękach.
 
Do góry Bottom