Własność intelektualna

Forek

pan
35
1
Czy są tu jacyś infoanarchiści? Próbowałem dyskutować na ateiście ale grupa zdominowana jest przez zwolenników tej "własności"
 

s00lis

Member
211
5
A czy tu w ogóle są jacyś zwolennicy własności intelektualnej? Poczytaj najpierw inne wątki, a później zadawaj takie pytania. Wiele postów na ten temat się już tu napisało, a nazwy poszczególnych działów same świadczą o charakterze poglądów w tym obszarze.
 
A

Anonymous

Guest
Praktycznie sami. Witaj bracie ;).

Myślę, że do hyde parku z tym tematem :).
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
No dobra, karny jeżyk za zapytanie przed przeszukaniem forum. Możesz zrehabilitować się wyszukując co ciekawsze wątki na ten temat i wypisując je w odpowiedzi w tym wątku.
 
OP
OP
F

Forek

pan
35
1
Tak z ciekawości - gdzie można by się dostać do prawodawstwa na ten temat, ustaw dotyczących własności intelektualnej, praw autorskich,patentów (tajemnicy handlowej itp) polskiego prawa, europejskiego i (jakie różnice?) amerykańskiego? Nie jestem prawnikiem więc przypuszczam że trudno będzie mi się wgryźć (dlatego preferowałbym tłumaczenie na polski). Może by zrobić pakiet wolnościowych poprawek aby wiedzieć o jakie paragrafy toczy się walka.
Na http://lex.pl/ coś jest ale przydałaby się wyszukiwarka tematyczna w kodeksie cywilnym i karnym.
 
A

Anonymous

Guest
http://www.vagla.pl/ - pewnie znasz Vaglę? Ja informacje na ten temat znalzłem na blogach, forach i stornach wolnościowych.

http://liberalis.pl/2011/05/07/adam-t-w ... ektualnej/ - jeden ze świeższych artykułów.

Według mnie musisz mozolnie szukać na google, np. wpisać własność intelektualna i czytać jak leci.

http://www.gnu.org/philosophy/not-ipr.pl.xhtml
http://www.stim.org.pl/download/Z2Z4L3B ... yslowa.pdf - znalazłem na wiki, ale nie czytałem jeszcze.

http://www.miasik.net/
http://www.miasik.net/articles/moglen.html
http://www.miasik.net/articles/kinsella.html
 
OP
OP
F

Forek

pan
35
1
Premislaus napisał:


W tym jest najwięcej
Na przykład ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej
Pocieszające jest to że za wynalazki nie uważa się programów do maszyn cyfrowych, chociaż źle że proces wytwarzania lekarstw jest chroniony przez 20 lat.
Ustawa o patentach na terenie Unii Europejskiej wygląda na bardziej wolnościową niż w USA gdzie był patent na kompresję LZW.
 
A

Anonymous

Guest
Najgorsze jest to, że USA różnymi sposobami próbuje zmusić różne państwa, na przyjęcie amerykańskich standardów w ochronie własności intelektualnej :/.
 
OP
OP
F

Forek

pan
35
1
Premislaus napisał:
Najgorsze jest to, że USA różnymi sposobami próbuje zmusić różne państwa, na przyjęcie amerykańskich standardów w ochronie własności intelektualnej :/.
Jeśli tak dalej pójdzie to wprowadzą zezwolenia na wykonywanie działalności programistycznej.
 
A

Anonymous

Guest
tosiabunio napisał:
No i podstawa: http://lex.pl/serwis/du/2000/0904.htm, bo to dotyczy największej ilości ludzi.
Komunikat.
Adres wpisany do przeglądarki nie odwołuje się do żadnej strony WWW.
Być może jest to spowodowane zmianą dotychczasowego serwisu LEX a Wolters Kluwer Business i niewłaściwym odwołaniem.
Prosimy sprawdzić poprawność adresu i spróbować ponownie, lub
przejść na stronę główną serwisu LEX.
 
OP
OP
F

Forek

pan
35
1
Premislaus napisał:
Najgorsze jest to, że USA różnymi sposobami próbuje zmusić różne państwa, na przyjęcie amerykańskich standardów w ochronie własności intelektualnej :/.
Mamy nowego wielkiego brata. Jest wiele osób piratujących programy a nie ma wśród nich ludzi o nastawieniu wolnościowym jeśli chodzi o soft. Mogło by coś się zmienić gdyby więcej ludzi używało Linuksa. Może gdy bitcoiny się rozpowszechnią, będą chcieli chronić je na partycji linuksowej.
 

Cokeman

Active Member
768
120
Korwinizm jest za faszystowskim reżimem IP. Zapordyści tacy sami jak PO

VLLCJ.jpg


Krzysztof Pawlak - redaktor naczelny ASME (Antysocjalistyczne Mazowsze) używa tego faszystowskiego narzędzia do walki z trollami którzy celnie uderzaja w idiotyzmy JKM.

Tutaj pełen filmik:



Sam Pawlak promuje tutaj komunistycznego watażkę Zambrowskiego, który w pierwszych latach PRL wraz z Bermanem, Mincem, Bierutem rządził Polską

http://www.asme.pl/zambrowski.shtml
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Miałem wrzucić do wkurzających wiadomości, ale tam by to zaginęło.

Prowadzisz bloga o produktach IKEI? Czekaj na pozew
08.07.2014 15:43
Wygląda na to, że wielkie koncerny nie lubią być reklamowane przez blogerów, mimo że niejednokrotnie napędza im to sprzedaż lepiej niż profesjonalna kampania ze spotami w telewizji. IKEA zdecydowała się pozwać autorkę bloga IKEAhackers, na którym można znaleźć kreatywne pomysły przeróbek mebli i akcesoriów szwedzkiego giganta.

Początkowo Jules Yap prowadziła swojego bloga na platformie Blogger, po kilku latach zdecydowała się jednak na zakup domeny IkeaHackers.net, dzięki czemu mogła zarabiać chociażby poprzez wyświetlanie na stronie reklam. Jak sama informuje, IKEA nigdy nie dołożyła ani grosza do promowania jej strony, która, bez wątpienia, jest świetną reklamą dla produktów firmy. Najwidoczniej jednak darmowa reklama zaczęła jej przeszkadzać bowiem korporacja zagroziła blogerce procesem sądowym jeżeli ta nie przekaże firmie praw do domeny. Jako argument prawnicy podali, że użycie nazwy giganta w nazwie strony jest nadużyciem prawa własności intelektualnej.

Póki co nie wiadomo jak zakończy się spór pomiędzy autorką strony i firmą IKEA. Na obecną chwilę Jules Yap rozważa przeniesienie swojego bloga na inną domenę. Z pewnością jednak korporacja taką akcją strzela sobie w stopę i skutecznie zniechęca do kupowania swoich produktów. Miejmy nadzieję, że ta sprawa nie stanie się precedensem i inne firmy nie pójdą w ślady IKEI.

Coraz większe opary absurdu.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Jeszcze lepsza rzecz... Adblockowi przestępcy!

Apele do internautów i utrudnienia dostępu nie pomogły: niemieckie media idą walczyć z AdBlockiem do sądu
08.07.2014 16:15
AdBlock Plus już od dawna nie jest tylko zwykłym rozszerzeniem do blokowania reklam na stronach WWW. Stał się całkiem sporym biznesem, zarabiającym m.in. na wpisywaniu niektórych wydawców na białe listy, pozwalające ich reklamom na ominięcie filtrów. Te właśnie praktyki spowodowały, że Eyeo GmbH, firma stojąca za rozszerzeniem, została przez niemieckiego aktywistę i blogera Saschę Pallenberga nazwana mafijną siecią reklamową, a jej działania określone jako szantaż właścicieli witryn internetowych. Na ostrych słowach blogera się nie skończyło – niemieckie media mają najwyraźniej dość tego szantażu i sprawę kierują do sądu.

Branżowy periodyk Horizont informuje, że do sądu krajowego w Monachium (Landsgericht) wpłynął pozew kilku firm z branży reklamowej, w tym RTL Group i ProSiebenSat.1 Media, przeciwko Eyeo GmbH. Firmy te przekonane są, że model biznesowy stosowany przez Eyeo to czyste bezprawie – i chcą zmusić przed sądem producenta ABP, by zakończył blokowanie reklam w należących do nich serwisach internetowych.

Nie tylko te związane z telewizją firmy mają dość blokowania reklam. Złożenie pozwu potwierdził także Axel Springer. SPIEGEL potwierdził, że zdaniem jego prawników działalność Eyeo to czyn nieuczciwej konkurencji i zarezerwował sobie prawo do wniesienia pozwu. Z kolei Tomorrow Focus Media (wydawca m.in. „Chip Online” i „Focus Online”) i Bauer Media Group (m.in. „Bravo.de”) nie podjęły w tej sprawie jeszcze decyzji.

Niemieckie media próbują póki co przekonać użytkowników, że korzystając z AdBlocka, zabijają serwisy, które odwiedzają. W tym roku ProSieben emitowało reklamówkę „Adblocker ausschalten” ze znanym niemieckim aktorem komediowym Christophem Marią Herbstem, w której wyjaśnia on w charakterystyczny dla siebie sposób, że bez reklam media nie przetrwają.

Trwają też prace programistyczne nad portalami internetowymi, mające na celu wprowadzenie sankcji przeciwko tym, którzy AdBlocka nie wyłączyli. Jak wyjaśnia Horizont, na początku nie będą oni mogli np. przełączać internetowego wideo do trybu pełnoekranowego.

Biorąc pod uwagę, jak wiele polskojęzycznych portali internetowych jest w rękach niemieckich wydawców, i jak dużą popularnością cieszy się w Polsce AdBlock Plus, sprawa ta będzie miała swoje reperkusje także i w naszym kraju. Póki co o działaniach prawnych nad Wisłą nie słychać, ale coraz częściej stosowane są rozwiązania techniczne, mające uniemożliwić użytkownikom z włączonym ABP dostęp do prezentowanych treści.

Nie no, ewidentnie trzeba kryminalizować używanie ABP... Jeżeli można ocalić przynajmniej jeden flashowy banner, trzeba to zrobić.
 
A

artur1978

Guest
Nie pekaj kazdy hardkorowy propertarianin ktory zezwala na ruchanie dzieci i cwiartowanie tesiowej na wlasnej ziemi po zalogowaniu do netu staje sie megakomuchem i uwaza ze wszystko jest wspolne i ogolnie staje sie hiperinfolewakiem.
 

orcen92

Active Member
151
205
Z reklamami to jest tak, że AdBlock jest teraz koniecznością. Sami reklamotwórcy do tego doprowadzili przez zawalanie stron reklamami we flashu, które właściwie uniemożliwiają pracę słabszym komputerom (nie mówiąc już o reklamach, które np. zasłaniają całe strony wkurwiając niemiłosiernie). Ja na laptopie bez flashblocka i adblocka nie mogę właściwie przeglądać internetu.
Ale oczywiście zamiast się nad sobą zastanowić i zmienić podejście do formy reklam to lepiej iść do sądu :rolleyes:
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Jeszcze lepsza rzecz... Adblockowi przestępcy!
....
Nie no, ewidentnie trzeba kryminalizować używanie ABP... Jeżeli można ocalić przynajmniej jeden flashowy banner, trzeba to zrobić.

Tu naprawdę chodzi o rzeczy niezwiązane z reklamami.
  1. AdBlockPlus wielokrotnie uniemożliwił agencjom rządowym/tajnym służbom zawirusowanie komputerów podejrzanych, potencjalnych wrogów systemu, czy legalnych opozycjonistów.
  2. AdBlockPlus utrudnia śledzenie internautów. Sieci reklamowe oprócz zajmowania się sprzedawaniem reklam, zajmują się śledzeniem internautów i kolaboracją z agencjami rządowymi.
Do tego dochodzi kwestia zawodowych cwel-konteciarzy i seo-spamerów. Ta niedawno powstała rasa żyje wyłącznie ze spamowania i sprzedawania reklam. Ich kontent jest huja warty, ich strony są wysoko wypozyjonowane w wyszukiwarkach, a nieświadomy internauta wchodząc na podane linki nabija im jedynie kasę, nie otrzymując w zamian nic poza nauczką, by już więcej tam nie zaglądać. AdBlockPlus psuje im biznes - to kurwa dobrze! Tych jebanych skurwysynów powinno się tępić. I właśnie to te jebane gnidy najbardziej krzyczą w internecie, że AdBlockPlus powinien być zakazany. Ale pamiętajmy, dziś te gnidy to naturalny sojusznik tajnych służb i agencji rządowych.

Ja dziś nie wyobrażam sobie oglądania netu bez wycinania reklam. AdBlockPlus, R.I.P., NoScript, jakiś czyściciel ciasteczek, coś do wyświetlania skryptów/stylów użytkownika, FireGlooves/JS-Fixer, opcjonalnie Ghostery i dla niektórych stron Privoxy, to podstawa. Oglądam wszystkie strony tak jak ja chcę.
 
Do góry Bottom