Witold Pilecki

D

Deleted member 427

Guest
pilecki_lid.promo.jpg


- dobrowolnie dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance w Warszawie, żeby dostać się w ten sposób do Auschwitz;
- autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego;
- w 1943 roku uciekł z obozu;
- w 1947 roku został aresztowany przez komunistów; w ubeckiej katowni na Mokotowie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa - to właśnie wtedy powiedział do żony podczas ostatniego spotkania "Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono. Bo Oświęcim to była igraszka";
- w 1948 roku skazany na śmierć; wyrok wykonano poprzez strzał w tył głowy;

Bez dwóch zdań koleś z jajami.
 

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
957
Rechot historii - rodziny jego katów są dyżurnymi autorytetami moralnymi, kolega z KL Auschwitz przeciwstawił się nadania mu orderu Orła Białego.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Sędziowie i prokuratorzy w procesie rotmistrza Witolda Pileckiego

64 lata temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano egzekucję na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Kolejna rocznica jego śmierci budzi pytania o odpowiedzialność ludzi, którzy do niej doprowadzili. Strzał oddany w potylicę skazańca stanowił element realizowanego konsekwentnie przez wiele miesięcy planu zabójstwa zakończonego mordem sądowym. Uśmiercenie bohatera Polskiego Państwa Podziemnego było skutkiem decyzji politycznych oraz wynikających z nich działań funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, prokuratorów Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Warszawie i Naczelnej Prokuratury Wojskowej, a także sędziów Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie i Najwyższego Sądu Wojskowego.

Aktorami ostatniego aktu tragedii Pileckiego było jedenastu sędziów i prokuratorów wojskowych stosujących zbrodnicze prawo wobec niewinnego człowieka. Wśród nich znaleźli się: oficer carski, oficerowie II Rzeczypospolitej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., absolwent Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, żołnierze ZWZ-AK, powstańcy warszawscy.

Na różnym etapie postępowania prokuratorskiego i sądowego w represjach wobec rtm. Pileckiego wzięli udział prokuratorzy i sędziowie: Józef Badecki, Stanisław Cypryszewski, Kazimierz Drohomirecki, Mieczysław Dytry, Leo Hochberg, Jan Hryckowian, Roman Kryże, Czesław Łapiński, Rubin Szwajg, Henryk Podlaski i Stanisław Zarakowski.

Żaden z nich nie był niedouczonym absolwentem kilkumiesięcznych kursów prawniczych. Poza dwoma wyjątkami (nieukończone studia prawnicze) wszyscy byli absolwentami wydziałów prawa Uniwersytetu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, Uniwersytetu Poznańskiego, Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Odpowiednie wykształcenie pozwoliło im zajmować przed wojną odpowiedzialne stanowiska aplikantów, asesorów, sędziów, a nawet kierowników sądów.

W przeważającej większości celująco zdali egzamin z patriotyzmu w kampanii wrześniowej 1939 roku. Symbol komunistycznej prokuratury wojskowej – Stanisław Zarakowski został zmobilizowany 24 sierpnia 1939 r. jako podporucznik. Na stanowisku zastępcy dowódcy kompanii brał udział m.in. w walkach 85. pułku piechoty 19. Dywizji Piechoty pod Piotrkowem Trybunalskim. Walczył do 5 października 1939 r. pod Kockiem w grupie gen. Franciszka Kleeberga. Przyszły oskarżyciel ppor. Czesław Łapiński był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Narew”, a przewodniczący składu sędziowskiego w procesie Witolda Pileckiego i innych – Jan Hryckowian w stopniu kapitana zawodowego WP był szefem Wojskowego Sądu 12. Podolskiej DP. Ze swoją jednostką brał udział w walkach w rejonie Skarżyska-Kamiennej, Iłży, Solca n. Wisłą i pod Warszawą.

Piękną kartę w swoich życiorysach zapisali uczestnictwem w podziemnej walce z okupantem w szeregach ZWZ-AK Czesław Łapiński i Jan Hryckowian. Dwóch prawników: Czesław Łapiński i Stanisław Cypryszewski, walczyło nawet w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-1945, najczęściej ochotniczo, zasilili struktury wojskowego wymiaru sprawiedliwości, uczestnicząc świadomie w kształtowaniu komunistycznego bezprawia.

Wielu dożyło sędziwego wieku: prokurator Zarakowski – 91 lat, sędzia Stanisław Cypryszewski – 90 lat, prokurator Czesław Łapiński – 92 lat, a zmarły 19 kwietnia 1992 r. w Izraelu prokurator Rubin Szwajg – 94 lat. Dziś żaden z nich już nie żyje. Nikt nie poniósł odpowiedzialności za dokonane zbrodnie sądowe, w tym za śmierć dobrowolnego więźnia KL Auschwitz. Jako jedyny konsekwencje mógł ponieść prokurator Czesław Łapiński. W 2002 r. jego rola w procesie Witolda Pileckiego stała się przedmiotem śledztwa prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej. Gdy rozpoczął się proces sądowy, oskarżony zmarł 6 grudnia 2004 roku.

Prawdopodobnie, jak wszyscy inni postawieni w III RP w stan oskarżenia sędziowie i prokuratorzy okresu stalinowskiego, także on usłyszałby wyrok uniewinniający.

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk
Instytut Pamięci Narodowej
 

Norden

Well-Known Member
723
900
Nie, ale jaki był sens przeciwstawianiu się jednemu okupantowi żeby "zaraz" popierać drugiego. Właściwie bardziej chodzi o skazywanie swoich współtowarzyszy - nie robili tego nieświadomie przecież.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 877
12 263
Etatyści - w latach 39 - 45 władza kazała odjebywać Niemców to odjebywali, w latach późniejszych władza kazała odjebywać zaplute karły reakcji to odjebywali.
 

Norden

Well-Known Member
723
900
Niemcy kazali odjebywać Żydów, a tego nie robili. Poza tym jaka władza? Rząd Tymczasowy? Przecież nie uznali rządów komunistycznych za legalne.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 727
Jak rotmistrz Pilecki nie został bohaterem...filmowym | Niepoprawni.pl
Andrzej Pilecki opowiedział mi niezwykłą historię.
Któregoś razu zgłosili się do niego „ważni ludzie z Hollywood” z pytaniem: „czy pan wie, że pana tata miał korzenie żydowskie?„ Andrzej Pilecki zaprzeczył, „rewelacje” nazwał bzdurą. W odpowiedzi usłyszał: „O pana bohaterskim ojcu wiedzą co poniektórzy w Polsce, ale nic nie wie świat. A my mamy wielomilionowy budżet i największe gwiazdy Hollywood. Proszę nie przeszkadzać, bo przecież ojciec mógł mieć korzenie żydowskie, a pan mógł o tym nie wiedzieć”.
Na kolejne dementi ważni ludzie z Hollywood poprosili o przemyślenie sprawy, później przyjechali raz jeszcze, pisali i dzwonili, przekonywali i namawiali.
 
D

decha_131

Guest
Na różnym etapie postępowania prokuratorskiego i sądowego w represjach wobec rtm. Pileckiego wzięli udział prokuratorzy i sędziowie: Józef Badecki, Stanisław Cypryszewski, Kazimierz Drohomirecki, Mieczysław Dytry, Leo Hochberg, Jan Hryckowian, Roman Kryże, Czesław Łapiński, Rubin Szwajg, Henryk Podlaski i Stanisław Zarakowski.

Rechot historii - rodziny jego katów są dyżurnymi autorytetami moralnymi, kolega z KL Auschwitz przeciwstawił się nadania mu orderu Orła Białego.

Kolejny rechot historii - Andrzej Kryże (też komuszy aparatczyk), syn Romana, był związany z partią która miała walczyć z "układem". Co ciekawe, Andrzej Kryże skazał Andrzeja Czumę (w miarę z nie wielu polityków których częsciowo można szanować) za "obrazę państwa".
 
Do góry Bottom